Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuze

Důsledek války v Sýrii: Staronový geopolitický pořádek Blízkého východu?

Turecko-izraelská špionážní aféra by mohla být začátkem aliance Turecka a Íránu s podporou USA jako do roku 1979. Možná se připojí i Izrael.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Turecko v EU , pozdě již dnes
Propásli jsme zase v orientu zásadní šanci. Právem, nemáme na ni. Jiní nás rádi zastoupí. Konečně ozbrojeným křížovým poutníkům nešlo jen  conquistu, podle toho jak se tam usadili a dlouho docela prosperovali, se jim tam i líbilo. Jakoby jim cosi do té doby v Evropě chybělo. Nakonec prohráli, ale spíše jen excelencí protivníka, o generaci později by s nimi již jeho nástupci asi nepohnuli, a led z Araratu by rozdávali oni. Je mi líto tam  jistého hradu, prý je rebelií poškozen, snad ale i naděje, že se zemí srovnány hnusné hotýlky kolem. V tom hradu pec na chleba PRŮJEZDNÁ KOŇSKÝM SPŘEŽENÍM. To nemá ani český pekařský kartel, tak se dbalo o potřeby věrných, překládání by zdržovalo. Ještě pár let bude Evropa obdivována a brána vážně, ještě pár měsíců šance. Potom se obejdou bez nás. My bez nich? That is the question.
0 0
možnosti
.. kéž by neotálel,
kéž bychom byli připraveni.
0 0
možnosti
Foto

Martins

18. 11. 2013 18:15
Technický dotaz
Proč prosím v článku píšete, že "politické názory Tel Avivu, Ankary a Teheránu se liší"? Proč vedle hlavních měst Turecka a Íránu je zmiňován Tel Aviv, který byl hlavním městem Izraele jen do prosince 1949 a kde skutečně nesídlí vláda Izraele?Zřejmě v rámci jakési politické korektnosti nechce uznávat Jeruzalém za hlavní město Izraele, nicméně ani to neopravňuje k vytváření nesmyslné fikce, že hlavním městem Izraele je Tel Aviv. Prostě není. I české ministerstvo zahraničí korektně uvádí Jeruzalém s poznámkou, že není obecně uznáván(odkaz směřuje na teritoriální informace, které zpracovává česká ambasáda v Izraeli a vycházejí se schválením MZV). Ale nesnaží se nesmyslně stěhovat izraelské hlavní město někam, kde 64 let reálně prostě není.
0 0
možnosti
Dvojitost lokalit
čtenáře antické literatury nemate. I v mé chatrné paměti jsou DVA hroby Josefa Egyptského. Atd., dělat z toho zde komentář k Bibli nechci.  Vysvětlení je dílem to, že ztrátou jednoho významného místa legitimizujícího vztah k zemi, bylo v tradici oživeno druhé, nejen náhradní. Dvojka má silnější váhu, nejen v numerologii. V Praze např. v Maiselově ulici, tedy n a dobré adrese, slaví svátek dva dny, snad pozůstatek času, kdy kalendář v galutu byl stejně nesnadný, jako vyhnanství samo. V JRSLM jej slaví jen den jeden. Možná i útěcha, podobně jako v galutu se začal slavit purim a byl pro obtíže galutu hořkého jako katarze tolerován. TA a JRSLM třeba prožít důkladněji, obojí mají specifika, mezi nimi životodárné napětí.  TA má navíc letiště. Tedy k zásadně správnému rozlišení třeba dopovědět mnohé. I to, že řada diplomatů by se v JRSLM nehorázně nudila. Svaté Město je pro modlitbu, ne večírky. Pochopil i islám a dnes krom Mekky a Medíny tam situuje samotného Proroka, i s koněm. Zatímco v Česku z kostela stáje (donedávna Višňová), tam ze stájí Al Aksá.  Jen stěhování je málo, možná  ????????
0 0
možnosti
Foto

Martins

18. 11. 2013 18:05
Pardon, ale..
... co je kurážného na tom, že Izrael už 35 let doufá v obnovení kdysi dobře fungující koalice a že Iránci to stejně dlouho bojkotují? Izrael vždy bezpečnostně spolupracoval a i nyní spolupracuje s každým, kdo je ochoten spolupracovat s ním. Spojenectví (pravda, nedávané zcela na odiv, ale o to funkčnější) nevypověděl po Islámské revoluci Izrael, ale islámský režim. A je to islámský režim, kdo - i nyní - stále Izraeli spílá...
0 0
možnosti
Když je slovo
"kurážné" v jednom odstavci se slovem "Izrael", neznamená to nutně tuto vzájemnou souvislost. Kurážné je ovšem izraelské spoléhání na Saúdy, řečeno velmi, velmi diplomaticky. Komické je, že z vaší poznámky by jeden implicitně předpokládal, jak pěkně mluví Izrael o Íránu.Izraelská spolupráce s každým, kdo je ochoten spolupracovat s ním? Buďto Izraelce těžce urážíte, anebo - je-li to pravda - pak je to tragédie. Krátkozrakost, s níž spolupracuje často s velmi těžce profláknutými režimy, přináší Izraeli v dobách budoucích veliké problémy. A zbytečné. Kde je ta židovská moudrost?
0 0
možnosti
Díky.
Už jsem si začínal připadat s tou "retro" myšlenkou na koalici Turecko-Írán- Izrael poněkud výstředně. Šlomo Ben Ami o ní píše, Robert Baer ji téměř předpovídá. Má to logiku (na rozdíl od bezpečnostního spoléhání Izraele na Saúdy). Přesto to chce kuráž, v dnešní době, myslet a psát logicky.
0 0
možnosti

Ja.S.

20. 11. 2013 11:42
Zdroje
Pane Schneider mohl byste přiložit odkaz, nebo nasměřovat k zdrojům, na koalici Tur-Irn-Iz od Šloma Ben Amiho a Roberta Baera? Děkuji velmi by mne zajímaly
0 0
možnosti