Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Emoce versus právní výklad. O potraty se v Irsku před referendem bojuje na Facebooku

Svět

  6:00
PRAHA/DUBLIN - Irové v pátek v referendu rozhodnou, zda si v ústavě ponechají kontroverzní osmý dodatek, který až na přísné výjimky znemožňuje legální potrat. Facebook, který zakázal reklamy ze zahraničí týkající se referenda, se poprvé stal jedním z hlavních bojišť kampaní za zachování či naopak zrušení ústavního dodatku.

Zastánkyně zákazu potratů na akce jejich odpůrců. foto: Reuters

Páteční irské referendum je první lidové hlasování o potratech, do kterého aktivně promluví kampaně na sociálních sítích, konkrétně na Facebooku. V době, kdy spousta lidí žije možná více právě na sítích, než ve fyzickém světě, může dobře mířená kampaň na Facebooku rozhodnout o těsném výsledku jedné či druhé strany.

Irky nemohou na potrat ani po znásilnění. Změnu může přinést květnové referendum

Nejrozšířenější sociální síť Facebook se jen něco přes čtrnáct dní před konáním hlasování rozhodla zablokovat všechny reklamy, které jsou placené ze zahraničí a mají s referendem co do činění. Přesto boj o nerozhodnuté voliče pokračuje skrze soukromé účty i placené příspěvky.

Britský server Guardian zanalyzoval 800 příspěvků propagujících jednu ze dvou možností referenda. Obě strany přitom akcentovaly jiné problémy spojené s otázkou potratů, používaly také záměrně jiný jazyk.

Emotivní výroky proti legalistickým poučkám

Zastánci zachování zákazu potratů v ústavě se nejčastěji uchylovali ke slovům, která měla emotivní zabarvení. V jejich příspěvcích k referendu se objevovala slova jako „děťátko“, „nenarozené“ či „život“. Konkrétně slovo „dítě“ se u zastánců osmého dodatku k ústavě objevovalo až dvanáctkrát častěji, než u jejich odpůrců. 

„Každý život je stejně cenný“, hlásá kampaň za zachování zákazu potratů.

Ti se naopak zaměřovali na fakta a právní výklad problému. Slova jako „ústava“ či „dodatek“ se u nich objevovala několikanásobně více. Některá slova používaly obě kampaně stejně, některá ale zůstala v podstatě exkluzivní jen pro jednu z nich.

„Slovník zastánců zrušení dodatku je mnohem více fakticky a akčně zaměřený, zatímco druhá strana používala jazyk emocí,“ popsala výzkumnice veřejného mínění Katharine Dommettová z univerzity v Sheffieldu.

Downův syndrom, negativní kampaň a „potratová turistika“

Možná nejožehavější témata se týkala potratů v případě, kdy je plod nějakým způsobem poškozený nebo se dá s jistotou určit, že bude mít například Downův syndrom. Statistikami z dalších zemí se oháněli odpůrci potratů, kteří poukazovali na vysokou míru potratovosti, pokud se přijde na to, že má dítě právě Downův syndrom. V sousední Británii jde podle nich až o 90 procent případů.

Licence zabíjet. I tak nazývají zastánci zákazu právo na potrat.
Odpůrkyně zákazu protestují v převlecích ze seriálu „Příběh služebnice“.

Jiný jazyk naopak zvolili zastánci „volby“, kteří se Downovu syndromu zcela vyhnuli a naopak poukazovali na případy, kdy je velice pravděpodobné, že dítě zemře po porodu v rámci dnů. „Jak bych se mohla dívat na to malé tělíčko, jak se marně snaží nadechnout a nakonec umírá. To bych nemohla,“ cituje jedna z  reklam odpůrců osmého dodatku irské ústavy anonymní ženu Tracey.

Politoložka z univerzity v Corku Theresa Reidyová upozornila na fakt, že v některých místech kampaň nabírala vyloženě negativní tóny. Vyzdvihla například využití slovesa „zabíjet“.

Kampaň za zrušení dodatku v praxi.

„Některé příspěvky odpůrců potratů jsou určitě více negativní,“ řekla Reidyová s tím, že ale právě negativní kampaň se může ukázat jako hodně efektivní. „Výzkum ukazuje, že negativní kampaň si lze lépe zapamatovat a lidé si ji lépe spojí s konkrétním kandidátem nebo stranou. Útočné reklamy mohou také přesvědčit některé opačně smýšlející lidi, aby nešli volit,“ vysvětlila politoložka.

Kampaň byla i soubojem čísel. Skupina proti potratům pracovala se „ztracenými a zachráněnými“ životy. Podle jejích členů osmý dodatek ročně před potratem zachrání pět tisíc nenarozených dětí. Situaci porovnávali opět s Británií, kde mělo od roku 1967 být potraceno na 8,8 milionů plodů.

Naopak na potíže spojené s podstoupením potratu se soustředili zastánci zrušení zákazu potratů. Podle těch až 170 tisíc žen bylo nuceno od zákazu potratů v roce 1983 vycestovat ze země, aby mohly zákrok podstoupit za hranicemi.

Osmý dodatek zakazující potraty platí v irské ústavě od osmého října 1983. První výsledky referenda by měly být známy v noci z pátku na sobotu. Oficiální výsledky budou vyhlášeny v sobotu ráno.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!