Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Elektrárna (ex)členů ODS stojí nelegálně, zpečetil Ústavní soud. Bourat se ale nebude

Česko

  6:21
TEPLICE, BRNO - Obří solární elektrárna v podkrušnohorské obci Moldava na Teplicku vyrostla nelegálně. Vyplývá to z rozhodnutí Ústavního soudu, jenž zamítl stížnost majitele elektrárny, firmy Talwin. Nejvyšší soudní instance tak potvrdila, že projekt získal stavební povolení v rozporu se zákonem. Společnost v době výstavby výrobny elektrické energie vlastnili vlivní členové severočeské ODS Alexandr Novák, Daniel Ježek a Ahmad Raad.

Ilustrační snímek foto:  František Vlček, Lidové noviny

„Stížnost byla odmítnuta z části pro neopodstatněnost a z části pro nepřípustnost,“ potvrdila zjištění serveru Lidovky.cz mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková. Rozhodnutí Ústavního soudu tak završilo příběh, jenž se začal odvíjet v srpnu 2012. Tenkrát podal tehdejší veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský žalobu, jíž se domáhal zrušení stavebního povolení.

Elektrárna zabírá v obci několik tisíc metrů čtverečních.

„Princip zákonnosti žalovaný popřel svým rozhodováním, při němž nedodržel právní předpisy jako stavební zákon a zákon o ochraně přírody a krajiny,“ psal mimo jiné v žalobě někdejší ombudsman. Povolení vydal stavební úřad v Duchcově, přestože obec Moldava neměla územní plán. Bez tohoto závazného dokumentu přitom nelze prakticky nic budovat, jinými slovy elektrárna se neměla vůbec začít stavět.

Duchcovský úřad navíc na stavbu kývl, přestože investor si neopatřil potřebné výjimky z ochrany životního prostředí. Pozemky pro vznik elektrárny totiž leží v cenných přírodních lokalitách Natura 2000 a Ptačí oblast Východní Krušné hory, které se Česká republika na základě evropských směrnic zavázala chránit.

Stavební řízení se znovu rozběhlo

Ústecký krajský soud na podzim 2014 Varvařovského žalobě vyhověl a stavební povolení zrušil, jenže případ mu kvůli formálním vadám vrátil na stůl Nejvyšší správní soud (NSS). Krajská instance znovu rozhodla stejně, NSS pak letos v létě tentokrát kasační stížnost firmy Talwin zamítl. „Soud má za to, že všechny podklady a důkazy stačily pro zrušení územního rozhodnutí i stavebního povolení,“ vysvětlila soudkyně Barbara Pořízková.

Alexandr Novák byl roky většinovým majitelem investora elektrárny.

Investor se tak chytil poslední možnosti, kterou představoval Ústavní soud. Nejvyšší soudní instance však definitivně potvrdila, že projekt neměl za daných okolností na povolení dosáhnout. „Nejvyšší správní soud se dostatečně vypořádal s námitkami stěžovatelky vznesenými v kasační stížnosti,“ uvedl mimo jiné soudce David Uhlíř. Podle něj navíc nebyl Ústavní soud z části příslušný, aby se případem zabýval.

Na první pohled by tak nyní dávalo smysl, kdyby se stavba začala bourat. Jenže nic takového se zatím nechystá. „Po vydání usnesení Ústavního soudu bude stavební úřad pokračovat v opakovaném stavebním řízení,“ sdělila serveru Lidovky.cz tajemnice Městského úřadu v Duchcově Renata Kounovská. Teprve až na konci řízení se ukáže, jestli je na místě rozhodnout o odstranění stavby nebo naopak vydat nové povolení.

Elektrárna tam nemá co dělat, míní místní

Pravděpodobnější se ale jeví druhá varianta, jelikož mezitím Moldava schválila územní plán a Talwin si zpětně dvě ze tří výjimek zajistil. Přičemž u třetí příslušný krajský úřad konstatoval, že už není třeba. „Stavební povolení by ale nemělo být vydané,“ sdělila přitom serveru Lidovky.cz Ivana Ježková z místního sdružení Přátelé zeleného údolí Muldy, jež proti elektrárně roky bojuje. „Ta stavba tam neměla stát tehdy, nemá tam být ani nyní. Nelze přeci vše zpětně zlegalizovat, takový princip je úplně špatný,“ dodala.

Ivana Ježková dlouhodobě poukazuje na nezákonnost celého projektu.

Neuvěřitelný příběh moldavské solární elektrárny má i politickou příchuť, v době její výstavby vlastnili firmu Talwin, tedy investora projektu, těžké váhy severočeské ODS Alexandr Novák, Daniel Ježek a Ahmad Raad. Novák s Ježkem pak ještě v roce 2014, kdy už byla stavba tři roky po kolaudaci, seděli ve statutárních orgánech firmy.

Dnes společnost z většiny patří firmě s anonymními akciemi Lombaroy Limited sídlící na Kypru. Menšinu pak stále drží Raad, jenž jako jediný z trojice původních majitelů v ODS zůstal. Sever Lidovky.cz se snažil kvůli nejnovějšímu vývoji v případu s Raadem spojit, ale přes opakované pokusy se ho zastihnout nepodařilo.

Odstíhané úřednice

Kauza elektrárny doznívala i v soudních síních, protože dvojici úřednic, tehdejší vedoucí stavebního odboru Květuši Kvasničkovou a její zástupkyni Lenku Brejchovou, odpovědné za vydání původního povolení loni na jaře pravomocně potrestal ústecký krajský soud šestiměsíční podmínkou s odkladem na jeden rok.
„Obžalované si musely být vědomy, že pro vydání uvedeného rozhodnutí nebyly splněny podmínky dle zákona o územním plánování a stavebním řádu a zákona o ochraně zemědělského půdního fondu,“ vysvětlila mluvčí krajského soudu Marcela Trejbalová.

Autor:

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč