Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Dvůr se promění v divadlo

Česko

Cyrano odhodí širák pod Petrovem. Přímo před zraky lidí v novém brněnském divadelním hledišti se šesti sty místy. Netradiční scéna vznikne využitím historických budov Moravského zemského muzea.

BRNO Sen o novém divadle, kde Brňané uvidí hvězdy pod hvězdnou oblohou, se vrací. Po letních scénách na hradě Špilberku začne v Brně fungovat další „open-air“ divadlo: v Biskupském dvoře Moravského zemského muzea.

Bude se hrát pod malebnou siluetou Petrova a kulisy vytvoří například zbytky slavné Merkurovy kašny. O divadelnický křest prostoru se postará Městské divadlo Brno. Pro ně může být i náhradou za tu část projektu Hudební scény, která se nepovedla – a sice její otevírací střechu. Plán, aby se vždy v létě odsunula, nakonec skončil pod stolem kvůli nedostatku peněz.

Mošovi herci předvedou i slavné Sny svatojánských nocí Na Biskupském dvoře nabídnou divákům divadelníci dvě inscenace: třikrát Sny svatojánských nocí a dvakrát Cyrana z Bergeracu. Obě patří do repertoáru Městského divadla Brno k osvědčeným stálicím. Cyrano v režii Stanislava Moši měl premiéru v roce 1995 a muzikálová férie Sny svatojánských nocí dokonce o čtyři roky dříve.

„Nejsem zrovna příznivcem hraní venku, především proto, že pro herce je tam velmi obtížné navodit onu intimitu, která je pro mne velmi důležitá,“ přiznala herečka Alena Antalová, která opět ztvární v Cyranovi Roxanu. Když ale uviděla Biskupský dvůr, prostor ji okouzlil. „Je tu balkon, kašna, scéna pro Cyrana je takřka kompletní i bez kulis. A věřím, že počasí nám bude přát,“ dodala. Muzejní náměstí přitahuje i ředitele divadla Mošu. „Hrát venku v létě byl vždy náš sen, proto jsme plánovali i tu otevřenou střechu,“ podotkl s tím, že sice režíroval v zahraničí již v mnoha amfiteátrech, na hradech i zámcích, ale žádné z těch míst se nedala srovnat s Biskupským dvorem. Příští týden začnou dělníci v Biskupském dvoře se stavbou speciální obrovské konstrukce hlediště se zhruba 650 místy. Zájem o vstupenky zatím je velký – představení od 23. až 25. června a 30. 6. až 1. 7. už jsou prý zhruba z poloviny vyprodána. Biskupský dvůr je nejstarší budovou Moravského zemského muzea. Vloni na podzim skončila jeho celková rekonstrukce včetně venkovního prostranství za zhruba osmnáct milionů korun. Dosud neobjevený prostor mezi Zelným trhem a Kapucínským náměstím podle muzejníků přímo vybízí k pořádání kulturních akcí. „Doufáme také, že sem tak naleznou cestu i lidé, kteří dosud do muzea chodí výjimečně a spojují ho s něčím zaprášeným,“ zažertoval ředitel muzea Martin Reissner. Nová scéna by mohla být i vítaným zpestřením turistického ruchu.

Pokud se pilotní ročník setká s úspěchem, stane se z akce tradice. Na Biskupském dvoře by mohl už za rok ožít například příběh Romea a Julie či plánovaná původní novinka věnovaná osobnosti barona Trencka. Pro toho by bylo umístění scény do prostor pod Petrovem symbolické – jeho tělo leží v prosklené rakvi v podzemních prostorách sousedního kapucínského kláštera.

***

BRNĚNSKÁ LETNÍ DIVADLA – TRADICE, KTERÁ SE VRACÍ

Letos v létě bude v Brně fungovat minimálně pět divadelních scén pod širým nebem: * Hlavní je na nádvoří hradu Špilberku, které má hostit například shakespearovský festival od 19. 7. do 4. 8. Druhou je tamní bašta, kde budou své umění předvádět skupiny historického šermu. Tradiční je také letní scéna na nádvoří Staré radnice (mimo jiné dvě desítky představení festivalu F-scéna ) a nový prostor v Biskupském dvoře. Také na letní scéně hradu Veveří se vystřídá několik divadelních kusů, ale také koncerty z cyklu Hradologie. * Některá tradiční místa zůstanou zavřená – týká se to například Letní scény divadla Radost, protože v jejím sousedství vzniká nové muzeum loutek. Nepodařilo se najít ani využití pro scénu v Denisových sadech – ta tak zůstane jen dějištěm pravidelných nedělních odpoledních promenádních koncertů. * V minulosti v Brně fungovala ještě další letní divadla – jedno bylo například součástí výstaviště. Opuštěné zůstává i místo v Kapucínských zahradách, kdysi upravované pro tehdejší Divadlo Na provázku.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...