Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Energetikám se dařilo, jiní se ale trápili

Česko

Letošní výsledky žebříčku Czech Top 100 silně ovlivnila ekonomická krize. Tržby sta největších českých podniků klesly o 15 procent.

PRAHA Nejvyšší odolnost vůči krizi prokázalo odvětví energetiky. Důkazem jsou i výsledky skupiny ČEZ. Ta loni navýšila tržby na 196,4 miliardy korun a zaujala tak první místo v žebříčku Czech Top 100. Skokanem roku se v žebříčku stala Carbounion Bohemia, společnost obchodující s elektřinou a uhlím. Její tržby meziročně narostly dvojnásobně, na 9,73 miliardy korun. Většině oborů české ekonomiky se však nedařilo. Stovka největších společností zaznamenala v loňském roce 15procentní pokles tržeb. Dvě třetiny společností utržily loni méně než v roce 2008.

„Na vývoji tržeb nejvýznamnějších podniků se loni výrazně podepsala ekonomická krize,“ shrnul na tiskové konferenci letošní výsledky předseda sdružení Czech Top 100 Jan Struž.

Mladoboleslavská Škoda Auto neobhájila pozici největší české společnosti, kterou si držela již od poloviny devadesátých let. Její tržby loni klesly na 187,9 miliardy korun, a musela tak uvolnit první místo novému vítězi, skupině ČEZ.

Nad hranici sta miliard korun se dostala ještě plynárenská společnost RWE Transgas s hodnotou 102,2 miliardy korun. Čtvrté místo zaujal Agrofert Holding s tržbami 85,9 miliardy korun. Pátý skončil Foxconn CZ, zabývající se montáží počítačů, s obratem 84,2 miliardy korun.

Vedle energetiky a souvisejících oborů (energetické strojírenství, projektování a stavba elektráren) rostly také tržby velkých společností v oboru informačních technologií a systémů. Naopak nejvyšší pokles tržeb utrpěly společnosti působících v odvětví hutnictví, těžkého strojírenství, chemického a petrochemického průmyslu. Jejich příjmy se mnohdy meziročně snížily o čtvrtinu až polovinu. Značný propad hlásí také část výrobců autodílů.

Zisky klesají pomaleji než tržby Rektor Vysoké školy ekonomické v Praze Richard Hindls uvedl zajímavou skutečnost, která vyplynula z letošní studie. Ztrátové podniky loni v součtu prodělaly o 5,5 miliardy korun méně než v roce 2008. Manažeři totiž na krizi zareagovali úspornými opatřeními, která často zahrnovala propouštění nadbytečných zaměstnanců.

Hospodaření mnoha podniků tak nakonec skončilo lépe než předloni. Například podniky skupiny Siemens v Česku se dostaly z předloňské ztráty 1,7 miliardy korun do zisku 1,57 miliardy korun před zdaněním. Hindls též připomněl, že celkový zisk první stovky největších českých společností dosáhl 194 miliard korun a meziročně se snížil jen o 8,5 procenta, tedy méně než tržby.

Zisk před zdaněním v případě první desítky společností přitom klesl pouze o dvě procenta na 136 miliard. Snížení ziskovosti se vyhnulo jak energetickým podnikům, tak i bankám. Pozici nejziskovější společnosti obhájil ČEZ, který loni před zdaněním vydělal téměř 65 miliard korun. V meziročním srovnání si ČEZ polepšil o 4,2 miliardy.

Zisk nad deset miliard korun vytvořilo ještě šest dalších podniků a bank. Nejvyšší ztrátu, přes 1,5 miliardy, přiznala společnost Ferona, obchodující s hutními produkty.

Účast v žebříčku Czech Top 100 je pro společnosti dobrovolná. Podniky, které data o svém hospodaření neposkytly, tak mohly vykázat ještě vyšší prodělek.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!