28. prosince 2009 19:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Elitní žalobce přes zákaz figuruje v soukromých firmách

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Soud (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Elitní žalobce závažné hospodářské kriminality Ladislav Letko z Vrchního státního zastupitelství v Praze figuruje v orgánech dvou soukromých firem, informoval dnes server tn.cz. Státním zástupcům přitom zákon podnikání zakazuje. Letko tvrdí, že na funkci v jedné z firem už dříve rezignoval, podle soudu to však není pravda.

Nadřízení se Letka zastávají, doplácí podle nich na liknavost soudu. Případ prověřuje ministerstvo spravedlnosti.

Letko je podle výpisu z obchodního rejstříku v orgánech soukromé Moravskočeské obchodní burzy, na Slovensku figuruje ve stavební firmě Ingpro invest. Žalobce se hájí tím, že na funkci ve vedení české firmy už před deseti lety rezignoval. "Mám to potvrzené, odeslal jsem svou rezignaci na soud a určitě tam byla doručena," uvedl Letko.

Podle nadřízených doplácí na liknavost soudu. "Že ho soud ještě z rejstříku nevymazal, za to pan doktor nemůže a není možné s tím nic dělat," řekla mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová. Mluvčí Krajského soudu v Brně Miroslava Sedláčková však serveru sdělila, že Letko dosud nezaplatil tisíc korun jako správní poplatek za výmaz.

Rezignace na funkci ve slovenské firmě se ještě ani nedostala k soudu. "Na Slovensku to, pokud vím, valná hromada vůbec nedoručila na soud," přiznal žalobce.

Podle experta na personální právo Radka Ondruše takové počínání snižuje důvěryhodnost státního zastupitelství. "Může to ohrozit jeho nezávislost," upozornil právník. Státní zástupci nesmějí podnikat právě proto, aby je nikdo nepodezíral z nadržování komukoli. Letko přitom řeší nejzávažnější kauzy, například bankéřů IPB nebo miliardáře Davida Berana.

Ondruš uvedl, že žalobce riskuje zahájení kárného řízení a situace mu může uškodit i při prodloužení bezpečnostní prověrky nezbytné pro výkon jeho funkce.

Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz