18. ledna 2010 14:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Elitní 'lovec lebek', který byl obviněný z korupce, je nevinný

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Policie ČR - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie ČR - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Pražský městský soud dnes osvobodil bývalého šéfa speciálního policejního pátracího týmu "lovců lebek" Jana Rybára. Obvodní soud mu původně uložil roční podmínku a pětiletý zákaz činnosti u policie za zneužití pravomoci veřejného činitele a nepřímé úplatkářství.

Žalobci muže vinili z toho, že přijal od Vietnamců letenky do jejich vlasti a na oplátku jim zařizoval přednostní vyřízení víz. Dnešní zprošťující rozsudek je pravomocný, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Lovec lebek

Rybár u policie až do svého obvinění vedl elitní tým "lovců lebek", který pátrá po nejhledanějších zločincích. S obžalobou nesouhlasí. V roce 2006 prý jel do Vietnamu se zpravodajským úkolem a letenku si platil z vlastních úspor.

O rok později údajně podnikl cestu do Vietnamu s rodinným přítelem Robertem, na velvyslanectví šel služebně a před návštěvou prý nikomu nesliboval získání jakýchkoliv výhod ohledně víz.

Obžaloba tvrdila, že policejní rada Rybár odcestoval do Vietnamu v lednu 2006 a v únoru 2007 na náklady Vietnamců, kteří v ČR vystupují pod přezdívkami Luboš a Robert.

V prvním případě tam podle spisu kontaktoval pracovnici konzulátu Ilonu Jindrovou, prokázal se jí jako policista a požádal ji, aby urychlila vyřízení žádostí o vízum u 12 lidí - údajně šlo o Lubošovy zaměstnance. Jindrová mu vyhověla. Při druhé cestě podle obžaloby Jindrovou opět navštívil s úmyslem ji ovlivnit. Svou žádost prý nakonec nepřednesl, a o zneužití své pravomoci se tak pouze pokusil.

Od svého obvinění je Rybár postaven mimo službu, jeho místo bylo následně zrušeno. Podle zdroje ČTK z policejního prezidia provázejí případ od počátku spekulace, že jeho obvinění bylo vykonstruované a vedené snahou odstranit Rybára z funkce.

Lidovky.cz, ČTK