Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Ekvádor zasáhlo silné zemětřesení. Vyžádalo si nejméně 238 obětí

Svět

  9:15aktualizováno  21:23
QUITO - Sobotní silné zemětřesení v Ekvádoru si vyžádalo nejméně 238 mrtvých. Oznámily to v neděli místní úřady. Počet zraněných překračuje 1500, stovky budov byly zničeny a otřesy vážně poničily komunikační síť. Podle místních médií země mobilizuje rezervy, do oblasti katastrofy míří letouny s humanitární pomocí. Pomoc dorazila z Kolumbie, Mexika, Chile a Španělska.

Zemětřesení v Ekvádoru foto: Reuters

O tom, že by mezi oběťmi byli Češi, zatím nejsou podle českého ministerstva zahraničí informace.

Sedm nejkrásnějších přírodních památek Ekvádoru. Podívejte se

Oběti pocházely mimo jiné z měst Manta, Guayaquil a Portoviejo. Otřesy měly sílu 7,8 stupně, úřady se obávaly ničivých vln cunami, varování bylo ale odvoláno. Podle viceprezidenta Jorgeho Glase šlo o nejsilnější zemětřesení, které tuto jihoamerickou zemi zasáhlo od roku 1979.

Výrazně bylo postiženo turistické středisko Pedernales na tichomořském pobřeží, kde podle předběžného odhadu místních úřadů možná zahynulo 300 až 400 lidí. Ve městě otřesy zničily kolem třiceti hotelů. Mezi mrtvými jsou podle sdělení úřadů dva Kanaďané.

Útěk z vězení

Z vězení El Rodeo v Portoviejo mělo po zemětřesení uprchnout kolem 100 vězňů. Zemětřesení poškodilo vězeňské zařízení a vězni využili této šance.

Zprávu potvrdil ekvádorský ministr vnitra José Serrano a ministr spravedlnosti Ledy Zúñiga Rocha.

V současnosti probíhá operace, která má za cíl vězně pochytat.

Otřesy rovněž způsobily značné škody jak poblíž epicentra, tak i v největším ekvádorském městě Guayaquil, uvedly úřady. Ekvádor po katastrofě zmobilizoval přes 10 tisíc příslušníků bezpečnostních jednotek, které spolu se stovkami záchranářů a zdravotníků vyslal do postiženého regionu. Již v sobotu se do pomoci zapojilo na 3500 policistů. Červený kříž oznámil, že se záchrannými operacemi pomáhá přes 1200 dobrovolníků.

Vybudováno bylo několik táborů pro evakuované a lidi bez přístřeší. Problémem v pátrání po přeživších a obětech jsou ale těžko přístupné oblasti a sesuvy půdy. Uzavřeno muselo být dvanáct klíčových silničních tepen.

Epicentrum zemětřesení

Část metropole Quita se ocitla bez elektřiny a nefungovala ani telefonní síť, napsala agentura Reuters s odvoláním na svědky. Ve městě zavládla panika. Americká geologická služba USGS nejprve uváděla, že šlo o zemětřesení o síle 7,4 stupně, poté jeho intenzitu ještě zvýšila. „Nyní je důležité, aby Ekvádorci zůstali i za tohoto výjimečného stavu klidní,“ uvedl v televizním projevu Glas.

Dosavadní bilance hovořila o zhruba šesti stovkách zraněných
Otřesy měly sílu 7,8 stupně, úřady se obávaly ničivých vln cunami, varování...

Correa vyhlásil v celé zemi výjimečný stav a vyzval obyvatele ke klidu. Oznámil, že Kolumbie a Mexiko vysílají do Ekvádoru týmy záchranářů. Na komunitní síti twitter pak vyjádřil soustrast rodinám obětí. Stát kvůli katastrofě uvolnil z rozpočtu asi 600 milionů dolarů (14,4 miliardy korun).

Otřesy byly po dobu 40 sekund cítit i v ekvádorské metropoli a mnoho lidí ve strachu utíkalo z budov ven na ulici. Quito leží asi 173 kilometrů od místa, kde se podle expertů nacházelo epicentrum zemětřesení. Ještě hodinu po zemětřesení se objevovaly následné otřesy, některé z nich o síle až 5,6 stupně. Celkem jich bylo 55. Podle USGS epicentrum leželo ve vzdálenosti 27 kilometrů od Muisne, což je oblast rybářských přístavů oblíbených mezi turisty. Jeho ohnisko bylo v hloubce 20 kilometrů.

Se silnými zemětřeseními se ve čtvrtek a pátek potýkalo i Japonsko a nově také tichomořský ostrovní stát Tonga, u jehož pobřeží USGS naměřila otřesy o síle 6,1 stupně. Všechny tyto oblasti spolu s Ekvádorem leží v takzvaném ohnivém kruhu, který je charakteristický častými zemětřeseními i vulkanickou činností. Podle německého Geologického výzkumného centra (GFZ) v Postupimi ale geologické spojení mezi událostmi v Japonsku a Ekvádoru není.

Výběr zemětřesení v Jižní a Střední Americe s velkým počtem obětí v posledních 15 letech

230 tisíc obětí - 12. ledna 2010, Haiti - jedno z nejtragičtějších zemětřesení v historii. Zemětřesení o síle 7,2 stupně Richterovy škály poničilo rozsáhlé oblasti ostrovní země, ze tří čtvrtin bylo zničeno hlavní město Port-au-Prince. Kromě zhruba 230 tisíc mrtvých si vyžádalo na 300 tisíc zraněných.

827 obětí - 13. ledna 2001, Salvador - při silném zemětřesení ve Střední Americe o síle 7,6 stupně Richterovy stupnice, po kterém následovalo množství menších otřesů, zahynulo 827 lidí a zraněno bylo přes 4500 osob. Epicentrum se nacházelo u salvadorských břehů.

520 obětí - 27. února 2010, Chile - otřesy země o síle 8,8 stupně s epicentrem v Tichém oceánu asi 320 kilometrů jihozápadně od Santiaga de Chile vyvolaly vlnu cunami a nejvíce postihly okolí města Concepción.

514 obětí - 15. srpna 2007, Peru - zemětřesení o síle 8,0 stupně Richterovy škály, které postihlo pobřežní oblast Peru, si vyžádalo 514 lidských životů a asi 1500 zraněných.

238 obětí - 16. dubna 2016, Ekvádor - zemětřesení o síle 7,8 stupně si podle dosavadní bilance vyžádalo nejméně 238 mrtvých. Zemětřesení postihlo pobřežní oblast země, oběti pocházely mimo jiné z měst Manta, Guayaquil a Portoviejo.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!