Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Dozorci zaváhali, záchranku zavolali až po půlhodině

Česko

PRAHA Téměř půl hodiny trvalo vězeňské ostraze, než muži obviněnému z násilné smrti malé Anny přivolala záchranku. Přesto vedení vězeňské služby nepřipouští, že by chyboval personál, který měl vězně Otakara T. ohlídat.

Dozorce našel přidušeného vězně podle údajů pankráckého žaláře ve tři čtvrtě na tři nad ránem. „Neprodleně přivolal lékaře a zahájil oživovací pokusy,“ popisovala případ mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová. Dozorce však potřeboval na přivolání záchranky skoro půl hodiny. „Oznámení jsme přijali deset minut po třetí hodině, na místě jsme byli za šest minut,“ řekla LN mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová. V takových případech jde přitom podle lékařů o každou minutu.

Přesto si vězeňská služba žádné selhání nepřipouští. Jasno o celém případu měla už pouhé dva dny po sebevražedném pokusu.

„Na základě dosavadního šetření bylo vyloučeno porušení právních předpisů,“ vzkázalo do médií vedení vězeňské služby v den, kdy Otakar T. podlehl následkům pokusu o sebevraždu. Pouhý týden pak potřebovali pracovníci generálního ředitelství na sepsání detailní zprávy pro ministerstvo spravedlnosti.

Právě rychlost šetření mnohé zaráží. Šéf vězeňské služby Jiří Tregler už si vyslechl výtky od ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, který mu vrátil zprávu z interního šetření k dopracování.

A postup vězeňské služby se nezdá ani právním expertům. „Je překvapivé, že měla jasno o tom, že nepochybila, tak rychle,“ říká František Valeš, právník a spolupracovník Českého helsinského výboru, který se věnuje mimo jiné i právům vězňů. Nevylučuje, že generálnímu ředitelství věznic pošle stížnost. „Počkáme na finální zprávu pro ministerstvo, pak uvidíme,“ dodává. „Vyšetřování sebevražd ve věznicích by mělo být hlubší, nejde jen o to prokázat, že byl vězeň kontrolován v zákonných intervalech,“ přidává se pražský advokát Jan Černý.

Navíc formulovat přesné závěry o okolnostech smrti není podle odborníků možné bez pitevní zprávy. „Teprve pitva může jasně prokázat, co bylo příčinou smrti. Mělo by se to vyšetřovat jako každé jiné podezřelé úmrtí a to trvá déle než týden,“ říká Valeš.

Pitevní protokol vězeňští inspektoři zatím neviděli. „Nemáme k dispozici zdravotní dokumentaci, s tou pracuje policie,“ říká Prunerová. A instituce odmítá i nařčení, že sebevraždu vězně prošetřila příliš rychle a nedůkladně. „Není žádná lhůta, jak dlouho má trvat interní vyšetření, liší se to případ od případu, my ale celou dobu říkáme předběžné závěry,“ hájí postup věznice mluvčí. Policie zatím nemá k případu oficiální závěr. Vyšetřování stále běží. „Čekáme na výsledky pitvy. Zatím případ šetříme jako sebevraždu, nelze ale vyloučit jiné závěry,“ říká policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Pitva prokáže, co bylo příčinou smrti. Mělo by se to šetřit jako každé jiné podezřelé úmrtí.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: