Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Účet za úředníky: volno za tři platy, malé domů. Budou padat hlavy, zlobí se Chládek

Evropa

  6:00
PRAHA - Externí smlouvy vedle zaměstnaneckých, zaměstnávání příbuzných nebo "neplacené" volno za trojnásobný plat. Server Lidovky.cz získal podrobnosti k auditu externích smluv na ministerstvu školství. Někteří pracovníci si díky nim přišli až na stovky tisíc ročně. Ministr Marcel Chládek (ČSSD) chce nyní vymoci peníze zpět, chystá se zkontrolovat i podřízené organizace a některým úředníkům dokonce hrozí trestním stíháním.

Marcel Chládek foto: ČTK

Jeden ze zaměstnanců ministerstva školství přišel na způsob, jak si vylepšit příjem. Loni odešel na neplacené volno, přesto mu na kontě od úřadu za měsíc přistálo třikrát tolik peněz, než by si normálně vydělal. S úřadem totiž uzavřel smlouvu jako externista.

ČTĚTE TAKÉ:

Případ není výjimkou, podobně na ministerstvu "fungovalo" celkem 24 pracovníků. Vedle hlavního pracovního poměru měli smlouvy jako externisté: kromě výplaty dostávali honoráře. Navíc odměny pro pracovníky na dohodu často několikanásobně převyšovaly úřednický plat. Externisté přitom často draze suplovali práci, kterou měli v popisu zaměstnanci ministerstva. Vyplývá to z auditu, který si po příchodu nechal zpracovat ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Jako první o něm informoval deník Právo, server Lidovky.cz nyní získal jeho detaily. Hned v 18 případech kontroloři objevili učebnicové ukázky "malých domů", kdy ministerstvo posílalo peníze za poradenství příbuzným zaměstnanců.

Úředníci si vypomáhají dohodami

Resort zaplatil jen loni přes 90 milionů korun, platby podmiňovalo celkem 3288 smluv. Drtivá většina externistů přitom měla uzavřen hlavní pracovní poměr na úřadu i mimo něj. "Úředníci si vzájemně ,vypomáhají prostřednictvím dohod. Vezmeme-li v úvahu počet hodin v rámci hlavního pracovního poměru a počet hodin vykazovaných v rámci řady dohod, dostaneme se k úvazkům převyšujícím 300 hodin za měsíc," upozorňuje analýza. Nejdražší externista přišel loni resort na 798 tisíc korun. Měsíčně "externistům" na kontech přistála vedle platů částka kolem 60 tisíc korun.

Chládek se teď chystá smlouvy provětrat, v mnoha případech totiž není jasné, zda za horentní sumy ministerstvo dostalo vůbec nějaké služby. "Především mě zajímá 18 případů, kdy smlouvy měli rodinní příslušníci, jeví se mi to jako malá domů. Budu chtít vidět výkazy, co tady dělali za práci, co po nich zůstalo," řekl Chládek. Nejkřiklavější případy by dokonce mohly mít policejní dohru.

Chládek: Asi dostávali držhubné

Současný ministr se zlobí i kvůli dvojitým platům pro zaměstnance úřadu. "Čtyřiadvacet lidí má pracovní poměr a dohody, současně u řady z nich není ani čárka, co za to odvedli za práci. Asi dostávali 'držhubné', nebo nevím, jak to nazvat," nebere si Chládek servítky.

Desítky milionů vydávalo ministerstvo za vedení současného předsedy ODS Petra Fialy, který ho řídil jako nestraník, a úřednického ministra Rusnokovy vlády Dalibora Štyse. Spíše než je ale z neutěšené situace viní Chládek jejich podřízené. 

"V každé sekci zjišťuji, že si tam každý během několika posledních let navykl dělat, co chce. Najednou se diví, že to tam někdo chce řídit. Smlouvy byly pod každou sekcí, pod každým náměstkem, bez vědomí ministra si tam dělali, co chtěli," upozorňuje.

Štys přiznává, že o smlouvách věděl, dokonce je sám podepisoval. Jejich velké množství připisuje na vrub rozdělování peněz na výzkum. "Každý projekt má dva až tři hodnotitele, které jsme ze zákona povinni sehnat, sestavit pro každý projekt komisi, opět z externistů. Tyhle smlouvy jsme museli ze zákona uzavřít a jestli si někdo myslí, že se to mělo rozdělit na základě úvahy úředníků ministerstva, ať to jde říkat konferenci rektorů nebo do Akademie věd," vzkazuje Chládkovi.

