24. února 2015 16:58, aktualizováno  17:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Masakr v Česku.‘ Tragédii v Uherském Brodě sledují ve světových médiích

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Policie zasahovala 24. února v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku kvůli... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie zasahovala 24. února v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku kvůli... | foto: ČTK

PRAHA Česká republika se po útoku střelce v restauraci v Uherském Brodě, po němž zůstalo devět mrtvých včetně pachatele, dostala do titulků předních světových médií. Jako neobvyklou událost pro zemi, která je klidná a nezažila velký útok střelce, popisuje uherskobrodský případ britská BBC nebo ruský list Kommersant.

62letý muž v restauraci Družba, který byl asi psychicky labilní, zastřelil osm lidí a po útoku spáchal pravděpodobně sebevraždu. Obětmi tragédie se stalo sedm mužů a dvě ženy, povtrdila policie. 

Německý deník Die Welt v internetovém vydání nazval události na jihovýchodní Moravě „Dramatem v restauraci“, ve svém vysílání o nich informuje třeba i americká zpravodajská televize CNN. Ta cituje vyjádření ministra vnitra Milana Chovance, který na svém twitterovém účtu uvedl, že „podle dostupných událostí se nejedná o teroristický útok, ale o čin spáchaný vyšinutým jedincem.“

TRAGÉDIE V UHERSKÉM BRODĚ:

Server BBC s odvoláním na Českou televizi připomíná, že motiv útočníka je zatím neznámý. 

Server britského listu The Daily Telegraph sleduje aktuální dění v Uherském Brodě v on-line reportáži. Agentura AP připomíná, že v Česku jsou přísné zákony ohledně držení zbraní, ale že se velké oblibě těší myslivost. 

Polský novinář Mariusz Surosz, který žije v Česku, ve zpravodajské televizi TVN24 Uherský Brod popsal jako „nevelké městečko, kde na polské podmínky život plyne spíše pomalu“. Podobné události s oběťmi podle něho město zažilo „naposledy během (druhé světové) války“.

Velkou pozornost věnují střelbě slovenská i ruská média, bulvární slovenský portál čas.sk píše o „masakru v Česku“. Ruský Kommersant spekuluje, že nejspíš nešlo o nábožensky motivovaný teroristický útok podobný lednovému atentátu na redakci francouzského listu Charlie Hebdo.

Lidovky.cz, ČTK
  • 5Diskuse
Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook
Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook

S kontroverzním způsobem, jak pomoci především homosexuálním a neplodným párům, přišel 38letý Američan.