Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Dražilo se zřejmě nejstarší víno v Česku, vyneslo přes sto tisíc

Jídlo

  7:48
PRAHA - Láhev bílého vína Sauvignon Blanc z roku 1936 byla jednou z nejatraktivnějších položek dobročinné aukce v pražském hotelu Marriott. Ve prospěch Nadace VIA a Jihomoravské komunitní nadace se vydražila za 107 000 korun.

Radomil Baloun z vinařství Baloun Velké Pavlovice ukazuje lahev zřejmě nejstaršího vína v ČR. foto: ČTK

Společně s dalšími nápoji z kolekcí moravských vinařů byly součástí filantropické nabídky také netradiční položky jako malá role ve filmu Jana Hřebejka či sklenka vína ve společnosti bývalé americké ministryně zahraničí Madeline Albrightové. Celkový výnos dosáhl 820 000 korun.

Víno z kolekce má i Havel
"Láhev jsem měl v kolekci 14 let. Má zajímavou historii, je stará 74 let. Nyní má posloužit potřebným," řekl vinař z Velkých Pavlovic Radomil Baloun. Podle jeho slov jde patrně o nejstarší láhev v České republice.

Zakoupil ji v Rakousku v roce 1996 v přepočtu za zhruba 4500 korun. Dvě láhve z této kolekce věnoval před 14 lety tehdejšímu českému prezidentovi Václavu Havlovi k jeho 60. narozeninám. Jednu láhev pak obdržel jeho otec, který nápoj s ohledem na jeho stáří a hodnotu neotevřel.

Součástí dražební položky byl dopis od bývalého státníka, který darované víno ochutnal. "Raduji se z každé podpory neziskové sféry... Přesvědčil jsem se, že ročník mého narození je opravdu dobrý ročník. Může-li posloužit dobré věci, tím lépe," napsal v dopise Havel.

Kvalita vína je hlavně sběratelská
Podle pražské sommeliérky Kláry Kollárové má vydražené víno především sběratelskou kvalitu. "Nikdo neví, jak bude chutnat. Je ale zajímavé tím, jak je staré a málokdy se vidí," řekla. Upozornila zároveň, že v dražbě byla i jiná vzácná vína, která jsou zajímavá způsobem výroby. "Jsou ze starých vinic a vyrábí se způsobem šetrným k přírodě," dodala.

Podle pořadatelů by výnos z aukce, která se konala již počtvrté, měl podpořit veřejně prospěšné projekty. "Loňský výnos z obdobné aukce byl 460 000 korun. Kombinujeme veřejnou dražbu moravských vín s tichou aukcí zážitků a uměleckých děl," řekl výkonný ředitel Nadace VIA Jiří Bárta.

Podle předsedkyně Jihomoravské komunitní nadace Zlaty Maděřičové je vydražené víno vzácné tím, že si ho vinař nenechal pro sebe, ale nabídl pro dobročinné účely. V minulosti byly výnosy z aukce využity pro výstavbu dětského hřiště, setkání folkloristů nebo aktivity lidí s Parkinsonovou chorobou.

"Láhev vína vydrží věčně, stejně jako obraz"
Celkem se v dobročinné aukci objevilo asi 30 vinařských položek. V takzvané tiché aukci, při níž se finanční nabídky zapisují pod vystavené vzorky, se dražila mimo jiné umělecká díla Olbrama Zoubka nebo Františka Skály či autentický podpis Elvise Presleyho, který zaslal své české fanynce. Mezi draženými víny byly mimo jiné vzorky z kolekcí vinařství Josefa Mráze ze Staré Břeclavi, zemědělského družstva Sedlec, vinařství Stapleton-Springer z Bořetic nebo vinařství Maděrič z Templářských sklepů Čejkovice. "Aukce je příležitost, kdy se vinaři mohou pochlubit tím, co vlastní," uvedl Baloun.

Upozornil, že láhev vína vydrží věčně, stejně jako obraz. "Nesmíte ji však otevřít," zdůraznil.

Role ve filmu Jana Hřebejka se z 15 000 korun vyšplhala na 45 000 korun.

Podle režiséra "role nebude tak malá, aby ji vystřihli, a ne tak velká, aby ji nikdo nezvládl". Sklenka vína s bývalou americkou ministryní zahraničí Madeline Albrightovou se z vyvolávací ceny 27 000 korun zvedla na 60 000 korun. Dramatické licitování pak měla soška Františka Skály, která z 25 000 korun stoupla na 105 000 korun.

Autoři: ,