Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Důsledek ukrajinské krize: Lepší evropská spolupráce s Íránem?

Íránci mohou být spojenci Evropanů na Blízkém východě a částečně energetickou protiváhou Ruska v čele s prezidentem Vladimirem Putinem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Cermans

Polsko je zastáncem EU, kamarádem USA, potenciálním
konkurentem Francie. Kdyby EU byla funkční celek a pověřila Polsko vyjednáváním s Iránem mělo by to naději na úspěch, protože Vaše charakteristika Polska je velmi správná. EU se ale řídí pravidly hospody /všichni chtějí chlastat, nikdo platit/ pak je výsledek nejistý. Ale díky za pěknou charakteristiku Polska!
0/0
26.3.2014 6:11
Foto

Cermans

Pane Skřivánku zákony prof. Parkinsona platí stále!
Každé nové řešení je horší, než to předcházející, ne?
0/0
24.3.2014 12:17
Foto

Cermans

Karl, Karl jsi lepší než Sibyla, smekám před Tvojí genialitou.
Ty máš Evropské elity prokouknuté zkrz nazkrz. Evropa je "padouch nebo hrdina , všichni jedna rodina". Kdeže je nějaká demokracie???
0/0
24.3.2014 7:41
Foto

I40n15g11. 74V81r16a77t90i39s87l95a81v 96L88u97d79v25í10k 6576442340155

Potěšil jsem se
Díky za přehledný článek - mohu než souhlasit. Tudíž jen pár malých doplňujících poznámek:1) Ve vztahu k plynu se jedná o klasický problém "třetího do tanga". Může to fungovat jako každý (i manželský) trojúhelník - úspěšní jsou nejprve všichni; poté ovšem začnou převažovat klady jednoho partnera (v daném případě například výše ceny plynu a podmínky jeho dodávky). Končívá to buď rozvodem, nebo brachiálním násilím (případně oběma akty najednou).2) Prvá jednání o importu íránského plynu do Evropy probíhala během počátku sedmdesátých let min.stol., tedy ještě za šáha Pahláviho. Jednalo se o projekt Transitní plynovod Konsorcium, kdy íránský plyn měl být importován Ruskem a adekvátní množství (ruského) plynu měla být přepravována přes podstatně rozšířenou kapacitu čs. tranzitního plynovodu. K dostavbě plynovodu došlo v letech 1975 - 1980, jenomže již nějakou dobu předtím padl šáhův režim a projekt byl z íránské strany okamžitě ukončen (jakkoliv byl již ve fázi výstavby). Rusko nabídlo evropským importérům náhradou svůj vlastní plyn, což bylo akceptováno.3) V roce 1991 jsem měl to potěšení vést rozhovory mezi Československem, Íránem a Francií (přesněji Gaz de France) o možnosti rozvoje alternativních projektů na přepravu plynu z Íránu do Evropy (mnohem později byl tento projekt deklarován jako plynovod Nabucco, jakkoliv zde již nebyla ani zmínka o participaci Íránu). Nadějné rozhovory z počátku devadesátých let ukončily mezinárodní sankce, které byly vlivem íránského jaderného programu na zemi uvrženy. Pokud tedy svět onu fatvu vůči Íránu odvolá, může to být ještě docela zajímavé :-). Ještě jednou děkujeIng. Vratislav Ludvík
0/0
26.3.2014 13:45
Foto

