30. prosince 2008 18:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Druhá kauza Morava? Členové ČSSD se přou

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 131Diskuse
Vladimír Dryml | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Dryml | foto: René VolfíkČTK

PRAHA Spory mezi šéfkou ČSSD na Královéhradecku Hanou Orgoníkovou a náměstkem hejtmana Vladimírem Drymlem se stupňují. Dryml nejprve oznámil, že Orgoníková si na něj objednala reportáž, která by jej poškodila. Orgoníková to popřela. Server iDnes.cz obratem informoval, že Dryml se pokoušel zajistit si materiály jež měly Orgoníkovou kompromitovat.

Dryml, jenž je také senátorem, dnes zaslal ČTK prohlášení, podle něhož si na něj Orgoníková údajně objednala reportáž, která by jej poškodila. Prý existuje záznam skryté kamery, který má být podkladem reportáže, sdělil Dryml. Orgoníková, která je i poslankyní, ale toto nařčení odmítla.

"Odmítám, že bych si někoho objednávala, aby mi sháněl jakékoliv materiály na pana Drymla," řekla. Záležitost označila za nesmysl.

Hana Orgoníková čelí žalobě.Dryml také tvrdí, že počátkem prosince jej kontaktoval člověk, který se prezentoval jako zástupce agentury, která by mu mohla opatřit kompromitující materiály na Orgoníkovou. Jméno člověka Dryml na dotaz ČTK nesdělil a ani k záležitosti nepodal bližší podrobnosti.

Vnitrostranický boj
Událost v prohlášení označil za snahu vrazit klín do ČSSD s tím, že se od takových metod distancuje. Poukázal na kauzu poslance ODS Jana Moravy, který podle reportáže TV Nova shromažďoval kompromitující materiály na některé poslance. "S přítelkyní Orgoníkovou ne vždy souhlasím, v řadě případů máme odlišné názory, ale nevěřím tomu, že by něčeho podobného byla schopna," uvedl Dryml.

Server iDnes.cz dnes ale informoval, že figurant najatý Mladou frontou Dnes (MfD), který se vydával za bývalého policistu, zaznamenal Drymlovu snahu sehnat na Orgoníkovou informace, jež by ji poškozovaly u vedení ČSSD.

Podle záznamu, který server zveřejnil, Dryml tomuto člověku říká, že ví na Orgoníkovou "jednu věc". "Byla vyšetřována protikorupční službou, protože se tam nějakým způsobem jednalo o to, že na vedoucí představitele ČSSD podala nějaké trestní oznámení... Mě zajímá, jak to tehdy bylo s tím udáním na ty vedoucí činitele.

Mimochodem tam figuroval údajně i Tvrdík a Paroubek. Řekl jsem vám, o čem to bylo. A já bych potřeboval vědět číslo toho spisu, jestli mi rozumíte?" ptá se Dryml na schůzce v centru Prahy 11. prosince údajného expolicisty.

Figurant se na schůzce Drymla ptá, zda je to skutečně tak, že chce získat diskrétní informace týkající se Orgoníkové. Údajný policista to prý věděl od svého kamaráda. Podle iDnes.cz Dryml bez zaváhání začal vysvětlovat: "Já vám řeknu proč. Protože já jsem přišel na některé věci, které jsou na tom kraji velmi zvláštní. A protože to je politická záležitost, tak musím jednat velmi opatrně."

Dryml při setkání obvinil Orgoníkovou ze zneužívání veřejných peněz v Královéhradeckém kraji a naznačil také, kolik jako senátor "detektivovi" za jeho služby zaplatí.

Dryml Orgoníkovou kritizoval hned po krajských volbách. Tvrdil, že by kraj neměla vést. Vyčítal jí například, že prosazovala uzavření krajské koalice ČSSD s lidovci a SNK ED. Hradečtí okresní socialisté vedení Orgoníkovou se naopak postavili proti Drymlovu záměru, aby kraj koupil či si pronajal soukromou nemocnici ve Vrchlabí. Dryml stojí v jejím čele.

V kraji to vře
Královéhradecký kraj je tak dalším regionem, kde po říjnových krajských a senátních volbách, jež ČSSD drtivě vyhrála, propukly mezi vítěznými sociálními demokraty ostré hádky.

V Ústeckém kraji vyvrcholily tím, že skupina členů ČSSD odstranila volebního lídra Jaroslava Foldynu od rozhodování a znemožnila mu usednout do křesla hejtmana. Jižní Morava zase podle médií vyvolala nelibost špiček ČSSD tím, že tamní sociální demokraté vytvořili krajskou vládu s ODS.

Lidovky.cz
  • 131Diskuse