Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Důkazy o těžké korupci? Případ, který odstartoval hon na Rittiga

Česko

  8:55
PRAHA - Psal se prosinec roku 2011 a tehdy nepříliš známý podnikatel a filantrop Karel Janeček předstoupil před kamery a se svými spolupracovníky kolem generála Karla Randáka udeřil na vlivnou figuru české politiky a jejího zákulisí Iva Rittiga: „Podařilo se nám najít důkazy o těžké korupci. Snad se začnou již hýbat ledy a ti skuteční lotři skončí za mřížemi,“ uvedl tehdy Janeček. Terčem se staly kauzy kolem pražského dopravního podniku – konkrétně zakázky na dodávky jízdenek a bionafty.

Lobbista Ivo Rittig. foto: MAFRA: Michal Šula

Nevědělo se přesně, kde se informace, které tak nepříjemně politického podnikatele zasáhly, vlastně vzaly. LN nyní narazily na příběh, který před třemi lety s velkou pravděpodobností kauzu Rittiga a spol. zažehl. Jde o souboj mezi petrochemickou firmou z Liberce Oleo Chemical a renomovaným výrobcem koupelen z Příbrami, firmou Ravak. Nebýt tohoto sporu, nedostaly by se ven materiály, které později sloužily jako střelivo na Rittiga.

KAUZA RITTIG na Lidovky.cz

Od roku 2008 se v liberecké firmě odehrával tvrdý střet o stovky milionů korun, které Ravak petrochemické společnosti půjčil. Zhruba v polovině roku 2011 se na scéně objevili Janeček a Randák. Prvně jmenovaný jednomu ze spolumajitelů Oleo Chemical také půjčil několik desítek milionů korun. Bylo to na nákup letadla. Bývalý zpravodajec Randák zase majitelům Ravaku poskytoval bezpečnostní rady. Současně s tím Janeček s Randákem zakládali Nadační fond proti korupci.

Klíčovým momentem bylo, že v květnu 2011 se majitelé Ravaku dostali ke smlouvám a dokumentům ve firmě Oleo Chemical. Mezi materiály našli konzultantské kontrakty mezi Oleem a karibskou firmou Cokeville Assets, která poskytovala služby Rittigovi. Právě na její konto v minulosti putovalo 17 haléřů z každé pražské jízdenky za zprostředkování zakázky pro firmu Neograph. Podobnou službu měla firma Cokeville odvést i pro Oleo.
Případ nyní prověřují detektivové z protimafiánského útvaru. Podle informací LN se vyšetřovatelé zaměřili na spolumajitele firmy Oleo Chemical Michala Urbánka. V komplikovaném příběhu kolem Olea a koupelnového obra Ravaku jde o spory o miliardy korun.

Ivo Rittig přichází k výslechu.

Mezi klíčové postavy případu patří kromě již zmiňovaného Urbánka další spoluvlastník petrochemické firmy, Kamil Jirounek. Jeden z majitelů výrobce koupelen, Jiří Kreysa, má za to, že z jeho firmy na základě zfalšovaných dokumentů vylákali stovky milionů korun. Jirounek to odmítá.

Detailně zmapovanou kauzu Oleo Chemical najdete v pondělním vydání Lidových novin.