Štys: O rodinných příslušnících jsem nevěděl

Nic neobvyklého nebyl podle Štyse ani souběh zaměstnaneckého a externího poměru, malé domů naopak odmítá. "V případech řešení projektů ministerstvem jistě nastávaly případy, že měl člověk snížený úvazek na ministerstvu a byl zaměstnán v projektu. O rodinných příslušnících jsem nevěděl, ale jsem skoro přesvědčen, že to nebylo za mě. Věřil jsem svým náměstkům, že by něco takového zastavili," tvrdí Štys.

Petr Fiala.

Fiala se brání, že ve smlouvách s externisty naopak udělal pořádek. „Když jsem přišel v květnu 2012, neexistovala žádná jejich evidence a uzavíraly je bez vzájemné koordinace jednotlivé odbory a skupiny. Toto jsem začal měnit tak, že jsme celý systém postupně centrálně evidovali a sledovali. Další kroky v této oblasti jsem bohužel, vzhledem k pádu vlády, nemohl dokončit,“ reagoval na kritiku.

Fiala: Za externisty může EU a granty

Velké množství externích smluv podle Fialy vyplývá z požadavků Evropské unie na čerpání evropských dotací. „I když já sám dlouhodobě usiluji o snížení byrokracie v naší zemi, v tomto případě bychom museli změnit pravidla daná EU,“ argumentuje Fiala. Stejně jako Štys vidí jako další zdroj spolupráce s externisty grantová řízení na finanční prostředky pro vysoké školy, výzkumné organizace a pro další dotace.

„Je potřeba mít nezávislé posudky odborníků, které hodnotí kvalitu předkládaných projektů, výzkumných záměrů, programů nebo učebnic. Někdy jsou nutné dokonce dva posudky. A nezávislost hodnocení je zajištěna právě tím, že je vypracováno mimo ministerstvo a jeho úředníky, kteří spravují veřejné finanční prostředky,“ upozorňuje exministr. 

Jenže podle dalšího exministra školství za Věci Veřejné Josefa Dobeše to byl právě Fiala, za něhož razantně počet externistů narostl. "Když jsem odešel, tak lidi, co jsem vyhodil, nastupovali na stejná místa. Zeptejte se pana profesora Fialy, proč tam za něj přišlo tolik lidí. Je to velký problém, když na služby, které by ministerstvo mělo zvládat samo, jsou najaté externí agentury. Panu ministrovi Chládkovi tleskám, nečekal bych takovou razanci," řekl Dobeš serveru Lidovky.cz.

Ministr školství Josef Dobeš (VV)

Současný ministr varuje zodpovědné úředníky, že kvůli výsledkům auditu budou muset odejít, peníze chce navíc získat zpět. "Kdo smlouvy podepsal, bude muset vysvětlit, co konkrétně bylo uděláno, když tam není ani čárka, a proč to podepsal. Pokud to dostatečně nezdůvodní, budou padat hlavy. Budu chtít, aby právní oddělení našlo způsob, jak peníze vymoci zpět. Přece jen jde o 90 milionů korun, vzdělávání nekvalifikovaných pedagogů by pokrylo 22 milionů," plánuje ministr.

Úklid ještě neskončil

Nejkřiklavější případy by dokonce mohly mít policejní dohru. "Předal jsem věc zaměstnancům právního odboru, aby se podívali, jestli to není ještě na jiné řešení, zda to není v rovině trestně-právní. Je zde celá řada smluv jevících se jako malá domů. Když si třeba někdo přeruší práci neplaceným volnem a za měsíc dostane trojnásobek svého platu," zlobí se Chládek.

Kontroloři navíc v nejbližší době zaťukají na dveře dalších organizací podřízených ministerstvu. "Náš velký úklid ještě neskončil, to samé jsem se rozhodl udělat i u přímo řízených organizací, kde se půjdu podívat i na platové ohodnocení zaměstnanců, protože dnes jsem se dozvěděl některé zarážející informace. S velkou pravděpodobností to tam může vypadat obdobně," obává se ministr. Auditoři se podle něj zaměří na výchovné ústavy.  

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!