5. dubna 2010 17:25, aktualizováno  20:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dva dny před příletem do Prahy Obama představí novou jadernou strategii

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Barack Obama | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barack Obama | foto: ČTK

WASHINGTON Americký prezident Barack Obama v úterý oznámí novou jadernou strategii své vlády. Plány budou zveřejněny dva dny před podpisem nové odzbrojovací smlouvy mezi USA a Ruskem v Praze.

"Prezident zveřejní zprávu o jaderné strategii, na níž on a další už delší dobu pracují," uvedl mluvčí Bílého domu Robert Gibbs. Podle něj jde o téma, které patří k prezidentovým prioritám v zahraniční politice.

Jadernou strategii žádá americký Kongres od každé americké vlády. Obamovy plány jsou ale dle médií očekávány napjatěji než jindy, protože prezident dlouhodobě slibuje ukončení "myšlení z dob studené války". Za svou vizi světa bez atomových zbraní získal Nobelovu cenu za mír.

Obama v březnu uvedl, že nový plán "sníží počet i roli nukleárních zbraní v naší národní bezpečnostní strategii".

USA nikdy nepoužijí jaderné zbraně jako první... Nebo ano?
Agentura Reuters uvedla, že Obama a jeho poradci zřejmě dlouhodobě probírali především problém, zda vyhlásit, že USA nikdy nepoužijí jaderné zbraně jako první. Zbrojní experti tvrdí, že Obama zřejmě až tak daleko nepůjde, ale že možná omezí podmínky, za nichž by USA sáhly k možnosti jaderného útoku.

Administrativa exprezidenta George Bushe hrozila tím, že USA mohou použít nukleární zbraně, pokud budou chtít předejít útokům
chemickými nebo biologickými zbraněmi.

Kritici plánů Bílého domu obviňují Obamu z naivity a tvrdí, že omezení jaderného arzenálu může Spojené státy ohrozit.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: 60 let od prvního sovětského jaderného výbuchu

Zveřejnění plánů nové jaderné strategie bude pro Obamu odrazovým můstkem pro americko-ruský summit, při kterém hodlá ve čtvrtek v Praze se svým ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem podepsat novou smlouvu o snížení počtu jaderných zbraní. Nová rusko-americká odzbrojovací smlouva má omezit počet jaderných hlavic na 1550 na každé straně.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz