Letošní rok v hodinářství bychom bez obtíží mohli nazvat rokem návratu velkých komplikací. I když přísně vzato jeden z nejslavnějších a nejkrásnějších hodinářských vynálezů vůbec – tourbillon (francouzsky vichřice) – komplikací tak úplně není, jelikož nepřináší žádnou přidanou funkci k prostému měření času. Vynález, který si nechal v roce 1801 patentovat geniální Abraham-Louis Breguet, totiž slouží k jinému účelu: zabraňuje vlivu gravitace na přesnost chodu strojku hodinek. Krokové kolo a setrvačku hodinek umístil velký hodinář do otáčející se klícky, která kompenzuje rozdíly v chodu při různých polohách. Velký význam měl tourbillon pro kapesní hodinky, nicméně zůstává jednou z nejkrásnějších vychytávek dodnes, byť samozřejmě i strojky bez tourbillonu jsou v 21. století mnohem přesnější než počátkem 19. století.
Tourbillony většinou najdeme v klasických oblekových hodinkách, na uměleckých hodinkách nebo na časomírách s neotřelým designem. Tím posledním vyniká švýcarská značka Roger Dubuis, kterou v roce 1995 založil hodinář stejného jména. Vyrábí unikátní hodinky pro sběratele ve velmi omezených sériích, nebojí se využívat materiálové inovace a jednou z jejích know-how je i skeletování strojků.
Do vlastních mechanických hodinek začal používat tourbillon zakladatel značky Roger Dubuis roku 2003. Letos značka vzdala tourbillonu poctu ve všech svých novinkách představených na veletrhu Watches & Wonders v Ženevě. Tourbillon v pojetí Roger Dubuis je výjimečný, stejně jako celá tato niche značka: patří do kategorie takzvaných létajících tourbillonů (ten vynalezl německý hodinář Alfred Helwig v roce 1920), kdy klícka není uchycena můstkem shora, ale pouze ve spodní části.
Tourbillon v pojetí Roger Dubuis není umístěn na obvyklé pozici 6, ale hodinář jej posunul na 7. hodinu. Letošek pak ve 45mm modelu z růžového zlata Orbis In Machina přinesl takzvaný centrální tourbillon, který se nachází ve středu hodinek a dokáže jej vyrobit méně než 10 švýcarských manufaktur. Další novinka, 45mm hodinky z růžového zlata Excalibur Sunrise Double Tour-billon se dvěma tourbillony, zaujme též lunetou s červenými, oranžovými a žlutými drahokamy, jejichž uspořádání má připomínat barvy východu slunce. O jiném přístupu k hodinářství Roger Dubuis vypovídá i krásným modelem Excalibur Titanium Monotourbillon s integrovaným titanovým tahem a titanovým 42mm pouzdrem. Titan je dvakrát lehčí než ocel.