12. prosince 2012 14:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Elitního právníka Valka mohli zavraždit kvůli práci, říká policie

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Ernest Valko na snímku z roku 2001 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ernest Valko na snímku z roku 2001 | foto: ČTK

BRATISLAVA Elitní slovenský právník Ernest Valko možná zemřel kvůli některému ze svých případů.

Slovenskému deníku Hospodárske noviny to řekl policejní prezident Tibor Gašpar. Valka zastřelil dosud neznámý pachatel v jeho domě v listopadu 2010.

Slovenská média dosud spekulovala především o tom, že se stal obětí loupežného přepadení. Tuto verzi naznačoval i minulý policejní prezident Jaroslav Spišiak. Nyní však vyšlo najevo, že policisté prověřují i variantu, že advokáta někdo zabil kvůli některému z ostře sledovaných případů, v nichž šlo o velké peníze. "Jedna z verzí je, že to může souviset s výkonem jeho advokátské činnosti," řekl deníku Gašpar.

ČTĚTE TAKÉ:

Bývalý předseda československého ústavního soudu před svou smrtí pracoval na případu miliardových směnek státních plynáren SPP, které chtějí proplatit jejich vlastníci, podnik i vláda je však považují za neplatné. Státní zájmy hájil i ve sporu o vyplacení vysoké částky státní loterijní společností Tipos soukromé firmě. Policie má na seznamu podezřelých několik lidí, nikdo z nich není podle Gašpara veřejně známou osobou. Policisté dosud z vraždy nikoho neobvinili.

Do domu mu vstříknuli chemikálii

Dva roky, které od vraždy uplynuly, nejsou podle policejního prezidenta nijak dlouhá doba na to, aby mohl být skutečný vrah usvědčen a potrestán. "Známe případy, kdy se vznášelo obvinění i po deseti letech," prohlásil Gašpar. Další informace nechce policie zveřejňovat, a tak do slovenských médií v poslední době pronikají pouze neoficiální informace. Televize TA3 v říjnu uvedla, že jeden z podezřelých je ve vazbě v souvislosti s jiným případem.

Deník Nový čas zase s odvoláním na blízkého Valkova přítele napsal, že pachatel vyvrtal v oknech právníkova domu otvory a dovnitř vstříknul chemikálii. To prý Valka po příchodu domů přinutilo vyvětrat a umožnilo vrahovi dostat se do vily. Na zápach acetonu si advokát údajně stěžoval v posledním telefonátu. Prokuratura ani policie tyto informace nekomentovaly a vybídly média, aby nezveřejňovala "neověřené, zavádějící a senzační informace z pochybných zdrojů, kterými maří vyšetřování."

ČTK, Lidovky.cz
  • 0Diskuse