Baudolino 8218290300872

Co Vás stále nutí komentovat jeho příspěvky?
Pan Kiebitz alias Karl Treu má sice nezaměnitelný styl a pozoruhodné myšlenkové zkratky, nicméně bych neřekl že píše nesmysly. Je dost možné, že Írán vidí Polsko jako potenciálního prostředníka k lepším vztahům s EU, vzhledem k tomu že se Polsko vyprofilovalo jako velký a sebevědomý stát který nejenže může být právem hrdý na určité okamžiky své historie (jako rozhodující porážka Turků u Vídně v roce 1683 a tím v zažehnání nebezpečí pro celou Evropu) ale má v Evropě rostoucí respekt a vliv na rozhodování - tento vliv navíc ještě poroste, s ohledem na vývoj na Ukrajině a zhoršení vztahů s Ruskem. Navíc je Polsko země, která nemá s Íránem historii spletitých komplikujících vztahů, takže je s ní možno jednat od "čistého stolu". S tou "trochou antisemitismu co je spojuje" to dnes nemusí být pravda ale Polsko má v tomto smyslu taky svoji historii, která je asi známá i Íráncům...Myslím, že pro Íránce je Polsko perspektivní partner k jednání. Partner, kterého mohou respektovat pro jeho sebevědomí, historii, sílu a vliv. Myslím, že takhle nějak to p. Kiebitz myslel a mě to dává smysl taky. Jeho "poetika" mi vůbec nevadí...
0/0
24.3.2014 20:51
Foto

Křivan

Optimismus profesora
Optimismus profesora Parkinsona je vskutku geniální.
0/0
24.3.2014 15:02
Foto

Křivan

Otázka je jednoduchá, může
Otázka je jednoduchá, může EU+USA podpořit iránský jaderný program?Potom je o čem jednat.Hodně duchovních vůdců Iránu svůj exil prožili ve Francii. Určitě tam nežili úplně odtrženi od místních. Přesto principy západní ideologie nikdy nepřijali. Dodneška si pamatuji, jak svrhnutí šáha bylo prezentováno jako vítězství demokracie. Počty obětí se ze stovek mrtvých ročně za šáha okamžitě zvýšily o dvě nuly.Není to jediný případ v novodobé historii. Odpověď na tenhle proces sebedestrukce mi není jasná. Nejspíš je uložena někde v lidské genetické výbavě. U Čechů značně oslabena. Zrovna tak neumím odpovědět dobře, nebo špatně?
0/0
24.3.2014 11:49
Foto

Křivan

Můj vůdče, srozumitelnost je
Můj vůdče, srozumitelnost je tvojí nejsilnější stránkou.
0/0
24.3.2014 11:33
Foto

Puncochar

Přátelení se s Iránem
je vymítání čerta ďáblem.
0/0
24.3.2014 9:08
Foto

Radical-Change

Multikulturní Liberalismus je zkázou pro budoucnost Evropy!!!
Práce místo přistěhovalectví. To je jedno z hesel DSSS pro volby do Evropského Parlamentu,jež nás v Květnu čekají.Prosazujeme: Zastavení přijímání zahraničních pracovníků s nízkou kvalifikací a srovnatelné pracovní a platové podmínky v nadnárodních společnostech v rámci působnosti EU. Snížení DPH a s tím zvýšenou možnost koupěschopnosti českých domácností. Daňové úlevy pro menší české firmy, určení minimální mzdy v rámci celé Evropské Unie, aby se tak částečně zamezilo pohybu pracovních sil z jednotlivých států. Zrušení pracovních agentur, které by mohly fungovat v rámci EU pouze jako zprostředkovatelé nabídek pracovních míst a nikoliv jako zaměstnavatelé, kdy se pracovní síla stává zbožím. Liberálové ženou Evropu do záhuby! Evropa potřebuje razantní a pozitivní změnu a tu přináši jedině Dělnická Strana Sociální Spravedlnosti!http://www.youtube.com/watch?v=4JQMbA3OIN4
0/0
24.3.2014 3:16
Foto

Kiebitz

Polskému tradicionalismu by mohli rozumět
Onen šachový intelekt je dost plochý a opět se jim asi komunikuje lépe. Možná i něco antisemitismu by je spojilo. Pokud Perise do Evropy, tak skrze Polsko. Jistě obdivují i jejich rozhodnost, F 16ky nemohli přehlédnout. Váží si silného bojovníka, iu když je to protivník. Rakety protiperského štítu tomu nejsou na překážku. I Peršani jsou ke spojencům obezřetní, a tak to chápou. Hrdost nad zašlou slávou, Polsko dosud nějak bojuje pod Vídní, na jednu stranu je to utužuje, stát mají záviděníhodný. Pokud rusko nedá pokoj, bude po Turecku v NATO i Irán. Jedinné, čemu putin rozumí bez překladatelů.
0/0
24.3.2014 1:08