Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuze

Důsledek ukrajinské krize: Lepší evropská spolupráce s Íránem?

Íránci mohou být spojenci Evropanů na Blízkém východě a částečně energetickou protiváhou Ruska v čele s prezidentem Vladimirem Putinem.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Cermans

24. 3. 2014 7:41
Karl, Karl jsi lepší než Sibyla, smekám před Tvojí genialitou.
Ty máš Evropské elity prokouknuté zkrz nazkrz. Evropa je "padouch nebo hrdina , všichni jedna rodina". Kdeže je nějaká demokracie???
0 0
možnosti
Foto
Potěšil jsem se
Díky za přehledný článek - mohu než souhlasit. Tudíž jen pár malých doplňujících poznámek:1) Ve vztahu k plynu se jedná o klasický problém "třetího do tanga". Může to fungovat jako každý (i manželský) trojúhelník - úspěšní jsou nejprve všichni; poté ovšem začnou převažovat klady jednoho partnera (v daném případě například výše ceny plynu a podmínky jeho dodávky). Končívá to buď rozvodem, nebo brachiálním násilím (případně oběma akty najednou).2) Prvá jednání o importu íránského plynu do Evropy probíhala během počátku sedmdesátých let min.stol., tedy ještě za šáha Pahláviho. Jednalo se o projekt Transitní plynovod Konsorcium, kdy íránský plyn měl být importován Ruskem a adekvátní množství (ruského) plynu měla být přepravována přes podstatně rozšířenou kapacitu čs. tranzitního plynovodu. K dostavbě plynovodu došlo v letech 1975 - 1980, jenomže již nějakou dobu předtím padl šáhův režim a projekt byl z íránské strany okamžitě ukončen (jakkoliv byl již ve fázi výstavby). Rusko nabídlo evropským importérům náhradou svůj vlastní plyn, což bylo akceptováno.3) V roce 1991 jsem měl to potěšení vést rozhovory mezi Československem, Íránem a Francií (přesněji Gaz de France) o možnosti rozvoje alternativních projektů na přepravu plynu z Íránu do Evropy (mnohem později byl tento projekt deklarován jako plynovod Nabucco, jakkoliv zde již nebyla ani zmínka o participaci Íránu). Nadějné rozhovory z počátku devadesátých let ukončily mezinárodní sankce, které byly vlivem íránského jaderného programu na zemi uvrženy. Pokud tedy svět onu fatvu vůči Íránu odvolá, může to být ještě docela zajímavé :-). Ještě jednou děkujeIng. Vratislav Ludvík
0 0
možnosti

Křivan

24. 3. 2014 15:02
Optimismus profesora
Optimismus profesora Parkinsona je vskutku geniální.
0 0
možnosti

Křivan

24. 3. 2014 11:49
Otázka je jednoduchá, může
Otázka je jednoduchá, může EU+USA podpořit iránský jaderný program?Potom je o čem jednat.Hodně duchovních vůdců Iránu svůj exil prožili ve Francii. Určitě tam nežili úplně odtrženi od místních. Přesto principy západní ideologie nikdy nepřijali. Dodneška si pamatuji, jak svrhnutí šáha bylo prezentováno jako vítězství demokracie. Počty obětí se ze stovek mrtvých ročně za šáha okamžitě zvýšily o dvě nuly.Není to jediný případ v novodobé historii. Odpověď na tenhle proces sebedestrukce mi není jasná. Nejspíš je uložena někde v lidské genetické výbavě. U Čechů značně oslabena. Zrovna tak neumím odpovědět dobře, nebo špatně?
0 0
možnosti

Cermans

24. 3. 2014 12:17
Pane Skřivánku zákony prof. Parkinsona platí stále!
Každé nové řešení je horší, než to předcházející, ne?
0 0
možnosti

Puncochar

24. 3. 2014 9:08
Přátelení se s Iránem
je vymítání čerta ďáblem.
0 0
možnosti

Radical-Change

24. 3. 2014 3:16
Multikulturní Liberalismus je zkázou pro budoucnost Evropy!!!
Práce místo přistěhovalectví. To je jedno z hesel DSSS pro volby do Evropského Parlamentu,jež nás v Květnu čekají.Prosazujeme: Zastavení přijímání zahraničních pracovníků s nízkou kvalifikací a srovnatelné pracovní a platové podmínky v nadnárodních společnostech v rámci působnosti EU. Snížení DPH a s tím zvýšenou možnost koupěschopnosti českých domácností. Daňové úlevy pro menší české firmy, určení minimální mzdy v rámci celé Evropské Unie, aby se tak částečně zamezilo pohybu pracovních sil z jednotlivých států. Zrušení pracovních agentur, které by mohly fungovat v rámci EU pouze jako zprostředkovatelé nabídek pracovních míst a nikoliv jako zaměstnavatelé, kdy se pracovní síla stává zbožím. Liberálové ženou Evropu do záhuby! Evropa potřebuje razantní a pozitivní změnu a tu přináši jedině Dělnická Strana Sociální Spravedlnosti!http://www.youtube.com/watch?v=4JQMbA3OIN4
0 0
možnosti

Kiebitz

24. 3. 2014 1:08
Polskému tradicionalismu by mohli rozumět
Onen šachový intelekt je dost plochý a opět se jim asi komunikuje lépe. Možná i něco antisemitismu by je spojilo. Pokud Perise do Evropy, tak skrze Polsko. Jistě obdivují i jejich rozhodnost, F 16ky nemohli přehlédnout. Váží si silného bojovníka, iu když je to protivník. Rakety protiperského štítu tomu nejsou na překážku. I Peršani jsou ke spojencům obezřetní, a tak to chápou. Hrdost nad zašlou slávou, Polsko dosud nějak bojuje pod Vídní, na jednu stranu je to utužuje, stát mají záviděníhodný. Pokud rusko nedá pokoj, bude po Turecku v NATO i Irán. Jedinné, čemu putin rozumí bez překladatelů.
0 0
možnosti

Křivan

24. 3. 2014 11:33
Můj vůdče, srozumitelnost je
Můj vůdče, srozumitelnost je tvojí nejsilnější stránkou.
0 0
možnosti