26. listopadu 2008 8:38 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Energie a politika

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse

PRAHA Z účtů za elektřinu už mnoha lidem naskakují pupínky. Například z důchodů dnes platby za energie ukrajují největší díl hned po nájemném a mnoho penzistů má oprávněný strach, že příští rok jim už nezbude dost peněz na jídlo.

Tyto obavy přispěly k jasnému vítězství ČSSD v nedávných volbách, a pokud vláda nedá najevo, že o nich ví, nemá ODS šanci být v příštích volbách sociální demokracii soupeřem.

Slovenský premiér Fico to ví už dlouho, a tak aspoň na veřejnosti dělá na energetické společnosti bububu. Ve skutečnosti se mu v tržní ekonomice, kterou Slovensko je, růst cen energií zastavit nepodaří. Musel by nejen na papíře, ale i v praxi obnovit státní regulaci, což neudělá.

Odpovědní ministři české vlády včetně premiéra se dlouho tvářili, že v Česku ceny energií nikoho netrápí. Po prohraných volbách jim asi už konečně došlo, že žili v bludu.

O cenách energií teď začal mluvit jak Mirek Topolánek, tak ministr Martin Říman, odpovědný za energetiku. Ten chce o cenách elektřiny dokonce jednat se zástupci distribučních firem.

Růst ceny energií vláda určitě nezastaví. Ale měla by dát aspoň najevo, že ví, co občany opravdu trápí. Jinak nebezpečně otevírá prostor populistům včetně ČSSD.

  • 3Diskuse