Džeko přispěl k debaklu Bayernu

Český brankář Petr Čech vychytal nulu, když jeho Chelsea porazila Newcastle s přehledem 2:0

FOTBAL V ZAHRANIČÍ

LONDÝN Teprve osmnáctiletý italský fotbalista Federico Macheda je novým hrdinou fanoušků Manchesteru. Hned ve svém prvním ligovém zápase za United totiž v nastavení zajistil vítězství 3:2 nad Aston Villou, díky němuž se Manchester udržel v čele tabulky anglické ligy před Liverpoolem.

Ten brankou z nastaveného času vyhrál 1:0 na hřišti Fulhamu, jenže na první místo anglické Premier League se dostal jen na pár hodin.

Liverpool na londýnském stadionu Craven Cottage nenavázal na střelecká představení z minulých dvou ligových duelů, ve kterých Manchesteru United a Aston Ville dohromady nasázel devět branek. Hrdinou Reds se stal střídající izraelský záložník Benajun, který v nastaveném čase tvrdou ránou zajistil Liverpoolu tři body.

Trápícímu se Newcastlu naopak nepomohlo proti Chelsea ani kouzlo legendárního Alana Shearera, který vedl „Straky“ v roli zastupujícího trenéra v prvním soutěžním zápase. Londýnský celek, v jehož brance nechyběl Petr Čech, se dostal do vedení až v 55. minutě. Po chybě obránce Colocciniho nejprve nastřelil Anelka břevno, ale nehlídaný Lampard hlavou pohotově dorazil míč do branky. Anglický reprezentant byl i u druhého gólu, když po jeho nahrávce zvyšoval francouzský záložník Malouda.

Newcastle, který si z posledních pěti ligových zápasů připsal jen bod, zůstává na osmnácté, sestupové pozici a hrozí mu pád.

BERLÍN Dvěma góly v rozpětí pěti minut srazil bývalý teplický útočník Edin Džeko na kolena Bayern Mnichov. Jeho Wolfsburg tak slavil poprvé od listopadu 2004 posun do čela tabulky německé ligy. Džeko dal v posledních osmi kolech deset gólů a je střeleckým hitem bundesligového jara. Jeho brazilský kolega z útoku Grafite však nechtěl zůstat pozadu, přidal další dvě trefy a s 20 góly už vede tabulku střelců. Porážka 1:5 byla pro Bayern tou nejkrutější od ledna 2002.

Na druhé místo postoupil Hamburk. David Jarolím v roli kapitána přivedl svůj tým k vítězství 1:0 nad ligovým nováčkem z Hoffenheimu, sám ale zápas nedohrál. Pět minut před koncem uviděl druhou žlutou kartu.

MADRID Fotbalisté Realu Madrid se udrželi ve španělské lize šest bodů za vedoucí Barcelonou, když v sobotu vyhráli 1:0 na hřišti Malagy. O jedinou trefu se postaral ve 49. minutě Argentinec Higuaín.

Jediný gól Barcelony dal do sítě Valladolidu dal zase kanonýr Samuel Eto’o, který po přesném pasu Xaviho za obranu přeloboval soupeřova brankáře.

Kamerunský útočník vede tabulku střelců s 26 zásahy. Stejný výsledek uhrála třetí FC Sevilla na hřišti Huelvy a už posedmé v lize neprohrála. Gól zaznamenal ve 33. minutě z penalty útočník Kanouté.

PAŘÍŽ Reprezentační útočník Václav Svěrkoš sice odehrál ve francouzské lize za Sochaux jen osm minut, přesto stihl gólem přispět k vítězství 3:0 nad Rennes. Sochaux tak udělalo rázný krok k záchraně, když poskočilo na 14. příčku s tříbodovým náskokem na sestupová místa.

Svěrkoš, který si přivezl z reprezentačního srazu zdravotní problémy, kvůli kterým nenastoupil do kvalifikačního zápasu se Slovenskem, začal jen na lavičce náhradníků. I bez něj se Sochaux dostalo do dvoubrankového vedení.