Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Dýňové noky i polévka. Jaké druhy dýní existují a co z nich připravit?

Jídlo

  7:00
Dýně všech možných tvarů právě plní obchody i farmářská tržiště. Zelenina, která je hlavním symbolem amerického Halloweenu, se skvěle hodí pro podzimní sychravé dny. Navíc jsou dýně zdravé a obsahují málo kalorií. Jaké druhy existují a co z nich lze připravit? "Z dýně můžete udělat hodně věcí a přitom se považovat za labužníka. Hodí se skvěle do krémových polévek, k dušenému masu, ale i do moučníků a marmelád," popsala serveru Lidovky.cz autorka několika kuchařek Jana Florentýna Zatloukalová.
Dýně - ilustrační foto

Dýně - ilustrační foto foto: Shutterstock

Dýně jsou velice zdravé, obsahují provitamin A, vitaminy skupiny B, vápník, draslík, hořčík, železo, zinek a fosfor. "Dužinu můžete jíst jen tak, stačí jen podusit v trošce vody a máte hotové dýňové pyré. Počítejte ale s tím, že si ho sníte sami v koutku, abyste se o něj nemuseli dělit," říká Zatloukalová.

Jaký druh koupit?

Existuje velké množství odrůd různých barev a velikostí. Jakou koupit a na co ji použít? "Kromě tradiční obří dýně, narazíte na dýně muškátové či máslové, které najdete pod anglickým označením butternut. Nejvíce připomínají hrušku, mají bledou barvu a výrazně oranžovou dužinu. Ve chvíli, kdy ji použijete v teplé kuchyni v ní probudíte jemné máslovo-oříškové tóny," popisuje přípravu dýně Zatloukalová. Vedle obřích a muškátových dýní existují ještě dýně špagetového tvaru, žlutě nebo zeleně žíhaná. "Špagetová dýně je možná protáhlá, ale její hlavní devizou je vnitřek, který vypadá jako špagety, od toho má i název," vysvětluje Zatloukalová. 

PSALI JSME:

"K favoritům podzimní kuchyně patří dýně Hokkaido, má velmi tvrdou oranžovou slupku, je příjemně sladká a jako jediná se neloupe. Hlavně tedy proto, že to nejde. Po upečení ale slupka změkne natolik, že se dá sníst," doporučuje autorka kuchařek.

Abyste zlepšili chuťové vlastnosti dýně, nechte ji potom, co ji koupíte, nejméně 14 dní odpočívat. Pokud dýně skladujete v temnu a suchu vydrží i půl roku. "Kromě dužiny skrývá dýně ještě jedno sladké tajemství a tím jsou semínka. Nevyhazujte je. Očištěná semínka můžete upražit na trošce oleje na pánvi, osolit a pochutnat si na nich jindy. Ať už jimi posypete salát, polévku či domácí pečivo, anebo si je v misce donesete před televizní obrazovku," dodává Zatloukalová.

Dýňové noky

Budete potřebovat: 500 g očištěných brambor (tj. asi 5 středně velkých), 500 g očištěné muškátové dýně, 150 g polohrubé mouky, 150 g hladké mouky, 1 vejce, lžička soli, špetka muškátového oříšku,

K podávání: 150 g slaniny a strouhaný parmazán

Dýňové noky

Postup: Oloupané a nakrájené brambory nechte uvařit doměkka. Zvlášť uvařte i dýni. Obojí slijte a nechte dobře vychladnout, nejlépe přes noc. Větší hrnec naplňte vodou, osolte a začněte zahřívat, aby voda přišla k varu dříve, než dokončíte noky. Brambory a dýni prolisujte lisem na brambory nebo nastrouhejte na jemném struhadle. S ostatními surovinami smíchejte na jemné, nelepivé těsto. Pokud se lepí příliš, přidejte více hladké mouky. Pracujte rychle a zbytečně přípravu těsta neprodlužujte, jinak povolí. Vypracované těsto rozdělte na čtvrtiny, každou vyválejte na váleček silný asi jako palec a nakrájejte na centimetr široké špalíčky. Lehce je poprašte moukou, aby se k sobě neslepily. Na speciálním dřevěném prkénku můžete vytlačit drobné rýhy, anebo letmo narýhujte nočky vidličkou. Všechny najednou pak vhoďte do vroucí vody a po chvíli promíchejte, abyste je odlepili ode dna. Jakmile vyplavou, vařte už jen minutu, pak je ihned děrovanou lžící nebo cedníkem vylovte. Zatímco se noky vaří, nakrájejte slaninu a zvolna ji ve velké pánvi osmahněte dozlatova. Uvařené a scezené noky vhoďte do pánve ke slanině a ještě zprudka půl minuty až minutu orestujte. Rozdělte na nahřáté talíře a posypte strouhaným parmazánem.

A co všechno lze z dýní připravit? Hodí se skvěle k houbám, do salátů, můžete z ní ale připravit také koláče, marmelády, koktejly, dýňáky - což jsou v podstatě brámboráky z dýně a spousta dalších receptů. Zkuste tedy dva přímo od Jany Florentýny Zatloukalové.

Krémová dýňová polévka

Budete potřebovat: 350 g očištěné dužiny z máslové dýně, 1 cibule, 2 lžíce másla, 500 ml zeleninového vývaru, 1 kelímek smetany na šlehání, hrst opražených dýňových semínek k podávání, sůl a pepř

Dýňová polévka

Postup: Dýňovou dužinu nakrájejte na kostičky, cibuli nasekejte najemno. V hrnci rozehřejte máslo a nechte na něm chvíli podusit cibuli doměkka. Přisypte dýni a ještě asi tři minuty restujte. Zalijte vývarem a šlehačkou, osolte podle potřeby a nechte vařit 20-25 minut do úplného změknutí. Obsah hrnce rozmixujte ponorným mixérem - a to důkladně, dojemna a do pěny. Rozdělte na talíře a posypte semínky. 

 

Autor: