Letos na kapesní hodinky vsadily značky jako Hublot, Hermès nebo Louis Vuitton.
Louis Vuitton, unikátní zlatý kus La Fabrique du Temps
Letos první kapesní hodinky ve své historii představila – coby unikátní zlatý kus, jehož vývoj trval dva roky – La Fabrique du Temps značky Louis Vuitton. Uvnitř pouzdra je uložen mechanický strojek s ručním nátahem a minutovou repeticí. Hodinky jsou též automaton – po stisknutí tlačítka na 6. hodině se před očima majitele tohoto sběratelského kousku o rozměru pouzdra 50 mm celá scéna na číselníku rozpohybuje. Strojek je dílem dvou hodinářů značky – Michela Navase a Enrica Barbasiniho.
Na číselníku modelu nazvaného Escale à Asnières je zachycena historická manufaktura a taktéž soukromý dům rodiny Vuittonů, která zde bydlela do 80. let minulého století, v Asnières poblíž Paříže.
Dnes se v nádherně zrekonstruovaném bývalém rodinném sídle nachází jak muzeum, tak ateliér, který vytváří unikátní objekty na míru, včetně boxu pro kapesní hodinky Escale à Asnières, potaženého zelenou exotickou kůží. V popředí číselníku se nachází motiv, který vychází z fotografie z 80. let 19. století – na kočáru jsou vyskládány hotové kufry Louis Vuitton, které míří do pařížského obchodu.
Na umělecké práci se podíleli dva mistři – ryté basreliéfy měl na starosti Dick Steenman, který strávil nad hodinkami zhruba tři měsíce. Smaltování včetně výběru 35 barevných odstínů je dílem jedné z nejvýznamnějších švýcarských nezávislých mistrů v této náročné technice Anity Porchet, jež spolupracuje i se značkou Patek Philippe nebo nezávislými hodináři.
Hermès, limitovaná edice tří kapesních hodinek Slim d’Hermès Pocket Mysterious Rider 45mm.
Na smaltování – tentokrát víčka hodinek – vsadila i značka Hermès v limitované edici tří kapesních hodinek Slim d’Hermès Pocket Mysterious Rider: 45mm pouzdro je vyrobeno z bílého zlata a na motiv, vycházející z dekoru hedvábného šátku od dánského umělce Viktora Hachmanga, značka využila takzvaný champlevé smalt. Jde o jednu z nejstarších technik smaltu. Rytec nejprve vyryje motiv pomocí malých prohlubní, jež jsou následně vyplňovány barevnými prášky a každá barva zvlášť zapékána v pícce. Na kožené doplňky hodinek francouzský dům použil kůži z aligátora v odstínu Rouge H.
Hublot, limitovaná edice Arsham Droplet o rozměrech pouzdra 73,2 mm x 52,6 mm se zelenou kaučukovou ochranou.
Kapesní hodinky, jež lze nosit na krku či jimi ozdobit noční stolek, představila i extravagantní značka Hublot. Jde o limitovanou edici 99 kusů nazvanou Arsham Droplet podle umělce, který titanové hodinky o rozměrech pouzdra 73,2 mm x 52,6 mm se zelenou kaučukovou ochranou navrhl – po Danielu Arshamovi. Daniel Arsham se inspiroval organickými, fluidními tvary. Uvnitř asymetrického pouzdra je uložen skeletovaný strojek Mecca-10 s 10denní rezervou chodu.