Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Dýchat a volit

Česko

Po dlouhých letech se vrací smog i pocit selhání elit

Cestovky nabízející zážitkovou turistiku by mohly vozit turisty na Ostravsko. Chcete vidět, jak to tu v zimě vypadalo za komunismu? Tak se dívejte kolem sebe a hlavně dýchejte! Ano, smog byl za komunismu pravidlem, byl sezonním jevem stejně předvídatelným jako samotná zima. Proč se do Česka vrací po letech, kdy se výrazně lepšilo vše včetně kvality vzduchu?

To je zásadní otázka, zvláště ve volebním roce. Průmyslové podniky v severních Čechách a na severní Moravě, jež komunistický smog vyráběly, jsou dávno v útlumu. Elektrárny byly odsířeny, dáváme pozor na exhalace oxidů uhlíku i dusíku, ale prach je stále všudypřítomný. Pochází z aut, z lokálních topenišť? Názory se různí: „Ostrava má přes 15 tisíc rodinných domů, Brno přes 25 tisíc, Praha přes 50 tisíc. Pražáci by pak logicky, kdyby za smog mohlo jen lokální topení, museli být už dávno mrtví,“ čteme v debatě na www.msdenik.cz.

Na téže stránce se ozývají hlasy, že hlavním viníkem je indická firma ArcelorMittal, majitel hutí v českém i polském Slezsku. Indové outsourcují své bídné ekologické normy k nám, zaznívá v podtextu. Ať už si o tom myslíme cokoliv, smog v Třinci překročil normu sedmkrát. Proč firmy neodstaví provozy? Protože nemají s Českou inspekcí životního prostředí dohodnutý regulační řád.

V listopadu 1989, pár dnů před „sametem“, protestovali proti smogu lidé v Teplicích. Co vlastně chtěli? Kdyby Jakeš odstoupil, dýchalo by se hned líp, říkali někteří z nich. Komunismus je dávno pryč, ale pravidelný smog budou lidé vnímat jako selhání současných elit. Nevěříte? Uvidíme při volbách.

Čtěte Téma na straně 2

Autor: