Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Homofobní olympiáda? Kdepak, svítí duhoví Němci i 'hymna' od líbajících se zpěvaček

Vladimír Putin

  7:00
PRAHA - Nikdo to při zahajujícím ceremoniálu neřekl nahlas, ale pozornosti světových médií neuniklo, že zúčastněné země oblečením sportovců upozorňují na potlačování práv sexuálních menšin v Rusku. Zatímco oblečení Němců zářilo duhovými barvami, sami Rusové nastupovali na stadion za hitu dua Tatu, které založilo kariéru na lesbické image.

Německé duhové olympijské oblečení. foto: Reuters

Potlačení práv sexuálních menšin v Rusku

V souvislosti s olympiádou se upozorňuje i na porušování lidských práv v Rusku. Kritice čelí nejen kvůli potlačování opozice, ale stranou nezůstávají ani sporné zákony proti homosexuálům. Rusko zakazuje i jejich propagaci. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v Soči před zahájením vyzval k pozvednutí hlasu proti potlačování práv sexuálních menšin.

Na práva homosexuálů upozorňovali sportovci zejména oblečením. Prstové rukavice Rusů a Řeků více než symboliku barevných olympijských kruhů připomínaly mezinárodní vlajku homosexuálů.

Duhové barvy, píseň lesbiček i srdce Václava Havla

Duhové barvy však hrály hlavní roli i na německé olympijské uniformě, které budily pozornost už před zahájením zimních her. Německý server Die Welt uvedl, že homosexuálové po celém světě byli ohromeni a výrazné barvy přecházející jedna v druhou chápali jako provokaci na adresu současného ruského prezidenta Vladimira Putina. I přes to jsou však duhové barvy na německém olympijském oblečení zřejmě dílem náhody. Návrhy oblečení byly hotové dříve než začala diskuse o sporných ruských zákonech.

Jako první nastoupila tradičně výprava Řecka. Země, odkud olympijské hry pocházejí

Naplánované však být muselo vystoupení skupiny Tatu, která svým hitem Nas Ne Dogonyat z roku 2001 dobývala přední příčky světových hitparád. Za tehdejší úspěch dua možná nemohl ani tak jejich zpěv jako lesbická image, kterou dívky v konzervativním Rusku pobuřovaly. Vystoupení navíc doprovázelo příchod samotné ruské výpravy a vedle zpěvaček se objevili tanečníci v duhových zimních bundách (právě takové nosí olympijští dobrovolníci). Na jevišti zazněla i píseň All the Things She Said, jejíž originální videoklip zobrazoval dívky za plotem, jak se vášnivě líbají, zatím co na druhé straně plotu stojí lidé, kteří se na ně dívají s nelibostí. Hit z roku 2001 pak média po celém světě označily za neoficiální hymnu ruské olympiády.

Tatu na olympijském ceremoniálu.

Stranou zájmu médií nezůstalo ani české olympijské oblečení. Server Huffingtonpost.com si všiml nenápadných srdcí, symbolu odkazujícímu k bývalému prezidentovi a disidentovi Václavu Havlovi, o kterém se server zmiňuje, že zastával práva homosexuálů a po celý život prosazoval ideu lásky a rovnosti. I tady se však nabízí jiné vysvětlení: český outfit zdobí detaily z hracích karet.

Olympijské oblečení české reprezentace.

Ovšem protiakce se nevyhnulo ani předolympijské vybíjení toulavých psů v Soči. Třeba estonská výprava se podle serveru euroradio.fm nechala nafotit právě se psy. Radnice v Soči si totiž podle agentury AP najala firmu, která měla pochytat a zlikvidovat tisíce bezprizorních psů, jež se za jídlem stahovali do dějiště olympijských her, a mohli ohrozit návštěvníky. (Více čtěte ZDE).

Autor: