Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Drábová: Havárie ve Fukušimě je druhá nejhorší

Evropa

  11:32
PRAHA - Havárie japonské jaderné elektrárny Fukušima 1 byla po Černobylu druhou nejhorší jadernou havárií v dějinách mírového využívání jaderné energie. Na energetickém kongresu to řekla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Dana Drábová foto: ČTK

Sektor jaderné energetiky se podle ní z jaderné krize musí poučit pro další zvýšení bezpečnostních opatření. "Jaderná energetika musí opakovat rizikové analýzy a musí se poučit z událostí v Japonsku pro další zvýšení bezpečnosti," řekla Drábová.

Premiér Petr Nečas na kongresu zdůraznil, že Česká republika plní všechny přísné standardy pro provoz jaderných zařízení. "Otázka bezpečnosti jaderné energie je pro Českou republiku prioritní," řekl. Jaderná krize v Japonsku podle Nečase nic nezměnila na záměru státu dostavět jadernou elektrárnu Temelín.

PODÍVEJTE SE


EU připravuje zátěžové testy
Státy Evropské unie v současnosti připravují zátěžové testy pro jaderné elektrárny v EU. Mezi kritéria testů bude patřit např. měření seismicity lokality, na které elektrárna stojí, možnosti zaplavení elektrárny, či charakteristika chladících systémů.

Sporným bodem připravovaných zátěžových testů je podle Drábové posuzování stáří elektráren. "Věk jaderné elektrárny není rozhodující pro její bezpečnost," uvedla Drábová.

K tématu


Kritéria testů budou dohodnuta do poloviny roku
Všechna kritéria zátěžových testů by měla být dohodnuta do poloviny roku. Technický rámec testů podle Drábové vytvoří národní dozorovatelé pro jadernou bezpečnost, provozovatelé elektráren a výrobci. Testy pak posoudí Evropská komise a Evropská rada, které schválí jejich konečnou podobu.

Radioaktivita v Japonsku

Japonsko vyhlásilo nejvyšší pohotovost v boji s radioaktivním ohrožením, které podle premiéra Naoto Kana uvrhlo zemi do nejvážnější krize po druhé světové válce. Celková škoda způsobená zemětřesením a vlnou tsunami z 11. března může podle vládních odhadů dosáhnout částky 310 miliard dolarů (5,4 bilionu korun).

Dramatický vývoj se soustřeďuje na únik vysoce toxického plutonia do půdy v okolí elektrárny a na likvidaci radioaktivní vody, kterou technici objevili v betonových tunelech pod reaktory. Zemětřesení a tsunami si zatím vyžádaly více než 11.000 potvrzených obětí, ale dalších více než 17.000 lidí je nezvěstných. Zhruba 190.000 lidí je v nouzových ubytovnách.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!