Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Eden poprvé kapituloval

Do skupiny Poháru UEFA vstoupili fotbalisté Slavie prohrou O:1 s Aston Villou

PRAHA Po včerejšku už neplatí, že v Edenu vyhrává jedině Slavia. O konec neporazitelnosti českého mistra na jeho novém stadionu se postarali fotbalisté Aston Villy, kteří v Praze zvítězili těsně 1:0.

Červenobílým se vstup do skupiny Poháru UEFA nepovedl podle představ, jejich šance na nápravu přijde za dva týdny v Žilině.

Porovnání s pátým týmem anglické ligy vyznělo pro červenobílé lichotivě jen v některých pasážích. Už dopředu dávali najevo, že by chtěli být pro Aston Villu vyrovnaným soupeřem. To se jim dařilo jen do doby, než se hosté v šestadvacáté minutě dostali do vedení.

„Vstup špatný nebyl. Potom jsme už nehráli to, co jsme si přáli. Nebyli jsme dost důslední, dovolili jsme Aston Ville poměrně dost standardních situací,“ povídal kouč Karel Jarolím.

Ochromená Slavia se po inkasované brance znovu vzpamatovala až po přestávce, k vyrovnání to však nevedlo.

zhodnotil zápas trenér Aston Villy Martin O’Neill, který udělal v sestavě hned sedm změn. Chyběl třeba i kapitán Laursen, ale na odhodlání Aston Villy to znát nebylo.

Vaniak udržoval naději Téměř nepřetržitě hřmící tribuna osazená slávistickým kotlem během utkání ztichla jedinkrát.

Při rozhodujícím momentu večera sehrála podstatnou roli nešťastná teč. Kdyby Sidwellova střela ve 26. minutě nezměnila směr, pravděpodobně by ji Vaniak bez problémů zneškodnil. Jenže míč se při ní otřel o Carewa a zamířil do odkryté části branky.

Brankář domácích měl potom mnohem víc práce a několikrát udržel naději. Nejdřív si Vaniak oddechl, když brzy po gólu Young jen roztřásl tyč, vyznamenal se proti přímému pokusu Carewa a přestál razantní Gardnerův atak, za nějž faulující hráč vyfasoval od sudího žlutou kartu.

K probuzení Slavie přispělo dvojité střídání. Těsně před přestávkou nahradil Šmicra běhavější Švento, místo Volešáka zase hned po návratu z šaten zaujal Tijani Belaid.

K příležitosti na vyrovnání se dostal chvíli před poločasovou pauzou Marek Jarolím, Guzan se proti jeho střele předvedl včasnou reakcí. Podruhé se vytáhl proti úniku Jaroslava Černého.

Ve zbytku času čelil téměř výhradně pokusům Necida. Když slávistický kanonýr hlavičkoval v záklonu, vypadal Guzan už bezmocný, jenže balon prolétl těsně mimo.

Nadšení dokázal vyvolat i zámek, kterým mužstvo v sešívaných dresech dokázalo hosty obklíčit před pokutovým územím během závěrečného nastavení. Ani tato snaha však už nic nezměnila, skóre zůstalo stejné.

Mnohem pozitivnější zprávu než konečné skóre přinesl údaj o počtu diváků. 20322 – tak vysoká návštěva v této sezoně do Edenu ještě nezavítala.

A jak se dá soudit podle potlesku a tradiční děkovačky na závěr, návštěva neodcházela úplně zklamaná.

***

Slavia Praha 0 Aston Villa 1

Branka: 26. Carew. Rozhodčí: Kapitanis - Petru, Sotiriu (Kypr). ŽK: Gardner, Sidwell, Guzan (Aston Villa). Diváci: 20 322 (vyprodáno). Poločas: 0:1. Slavia: Vaniak - Krajčík, Suchý, Brabec, Hubáček (66. Šenkeřík) - Volešák (46. Belaid), M. Jarolím, Tavares, Černý - Necid, Šmicer (42. Švento). Aston Villa: Guzan - Cuellar, Knight, Davies, Shorey - Gardner, Salifou, Sidwell, Young - Carew (90.+3 Delfouneso), Agbonlahor (89. Barry). Další výsledek skupiny F: Ajax Amsterodam - Žilina 1:0. Branka: 41. Suárez. 1. Aston Villa 2 2 0 0 3:1 6 2. Hamburk 1 1 0 0 2:1 3 3. Ajax 2 1 0 1 2:2 3 4. Slavia 1 0 0 1 0:1 0 5. Žilina 2 0 0 2 1:3 0 „V první půli jsme byli opravdu skvělí a měli dát víc branek. Druhá půle byla z našeho pohledu náročnější, ale vyhrát jsme si zasloužili,“