Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Drogy za volantem? Test nestačí, přítomen má být i psychiatr

Česko

  18:30
PRAHA - Potrestat řidiče za jízdu s drogou v těle se státu do budoucna prodraží. Květnový rozsudek Nejvyššího soudu říká, že k prokázání viny nestačí pouze toxikologický rozbor, ale nově je nutný i posudek psychiatra. Ten přitom vyjde až na třicet tisíc korun.
Policejní kontrola (ilustrační foto).

Policejní kontrola (ilustrační foto). foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Znalecký posudek má odhalit, do jaké míry byl řidič během jízdy drogou ovlivněn. Konkrétně: zda omamná látka změnila chování řidiče natolik, jako by řídil s jedním promile alkoholu. Takový případ totiž soudy posuzují už jako trestný čin.

Šéf dopravní policie Leoš Tržil se obává, že verdikt soudu zkomplikuje trestání řidičů pod vlivem drog. "Považuji to za nešťastné. Na každého přece droga působí jinak," namítá Tržil.

"Stav vylučující způsobilost"
Muž z Brna řídil v květnu loňského roku pod vlivem drogy. Brněnský městský soud mu za to sebral řidičský průkaz na osmnáct měsíců a dal pokutu 20 tisíc korun. Odsouzený se proti tomu odvolal.

Nejdříve k brněnskému krajskému soudu, který jeho stížnost zamítl, a poté k Nejvyššímu soudu, který už rozhodl v jeho prospěch. Rozsudek zrušil a nařídil nové projednání. Důvod? Soud mu nedokázal, že by byl ovlivněn drogou do takové míry, aby spáchal trestný čin.

Podle verdiktu mu městský soud musí dokázat vinu tím, že si nechá vypracovat znalecký posudek od psychiatra, který by ukázal, že mu droga způsobila stav vylučující způsobilost. Tedy že bylo jeho chování srovnatelné s tím, jako by jel s jednou promile alkoholu v těle.

"To je judikaturou všeobecně přijímaná hladina alkoholu, která tvoří hranici mezi přestupkem a trestným činem," potvrdil šéf dopravní policie Leoš Tržil. Nejvyšší soud dal tímto nedávným verdiktem policii a nižším soudům návod, jak postupovat v případě řidičů, které chytnou pod vlivem drogy.

"Jde o právní názor Nejvyššího soudu, který je pro soudy nižších stupňů vodítkem, aby v obdobných věcech takto postupovaly," uvedl mluvčí soudu Petr Knötig.

Šéf dopravní policie Leoš Tržil z verdiktu nadšený není. On sám je zastáncem toho, že přítomnost jakéhokoli množství drogy znamená automaticky nezpůsobilost k řízení.

Posudek psychiatra až za třicet tisíc korun
Tržil přiznává, že posudky psychiatra nejsou nejlevnější. Některé stojí až třicet tisíc. "Záleží na tom, kde si ho policie nechá udělat, ale obecně platí, že jsou velmi drahé," řekl k tomu lékař Zdeněk Veselý z Drogového střediska Drop In.

Přítomnost drogy kontrolují policisté jen u řidičů, jejichž chování naznačuje, že řídili pod vlivem omamné látky. Testery na drogy rovněž nejsou levné, každý stojí několik stovek korun.
Test se dělá buď ze slin, nebo z potu. Pokud zkouška ukáže přítomnost drogy, tak policisté řidiče převezou na odběr moči nebo krve.

Odběr moči stojí policii stovky korun, krevní test jde už do tisíců.
Jen od začátku roku do srpna přistihli dopravní policisté pod vlivem návykových látek 1056 lidí, Loni za stejné období to bylo 717.
Nejčastěji jsou řidiči pod vlivem marihuany, pervitinu, heroinu, kokainu či extáze.

Autoři:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...