Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Erdogan označil amerického zpravodaje za 'poskoka ze CNN'

Lidé

  15:31
ISTANBUL - Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan v úterý označil dlouholetého zpravodaje americké televize CNN v Istanbulu Ivana Watsona za přisluhovače a agenta. Reportér v sobotu v živých vstupech informoval o demonstracích k prvnímu výročí rozsáhlých protivládních protestů.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. foto: Reuters

Erdogan označil zpravodaje CNN za přisluhovače a agenta

Turecká policie však živé zpravodajství přerušila a Watsona krátce zadržela. Americké ministerstvo označilo nařčení za směšné.

Sobotní demonstrace

Sobotní demonstrace byly relativně pokojné. Na pořádek dohlížely tisícovky policistů zejména na istanbulském Taksimském náměstí, kde protesty loni začaly. Police během sobotního tvrdého zákroku použila slzný plyn a vodní děla, jimiž rozehnaly zhruba tisícovku demonstrantů.

Erdogan opakovaně obviňuje zahraniční média a vlády z podpory protestů, které dosud občas propukají. Jejich hlavní vlna však opadla už loni v červnu.

"Zahraniční média, která přišla do Istanbulu a podávala přehnaná, provokativní hlášení, si lížou rány. Jedním z nich byl ten poskok ze CNN," řekl Erdogan v parlamentním projevu, který vysílalo několik televizí.

"Byl chycen při činu. Tito lidé nemají nic společného se svobodným, nestranným, nezávislým tiskem. Tito lidé doslova plní své úkoly agentů. To je důvod, proč jsou tady," prohlásil Erdogan.

ČTĚTE TAKÉ:

Americké ministerstvo zahraničí se proti slovům tureckého premiéra ohradilo prostřednictvím mluvčí Marie Harfové, která nařčení označila za "směšné" a zpravodajství CNN za "nezávislé a netendenční". Také vedení stanice se za svého reportéra postavilo, neboť zpravodajství z Turecka "bylo a stále je férové, faktické a nestranné", uvedla CNN v prohlášení.

Erdogan a kritika médií

Erdogan přičítá údajnému mezinárodnímu spiknutí i rozvíření korupčního skandálu, který otřásl jeho vládou. Ta nedávno nechala zablokovat mikroblogovou síť Twitter a videoportál YouTube, jimiž se šířily audionahrávky údajně dokazující korupci mezi premiérovými blízkými spolupracovníky. Na základě soudních rozhodnutí musely úřady s blokováním internetu přestat.

Erdoganova vláda čelí zejména v souvislosti s korupčním skandálem od loňska demonstracím opakovaně, intenzity červnových nepokojů, při nichž zahynuloo osm lidí a na 8000 bylo zraněno, však dosud protesty nedosáhly.

Autoři: ,