20. července 2009 14:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dva zranění z Pohody jsou v umělém spánku. Nikdo nebyl obviněn

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Stan neodolal silnému větru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stan neodolal silnému větru | foto: Barbora SedláčkováLidové noviny

ŽILINA/MARTIN Zdravotní stav dvou lidí, kteří utrpěli těžká zranění při sobotním zřícení stanu na festivalu Pohoda ve slovenském Trenčíně, je stále vážný a oba zůstávají v umělém spánku.

Potvrdili to zástupci nemocnic v Žilině a Martině, kde tito pacienti - muž a žena - leží. Třetí pacientka, hospitalizovaná v Martině s vážnými poraněními hlavy, je podle lékařů ve stabilizovaném stavu a komunikuje s okolím. Neštěstí si vyžádalo jednoho mrtvého a desítky zraněných.

"Jeho stav se od včerejška nezměnil a zůstává nadále velmi vážný. Pacient je stále v umělém spánku," řekla Daniela Bekeová, ředitelka nemocnice v Žilině, v níž o víkendu přijali pětadvacetiletého muže s poraněnou lebkou. Podle dřívějších vyjádření primáře trenčínského oddělení anesteziologie a intenzivní medicíny Dušana Gaši utrpěl muž i ničivé poranění levého oka.

"Obě pacientky jsou po neurochirurgickém výkonu na mozku. Jedna z nich je při vědomí, komunikuje. Ještě se jí dokončují nějaká vyšetření. Ta druhá je stále v umělém spánku," uvedla Beáta Sániová, přednostka Kliniky anesteziologie a intenzivní medicíny v martinské nemocnici. O případném dalším vývoji zdravotního stavu obou devatenáctiletých žen spekulovat nechtěla.

Po neštěstí na festivalu bylo v péči lékařů v několika slovenských nemocnicích zhruba 40 lidí. Utrpěli především zranění hlavy, krku, hrudníku a páteře. Ambulantně lékaři ošetřili téměř šest desítek lidí.

Tragédie se stala v sobotu odpoledne během bouřky poté, co silný vítr nadzvedl stan a jeho konstrukce spadla na účastníky festivalu. V té době v něm byly stovky lidí. Obětí tragédie se stal devětadvacetiletý muž z Piešťan. Organizátoři největšího slovenského letního festivalu Pohoda poté akci předčasně ukončili a návštěvníky evakuovali. Před neštěstím na festival podle organizátorů přišlo více než 30.000 lidí.

Policie zahájila v případu trestní stíhání, ale zatím žádnou konkrétní osobu neobvinila. Šéf festivalu Michal Kaščák už dříve odmítl, že by organizátoři podcenili bezpečnostní rizika.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz