17. prosince 2014 15:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ekonomické problémy Ruska jsou překonatelné, myslí si Zeman

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 24Diskuse
Prezident Miloš ZEman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš ZEman | foto: ČTK

PRAHA Současné ekonomické problémy Ruska jsou podle českého prezidenta Miloše Zemana otřesem, který je překonatelný. Destabilizace v zemi se neobává, naopak věří ve stabilizaci Ukrajiny.

 Řekl to na dotaz novinářů poté, co společně s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) znehodnotil dluhopis za čtyři miliony korun pořízený za peníze z prezidentského fondu. Zeman tím chce přispět na splacení státního dluhu.

„Já to považuji za otřes, který je překonatelný, takže destabilizace v Rusku se neobávám. Věřím naopak, že dojde ke stabilizaci situace na Ukrajině,“ uvedl prezident k současné situaci v Rusku a propadu rublu. Ukrajinský konflikt opět označil za občanskou válku. Připomněl, že Rusko si krizí prošlo už v roce 1998.

Podle Zemana zůstane Ukrajina i přes zájem vstoupit do NATO neutrálním státem. Česká republika by měla podle prezidenta podporovat stabilizaci Ukrajiny a pokračování mírových rozhovorů. O situaci na Ukrajině chce mluvit také s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem, který se chystá na návštěvu Česka.

Rubl od počátku roku ztratil přes 50 procent své hodnoty a v posledních dnech propad výrazně zrychlil. České firmy pád rublu většinou bezprostředně příliš nepocítily, řada z nich s ruskými partnery obchoduje v eurech nebo dolarech. Téměř všechny firmy ale mají z budoucího vývoje a klesající kupní síly v Rusku obavy.

Ministr financí Babiš v této souvislosti řekl, že stát a ministerstvo průmyslu a obchodu by měly českým exportérům pomoci. Situace je podle něj nepříjemná a další vývoj je těžké predikovat, uvedl.

Zeman nebude vetovat zákon o platech poslanců

Prezident Miloš Zeman nebude vetovat zákon o platech ústavních činitelů, který počítá s růstem platů o zhruba tři procenta v příštím roce a dalším nárůstem v letech následujících. Řekl to na společné tiskové konferenci s ministrem financí Andrejem Babišem.

Zeman připomněl, že byl připravený vetovat původní dohodu sněmovních klubů, podle níž měly příští rok platy poslanců, senátorů a dalších činitelů růst o 14,4 procenta. V souvislosti s tím tehdy hovořil o nenažranosti.

Návrh, který má nyní na stole Senát, se mu ale zamlouvá výrazně lépe. "Dostal jsem od pana Jana Hamáčka návrh zákona, kde není 3,5 procenta, kde je 2,9 procenta, pokud mě paměť neklame, a tento zákon podepíši," nechal se slyšet Zeman.

Novela, kterou schválila Sněmovna, předpokládá, že příští rok se budou platy politiků vypočítávat ze základny ve výši 2,25 násobku průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře za rok minulý. Další dva roky by se koeficient zvyšoval vždy o desetinu, v roce 2018 by byl 2,5. Pak se automaticky vrátí na konečných 2,75.

Pokud by Parlament neschválil žádnou úpravu, mzdy politiků by vzrostly od ledna po několikaletém zmrazení automaticky o 26 procent.

prohibice

Lidovky.cz, ČTK
  • 24Diskuse