4. ledna 2010 13:33 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Duo Skutr obnoví své hry Mistr a žák a 8 - polib prdel kosům

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Skutr is watching you | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skutr is watching you | foto: Reprofoto

PRAHA Divadelní skupina Skutr režisérů Martina Kukučky a Lukáše Trpišovského obnoví své starší projekty a chystá zbrusu nové.

Po dohodě s divadelním prostorem La Fabrika v Praze a v návaznosti na divácký úspěch inscenace La Putyka se na scénu vrátí představení 8 - polib prdel kosům a Mistr a žák, nominovaná na Cenu Sazky a Divadelních novin a Cenu Alfréda Radoka. "Máme pocit, že ještě mohou být aktuální. Z repertoáru jsme je byli nuceni stáhnout, protože jsme jako nezávislý soubor neměli finanční prostředky na jejich udržení. Po dohodě s La Fabrikou tento problém odpadá," uvedl Kukučka.

Podle Trpišovského však budou obnovené premiéry obsahovat úpravy. "Hlavně one man show Rosti Nováka 8 - polib prdel kosům, která je velmi dokumentární, by se měla svým způsobem změnit, protože i Rosťův život se malinko posunul," vysvětlil.

Oba pro tento rok chystají tři nové projekty nazvané Kultovní představení, Klauni a Muži. Na prvním začali s Vojtou Dykem a Jakubem Prachařem pracovat už v těchto dnech. "Půjde o hudebně divadelní projekt, jímž chceme navázat na úspěšné hudební improvizace obou aktérů na Fringe Festivalu ve skotském Edinburghu a na práci Goebbelsova Schwarz auf Weiss pro festival Struny podzimu," uvedl Trpišovský. Oba je ještě letos čeká i režírování v Polsku, oratorium Le Roi David Arthura Honeggera s orchestrem Berg, projekt pro Národní divadlo v Praze a dva velké zájezdy do Asie.

Komedie dell'arte á la Tarantino
Inscenace Mistr a žák se v La Fabrice objeví 11. a 13. ledna a 9. února. Tvůrci ji označují za recyklovanou komedii dell'arte á la Tarantino. Měla premiéru 22. srpna 2007 na festivalu Letní Letná a propojuje akrobacii, moderní taneční a fyzické divadlo, techniky bojových umění, slovní improvizaci a živou muziku.

One-man show Rosti Nováka, který je osmou generací potomků kočovného loutkáře Matěje Kopeckého, nazvaná 8 - polib prdel kosům, je plná akrobacie, historie slavné rodiny včetně velkolepých loutek a domácích filmových záznamů. Premiéru měla 16. dubna 2006 v Arše. V La Fabrice se objeví 7., 8. a 26.ledna a 16., 17. a 18. února.

Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský patří mezi nejzajímavější a nejuznávanější režiséry mladé generace. Jejich skupinu tvoří například Dora Bouzková, Jakub Kopecký, Rostislav Novák, Jakub Prachař, Vojtěch Dyk, Josef Rosen, Zuzana Stavná, Adéla Laštovková Stodolová a Petr Kaláb. Jejich představení kombinují tanec, pohyb, akrobacii, loutky, projekce, světelný design, text a hudbu.

Skutr byl třikrát nominovaný v kategorii Talent roku cen Alfréda Radoka. Prezentoval se na řadě festivalů v Česku i v zahraničí. S velkým úspěchem dvaadvacetkrát reprízoval inscenaci Plačky na festivalu Fringe v Edinburghu. Více informací získají zájemci na internetových adresách http://www.skutr.org a www.lafabrika.cz.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz