Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika poroste rychleji, říká Evropská komise

Česko

BRUSEL Evropská komise vylepšila odhady růstu ekonomiky EU i eurozóny. Hrubý domácí produkt celé evropské sedmadvacítky by letos měl růst o rovné jedno procento a zemí platících eurem o 0,9 procenta. Na podzim komise očekávala růst o 0,7 procenta v obou zónách. V příštím roce by mělo hospodářství unie růst o 1,7 procenta a v eurozóně o 1,5 procenta. To je proti podzimnímu odhadu jen nepatrné vylepšení odhadu ekonomiky EU o 0,1 procentního bodu, v případě eurozóny zůstala prognóza beze změny.

„Vylepšený odhad ekonomického růstu pro letošní rok je dobrá zpráva pro Evropu. Nyní musíme zajistit, že tento růst nebude vykolejen riziky spojenými s finanční stabilitou,“ řekl novinářům eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn.

Hned několik členských států EU nicméně i nadále zůstává v hospodářské recesi, přestože ve většině z nich ekonomika oživuje. Nejvíce by se měl letos propadnout HDP Lotyšska, a to o 3,5 procenta, v příštím roce by ale již měl vzrůst o 3,3 procenta. S recesí se bude i nadále potýkat silně zadlužené Řecko, jehož ekonomika se má letos propadnout o tři procenta a v příštím roce o 0,5 procenta.

S recesí má podle odhadu komise letos bojovat ještě Španělsko (-0,4 procenta) či Irsko (-0,9 procenta). Obě tyto země spolu s Itálií, Řeckem a Portugalskem tvoří skupinu označovanou finančními trhy jako PIIGS a potýkají se se špatným stavem veřejných financí. Portugalsko přitom bývá označováno jako nejpravděpodobnější nástupce Řecka, jemuž chtějí státy eurozóny a Mezinárodní měnový fond půjčit v příštích třech letech 110 miliard eur (zhruba 2,8 bilionu korun).

Se zhoršením veřejných financí se ale potýká celá EU i eurozóna.

Od roku 2008 přitom schodek celé evropské sedmadvacítky vzrostl trojnásobně a v letošním roce by měl dosáhnout 7,2 procenta HDP. Celkem dva členské státy mají mít letos dokonce deficit větší než deset procent HDP, nejde ovšem o Řecko, jehož schodek má letos dosáhnout 9,3 procenta HDP a v příštím roce má vzrůst na 9,9 procenta HDP.

S největšími deficity se potýká Irsko a Británie. Irsko loni hospodařilo se schodkem 14,3 procenta HDP, který byl nejvyšší v celé unii.

Letos by se ale situace příliš neměla zlepšit a deficit by měl dosáhnout 11,7 procenta HDP a v příštím roce dokonce 12,1 procenta HDP. Podobný vývoj čeká i Británii, jejíž schodek by měl letos činit 12 procent HDP a v roce 2011 deset procent.

***

Vylepšený odhad ekonomického růstu pro letošní rok je dobrá zpráva pro Evropu. Nyní musíme zajistit, že tento růst nebude vykolejen riziky spojenými s finanční stabilitou.

Autor: