Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

DRAŽAN: Mirku, neschovávej se!

Evropa

  14:38aktualizováno  16:08
"Schovávat faktického muže číslo 1 své strany před volbami neukazuje na sílu politické strany, naopak. Přitom by to možná nebyl zas tak velký risk. To, že Kalousek (spolu)ovládá TOP 09, přece není vůbec žádné tajemství. Tak proč ho schovávat?"

Miroslav Kalousek si dal jedno rovnou na baru. foto: MAFRA: Petr Topič

Všichni si stýskají, že tyto volby nemají ústřední téma. Přitom se stačí podívat na četnost slov ve výrazech a heslech politických stran. Nejsou to daně, není to ohrožená demokracie, není to zdravotnictví, korupce, Evropská unie... Téma je nasnadě: Kalousek.

Slogan Zastavili jsme Kalouska! je ostatně více než výmluvný. Levice i nové strany udělaly z Miroslava Kalouska ztělesnění všeho zla posledních let. Je to sázka na jistotu. Žádné jiné jméno nevyvolává tak jednoznačnou reakci. Není to novinka. Slabší odvar jsme sledovali už při volbách prezidentských, kdy Zemanův tým umně zahrál na struny svého voličstva a ke všem Schwarzenbergovým „nešvarům“ přidal i tento. Kalouska je před těmito volbami plno. Je všude. Jenže ve skutečnosti tohle není Kalousek.

Čtěte i další sloupky Jana Dražana

Tohle je jen jeho virtuální alter ego, s kterým neoperuje on, ale soupeři. Skutečný Kalousek jako by na poslední týdny ze světa zmizel (začal se více objevovat až v posledních dnech, byť třeba televizní debatu středočeských lídrů nemusíme počítat, tomu se těžko mohl vyhnout). Od TOP 09 je to zvláštní přístup. I tady jde o sázku na jistotu již osvědčenou. Jenže zatímco schovat Kalouska před výběrem hlavy státu byl chytrý tah, teď tomu tak vůbec být nemusí. Prezidentské volby se od parlamentních velmi liší. Ostatně se o tom přesvědčuje i SPOZ, která si myslela, že je Zeman na Hradě snadno vynese k moci i ve sněmovně. Navíc fenomén Schwarzenberg, který pobláznil na začátku roku Česko, se zdá být po pár měsících vyvanulým sprejem.

Opakovat stejnou strategii tak může být jen nelogickým návratem ke staré logice, která platila v jiné dimenzi. Miroslav Kalousek je v současné době nezpochybnitelně nejschopnějším (ano, možná i všehoschopným, ale to už skutečně schopní politici bývají) lídrem klasického pravicového spektra. Dost možná vlastně jediným pořádným politikem, který pravici zbyl. Svým rozkladem mu to umožnila ODS. Souboj o hegemona pravice, na který se obě strany tak dlouho soustředily, byl přitom rozhodnutý už dávno. Odstartovala ho dvojí porážka ODS ve volbách v Praze (zastupitelstva a parlamentu v roce 2010). Jenže zatímco TOP 09 a ODS intenzivně přemýšlely, kdo z nich bude hlavní pravicovou stranou, ukázalo se, aniž by si toho všimly, že to nebude tak podstatné.

Podle posledních průzkumů tento „vítěz“ pravicového souboje bude možná až čtvrtý v pořadí. Pravda, nikdo z politiků nemohl odhadnout vývoj (Zemanovy kroky, pád vlády, diskreditace Nečase). Ale to, že nedokázali zachytit rozladěnost občanů (což jim, když nic jiného, ukazovaly průzkumy už dlouho; tehdy jim nevěřili nebo jim byly ukradené, v případě neobliby Kalouska jim zase věří až moc), jejich chyba je, hrubá. A když teď lidé hledají záchranu u těch, kteří u „toho“ nebyli, je to jen jejich vina. Schovávat faktického muže č. 1 své strany před volbami neukazuje na sílu politické strany, naopak. Přitom by to možná nebyl zas tak velký risk. To, že Kalousek (spolu)ovládá TOP 09, přece není vůbec žádné tajemství. Vždyť i minulí voliči se odklánějí od TOP 09 s odkazem právě na něj. Tak proč ho schovávat? Pokud si TOP 09 hraje na stranu pro slušné lidi, bylo by slušné hrát s otevřenými kartami, stejně jako se nebát. A Kalouska hrdě nasadit do první linie vedle Karla Schwarzenberga. Do služeb republiky.

Autor: