Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Dvojitý agent, jeho dcera a policista jsou po útoku nervovým plynem v kómatu. Podle MI5 jsou za tím Rusové

Svět

  16:17aktualizováno  8. března 0:09
LONDÝN/PRAHA - Britská policie vyšetřuje nedělní incident s bývalým ruským tajným agentem Sergejem Skripalem jako pokus o vraždu pomocí nervového plynu. Oznámil to zástupce britské policie Mark Rowley. Ve vážném stavu je kromě Skripala a jeho dcery hospitalizován také policista, který zasahoval na místě nálezu obětí. Zdroje z britské rozvědky MI5 naznačují, že Skripala a jeho dceru se mohli pokusit zavraždit Rusové.

Místo, kde byli Sergej Skripal a třicetiletá žena nalezeni v bezvědomí. foto: Reuters

Případ pokusu o vraždu šestašedesátiletého Skripala a jeho dcery Julije, kteří od neděle zůstávají v kritickém stavu v nemocnici, převzala protiteroristická jednotka. Otravu vyšetřují jako pokus o vraždu. V Londýně kvůli incidentu zasedl vládní výbor pro krizové situace COBRA.

Ve středu večer oznámil Sky news s odvoláním na své zdroje, že Skripal, jeho třiatřicetiletá dcera Julie i policista leží v komatu na jednotce intenzivní péče.

07.března 2018 v 22:17, příspěvek archivován: 07.března 2018 v 22:31

Sky Sources: Former spy Sergei Skripal, his daughter Yulia and a police officer who first attended the scene are in a coma in intensive care following exposure to a nerve agent in Salisbury

Podivné pohyby rukama a široce rozevřené oči

Vyšetřovatelé se domnívají, že Skripal a jeho dcera byli v neděli otráveni nervovým plynem. Policii se během noci na čtvrtek podařilo určit jaký „agent“ nervového plynu byl použit, veřejnosti to zatím sdělovat nebude. 

 Britský deník The Guardian připomněl, že mezi nejznámější bojové plyny patří VX (jímž byl loni v Malajsii zavražděn bratr severokorejského vůdce Kim Čong-una) a sarin.

Vražda Litviněnka

Nynější případ však připomíná vraždu z roku 2006, kdy v Británii na otravu radioaktivním poloniem 210 zemřel bývalý ruský agent Alexandr Litviněnko. Ten před smrtí obvinil ze své vraždy ruského prezidenta Vladimira Putina. V lednu 2016 soudce Robert Owen dospěl k závěru, že operaci ruské tajné služby FSB s cílem Litviněnka zabít pravděpodobně posvětil její tehdejší šéf Nikolaj Patrušev a nejspíš ji odsouhlasil také prezident Vladimir Putin. Za pachatele vraždy označil soud bývalé agenty KGB Andreje Lugového a Dmitrije Kovtuna, které ale Rusko odmítlo vydat. Litviněnko, exagent KGB a FSB, v roce 2001 získal politický azyl v Británii, přijal britské občanství a pracoval pro britskou tajnou službu.

Alexander Litviněnko několik dní před smrtí.

Podle svědků Skripal na lavičce, kde ho později našli, dělal podivné pohyby rukama a zíral do nebe, jeho dcera měla pěnu u pusy a široce rozevřené oči.

Na vyšetřování se podílejí i vědci z vojenských laboratoří v Porton Downu. Úřady nyní mimo jiné zjišťují, zda je někde v Británii uchováván další nervový plyn a odkud pochází. Oslovení bezpečnostní experti listu Guardian řekli, že nervový plyn musí být vytvořen v laboratoři. „Není to jednoduché. Ani Islámský stát by toto nedokázal,“ sdělil Hamish de Bretton-Gordon, odborník na chemické, biologické a jaderné zbraně.

Od neděle se v oblasti, kde se Skripal s dcerou pohybovali, prováděla dekontaminace z obavy, že zdravotně rizikovými pro místní obyvatele se stalo více míst. Záchranná služba ve středu odpoledne opět zasahovala vedle italské pizzerie, kterou Skripal v neděli navštívil, a jednu ženu převezla do nemocnice.

Sergej Skripal a jeho dcera Julie byli otráveni v anglickém Salisbury (koláž...

Útok Rowley označil za „hrozný“. Neexistují podle něho ale žádné důkazy, že by následkem toho existovalo v oblasti „rozšířené zdravotní riziko“. Podle vrchní hygieničky Dame Sally Daviesové byla již „zabezpečena“ všechna místa, která Skripal s dcerou navštívili. Oblast je nyní pro veřejnost nízko riziková.

Putin „přísahal pomstu“ zrádcům

Podle informací britského deníku The Times pracuje na případu nejen policie, ale také kontrarozvědka MI5. Právě zdroje zevnitř MI5 uvedly, že vyšetřovatelé pracují s teorií, že Skripalova otrava byla státem sponzorovaný pokus o vraždu na objednávku Kremlu.

‚Otrávený‘ agent MI6 a jeho dcera bojují o život, v nemocnici je i záchranář. Nic o tom nevíme, říká Rusko

Alternativní teorie pak připouští, že se mohli na otravě podílet odpůrci Putinova režimu, aby bylo Rusko obviněno z odstraňování nepohodlných lidí a byla podryta prezidentova autorita před blížícími se prezidentskými volbami.

