Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Dům, v němž zemřel Palach s Toufarem, je na prodej. Cena: 50 milionů

Česko

  6:00
PRAHA - Zchátralý dům v pražské Legerově ulici, ve kterém zemřel student Jan Palach a o několik let dříve komunisty zbitý farář Josef Toufar, má konečně blíže k rekonstrukci. Pražští hasiči, kteří nemovitost vlastní, ho v úterý dali k prodeji.

Památník Jana Palacha a Josefa Toufara z dílny designéra Otakara Duška. Nachází se na fasádě budovy bývalého sanatoria v Legerově ulici v Praze, v němž oba muži zemřeli. foto: MAFRA - Tomáš Krist

Už několik let je budova s tmavě šedou fasádou v těsné blízkosti rušné magistrály opuštěná. Naposledy v ní sídlili zaměstnanci Akademie věd ČR. V roce 2007 ale dům převedli na pražské hasiče, kteří ji plánovali zrekonstruovat pro vlastní potřeby. Z plánů však sešlo. Jak zjistil server Lidovky.cz, od úterý je nemovitost k prodeji.

"Minimální kupní cena, požadovaná vyhlašovatelem, činí 51 500 000 korun," stojí v podmínkách výběrového řízení. Právě takovou částku totiž stanovil znalec jako cenu obvyklou.

Nákladná rekonstrukce

Vzhledem k prestižní poloze v centru města mohla být cena výrazně vyšší. To by však budova nesměla být v takovém stavu, že je nutná její celková rekonstrukce. Jak uvedl odhadce Milan Beláček, náklady na přestavbu domu, který je od 80. let ve vlastnictví státu, budou poměrně vysoké.

PSALI JSME:

Hasiči na to měli připraveno 80 milionů korun. "To podle mého na opravu stačit nebude," řekl serveru Lidovky.cz už dříve historik architektury Zdeněk Lukeš. Jeho slova nyní potvrzuje závěr znalce. "Lze předpokládat, že náklady na rekonstrukce zřejmě převýší několikanásobně současnou hodnotu nemovitosti," uvedl Beláček.

Nabídky mohou zájemci podávat do konce srpna. Vítěze vyberou pražští hasiči jednoduše - dle nejvyšší nabídnuté ceny.

Dům s historií

Na chátrající dům poblíž Václavského náměstí upozornil letos v lednu umělec Otakar Dušek. V den výročí Palachovy smrti, téměř na minutu přesně, nainstaloval na fasádu ilegální památník - jeho podobiznu s datem úmrtí a stejně tak i podobiznu faráře Toufara. „Vadilo mi, že budova, kde zemřeli, je v naprosto otřesném stavu a za celé ty roky tam nevisí ani pamětní deska, která by je připomínala,“ vysvětlil Dušek.

Pohled na budovy z vnitrobloku.

Starostka Prahy 2, kam dům spadá, Jana Černochová tehdy v reakci pro Lidovky.cz uvedla, že se v umístění oficiálního památníku bude městská část angažovat. Závazek, že nový majitel domu bude s jeho umístěním souhlasit, by podle ní měl být součástí kupní smlouvy. V dostupném návrhu smlouvy ale zatím taková formulace není.

První záznamy o domě jsou datovány dnem 28. dubna 1882. Jaké využití zpočátku čtyřpodlažní dům měl, není jasné. Za první republiky, v létě roku 1931, ale byly schváleny plány na dostavbu 5. a 6. patra a zároveň se během této rekonstrukce oba dva domy propojily. Ve skutečnosti je to totiž spíše než dům dvojdům - číslo popisné 1607 a 1627. Postupně pak v budově vzniklo sanatorium, které za socialismu sloužilo zejména stranickým kádrům.

Na jednom z lůžek skončil v roce 1950 i číhošťský farář Toufar. Po mnohatýdenním mučení ho StB v otřesném stavu přivezla do sanatoria, kde ho lékaři měli uzdravit alespoň na tolik, aby se mohl zúčastnit vykonstruovaného procesu. Už ho však nezachránili. Součástí sanatoria se později stalo popáleninové centrum, na kterém byl v lednový den roku 1969 převezen těžce popálený Palach. Ani jemu už lékaři nedokázali pomoct. Po třech dnech zemřel.

Josef Toufar a Jan Palach

JOSEF TOUFAR 

  • Farář z Číhošti na Vysočině, zemřel 25. února 1950, přesně dva roky po komunistickém převratu, ve státním sanatoriu v Praze na následky předchozího mnoha týdenního mučení.
  • Záminkou k jeho zatčení 28. ledna 1950 byla zvěst o zázraku, o kterém podali zprávu farníci z kostela Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti. Podle jejich svědectví se při mši 11. prosince 1949 (a znovu pak o čtrnáct dní později) opakovaně pohnul křížek za farářovými zády.
  • Komunistická Státní bezpečnost tento dodnes nevysvětlený úkaz okamžitě využila pro své tažení proti církvi, která pro ni představovala jednoho z nejsilnějších protivníků. Toufar byl nejprve nařčen z podvodu, později také z homosexuality a pedofilie (děti ke křivým výpovědím donutila Ludmila Brožová Polednová, známá dnes hlavně z procesu s Miladou Horákovou).
  • Po posledním Toufarově mučení ho StB převezla do pražského sanatoria, kde doufali, že ho lékaři ošetří alespoň tak, aby byl schopen účastnit se vykonstruovaného procesu, který se měl konat za několik dní. Toufar však následkům mučení podlehl.(VÍCE VIZ FOTOGALERIE)

JAN PALACH

  • Student filozofické fakulty Univerzity Karlovy, zemřel ve 20 letech. 
  • Upálil se na protest proti nastupující normalizaci po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Polil se benzínem a zapálil 16. ledna 1969 před budovou Národního muzea, o tři dny později svým zraněním podlehl.
  • Hospitalizován byl na popáleninovém oddělení v Legerově ulici v Praze. Dodnes se uchovaly tajně pořízené záběry, které ho zachycují ještě živého - obvázaného od hlavy až k patě leží na nemocničním lůžku.(VÍCE VIZ FOTOGALERIE)