Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Město lásky vydává své perly. Jak skvost v ústřici vzniká, se ale přesně netuší

  15:00
Až do června máte čas navštívit výstavu Paříž, město perel, kde jsou k vidění nejen historické šperky, ale dozvíte se i leccos o byznysu s perlami v minulosti. Součástí výstavy jsou přednášky a komentované prohlídky (ve francouzštině), na památku je možné zakoupit si obsáhlý katalog. Více informací na Lecolevancleefarpels.com.
Na pařížské výstavě je k vidění více než sto šperků ozdobených perlami

Na pařížské výstavě je k vidění více než sto šperků ozdobených perlami | foto:  Foto: L‘Ecole, School of Jewelry Arts

Už od antiky jsou perly symbolem nevinnosti i vznešenosti, přezdívalo se jim třeba Venušiny slzy štěstí. Drahokam, který zdobí lidstvo tisíce let, se stal motivem i velkolepé výstavy v Paříži s názvem Paříž, město perel.

Na sto skvostných šperků, kterými se pyšnily dámy v 19. a 20. století, zapůjčily luxusní značky i prestižní muzea. Mnoho šperků pochází z archivů značek jako Van Cleef & Arpels, Cartier nebo Fred a kromě drahocenných skvostů jsou na výstavě v budově pařížské Školy šperkařského umění k vidění i desítky kreseb a ilustrací, protože perly zejména ve dvacátých letech minulého století fascinovaly nejen pařížské klenotníky, ale i umělce z jiných oborů. Tak se probojovaly na malířská plátna, komerční plakáty nebo do prvních filmů.

Na pařížské výstavě je k vidění více než sto šperků ozdobených perlami
Na pařížské výstavě je k vidění více než sto šperků ozdobených perlami
Na pařížské výstavě je k vidění více než sto šperků ozdobených perlami
Na pařížské výstavě je k vidění více než sto šperků ozdobených perlami

Na pařížské výstavě je k vidění více než sto šperků ozdobených perlami

Do 1. června si v budově Školy šperkařského umění L’Ecole na Montmartru můžete prohlédnout také dobovou korespondenci, fotografie nebo účetní knihy šperkařů, které vypovídají o tom, jak čilý byl kdysi perlový byznys mezi Paříží a Perským zálivem.

Na síle nabral v šedesátých letech 19. století; duhové krasavice později výrazně lemovaly celou éru belle epoque a staly se symbolem dvacátých let. Francouzští klenotníci se přímo posedle snažili získat ty nejkrásnější kusy, v čemž jim pomáhal hlavně obchodník Léonard Rosenthal. Ten díky své šikovnosti dokázal odklonit obchod od Velké Británie a Indie a učinil z Paříže „město perel“.

V Arábii se s perlorodkami obchodovalo samozřejmě mnohem dřív, vždyť nejstarší zaznamenané perly z tohoto území pocházejí z doby před 8000 lety. Od středověku platily u evropských boháčů za talisman pro štěstí a byly součástí různých královských oděvů – třeba královna Alžběta I. jimi měla ozdobeno asi tři tisíce šatů.

Zajímavé je, že stále není zcela jasné, jak přesně perla v ústřici vzniká. Věda zavrhla tezi o zrnku písku, spíše se kloní k názoru, že se do ústřice dostane parazit a ta pak kolem vetřelce vytvoří několik vrstev uhličitanu vápenatého.

Každá je přitom silná pouhou tisícinu milimetru a perla se vyvine až v průběhu mnoha měsíců. Vytvoří ji přitom jen jedna ústřice ze sta. A ne každá je kvalitní...