Sergej Skripal u ruského soudu v roce 2006.
Třiatřicetiletá Julija Skripalová. Dcera bývalého dvojitého agenta.

Britský deník Daily Telegraph pak připomíná, že v roce 2010, kdy byl Skripal propuštěn při výměně vězňů, Vladimir Putin „přísahal pomstu“ zrádcům režimu. Nejmenovaný zdroj z bezpečnostních složek uvedl, že celý případ jednoznačně vypadá jako práce ruské tajné policie.

Sergej Skripal

Sergej Skripal působil v hodnosti plukovníka v ruské vojenské zpravodajské službě (GRU). Podle ruských vyšetřovatelů začal na konci 90. let minulého století spolupracovat s britskou rozvědkou MI6. Za 70 tisíc liber prozradil identitu řady ruských agentů. Skripal byl zatčen v roce 2004 a v roce 2006 odsouzen na 13 let pobytu v trestanecké kolonii.

V roce 2010 se ale stal součástí výměny agentů, v USA totiž bylo zatčeno 10 ruských špionů (mezi nimi i sexy agentka Anna Chapmanová) a ti byli vyměněni za 6 agentů, kteří si v Rusku odpykávali tresty za špionáž ve prospěch Západu.

"Tito lidé zradili své přátele, bratry. Těmi 30 stříbrnými, které za to dostali, se zadusí," prohlásil o agentech v televizi ruský prezident Vladimir Putin.

Od roku 2010 žil Skripal s rodinou v Británii. Skripalova manželka zemřela v roce 2012 na rakovinu, jeho syn zahynul loni během návštěvy Petrohradu.

„Vypadá to přesně jako útok FSB. Pro Putina je odplata jídlem servírovaným za studena. Tento muž zradil ruské bezpečnostní složky a ty dělají velmi ošklivé věci takovým lidem.“

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová uvedla, že zprávy o propojení Ruska s pokusem o vraždu bývalého agenta jsou cílenou kampaní, která má eskalovat ve zhoršení britsko-ruských vztahů.

Pátrají po stopách v Salisbury a okolí

Bývalý ruský agent ve službách britské rozvědky Sergej Skripal a jeho dcera Julija zůstávají po otravě v kritickém stavu. Britská policie vyzvala také hosty restaurace Zizzi na jihu Anglie a dalšího podniku, které Skripal s dcerou v kritický den patrně navštívili, aby se jí přihlásili.

Šestašedesátiletý Skripal a jeho třiatřicetiletá dcera upadli do bezvědomí v neděli na lavičce v parku před nákupním centrem v jihoanglickém městě Salisbury. Případem se zabývá protiteroristická složka policie.

Vyšetřovatelé ještě ve středu podle agentury Reuters stále zkoumají několik míst v Salisbury. Ve středu také policie kvůli vyšetřování uzavřela park v nedalekém městě Amesbury.

Nevolnost, kašel, křeče a smrt: nervové plyny VX a Sarin

Bojový plyn VX - Ethyl-({2-[bis(propan-2-yl)amino]ethyl}sulfanyl)(methyl)fosfinát - je bezbarvá až nažloutlá kapalina bez zápachu. Proniká do těla skrz kůži, oči a dýchací cesty. Látka VX je od roku 1993 zakázána OSN jako zbraň hromadného ničení. Nesmí se vyrábět, ani skladovat. Smí se pouze zkoumat jen velmi malé množství za přísných podmínek.

Nervový plyn VX u zasažené osoby nejprve vyvolává nevolnost a kašel. Poté ochromuje dýchací svaly, což vede k silným křečovitým bolestem a končí smrtí. Smrtelná dávka leží mezi 1 mg při vdechnutí a 10 mg při absorpci kůží.

Na podobném principu funguje sarin, který byl použit k teroristickém útoku v tokijském metru v roce 1995, při kterém zemřelo 13 lidí a tisíce skončily v péči lékařů. VX je však oproti sarinu mnohem silnější. Proto látku VX považuje americké Centrum pro kontrolu nemocí a jejich prevenci (CDC) za „nejdokonalejší“ a nejsmrtelnější“ vytvořenou chemickou zbraň.

Spekuluje se, že VX použil Saddám Husajn v Iráku 1988 proti Kurdům. Jedinou známou obětí látky VX, vynalezené v roce 1952,  byl dlouho nejmenovaný 28letý Japonec. Právě sekta Óm šinrikjó, která útočila sarinem v metru, v roce 1994 vyrobila 100-200 gramů VX. Použila ho k útoku na tři osoby (které vůdce sekty Asahara Šókó považoval za špiony), jedna z nich zemřela.

13. února 2017 byl plynem VX zavražděn na letišti v Kuala Lumpuru Kim Čong-nam, bratr severokorejského diktátora Kim Čong-una. Soud se dvěma ženami stále probíhá, ale věří se, že příkaz k vraždě dal právě Kim Čong-un.

Určité zásoby VX i přes zákaz pořád vlastní Rusko, USA a Sýrie. USA se oficiálně svých obrovských zásob VX zbavily už v roce 1969, když 120 tun VX hodily do oceánu. Plyn VX „proslavil“ v roce 1996 hollywoodský trhák Michaela Baye The Rock (Skála) se Seanem Connerym, Nicolasem Cagem a Edem Harrisem. V něm hrozí jeden generál vypálením raket s nervovým plynem VX na San Francisco.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...