Pondělí 14. října 2024, svátek má Agáta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hodinářské značky vsadily na velké komplikace včetně tourbillonu. Roger Dubuis není výjimkou

Roger Dubuis Excalibur Sunrise Double Tourbillon foto: Roger Dubuis

Značka Roger Dubuis zasvětila letošní rok hodinkám s tourbillonem, královskou komplikací z počátku 19. století, kterou inovativně využívá už od roku 2003. Dvě novinky Orbis In Machina a Excalibur Sunrise Double Tourbillon jsou vyrobeny z růžového zlata, úchvatný je také sportovní titanový model Excalibur Titanium Monotourbillon.
  15:00

Letošní rok v hodinářství bychom bez obtíží mohli nazvat rokem návratu velkých komplikací. I když přísně vzato jeden z nejslavnějších a nejkrásnějších hodinářských vynálezů vůbec – tourbillon (francouzsky vichřice) – komplikací tak úplně není, jelikož nepřináší žádnou přidanou funkci k prostému měření času. Vynález, který si nechal v roce 1801 patentovat geniální Abraham-Louis Breguet, totiž slouží k jinému účelu: zabraňuje vlivu gravitace na přesnost chodu strojku hodinek. Krokové kolo a setrvačku hodinek umístil velký hodinář do otáčející se klícky, která kompenzuje rozdíly v chodu při různých polohách. Velký význam měl tourbillon pro kapesní hodinky, nicméně zůstává jednou z nejkrásnějších vychytávek dodnes, byť samozřejmě i strojky bez tourbillonu jsou v 21. století mnohem přesnější než počátkem 19. století.

Roger Dubui Orbis In Machina

Tourbillony většinou najdeme v klasických oblekových hodinkách, na uměleckých hodinkách nebo na časomírách s neotřelým designem. Tím posledním vyniká švýcarská značka Roger Dubuis, kterou v roce 1995 založil hodinář stejného jména. Vyrábí unikátní hodinky pro sběratele ve velmi omezených sériích, nebojí se využívat materiálové inovace a jednou z jejích know-how je i skeletování strojků.

Roger Dubuis, Excalibur Sunrise Double Tourbillon

Do vlastních mechanických hodinek začal používat tourbillon zakladatel značky Roger Dubuis roku 2003. Letos značka vzdala tourbillonu poctu ve všech svých novinkách představených na veletrhu Watches & Wonders v Ženevě. Tourbillon v pojetí Roger Dubuis je výjimečný, stejně jako celá tato niche značka: patří do kategorie takzvaných létajících tourbillonů (ten vynalezl německý hodinář Alfred Helwig v roce 1920), kdy klícka není uchycena můstkem shora, ale pouze ve spodní části.

Roger Dubuis, titanový model Excalibur Titanium Monotourbillon.

Tourbillon v pojetí Roger Dubuis není umístěn na obvyklé pozici 6, ale hodinář jej posunul na 7. hodinu. Letošek pak ve 45mm modelu z růžového zlata Orbis In Machina přinesl takzvaný centrální tourbillon, který se nachází ve středu hodinek a dokáže jej vyrobit méně než 10 švýcarských manufaktur. Další novinka, 45mm hodinky z růžového zlata Excalibur Sunrise Double Tour-billon se dvěma tourbillony, zaujme též lunetou s červenými, oranžovými a žlutými drahokamy, jejichž uspořádání má připomínat barvy východu slunce. O jiném přístupu k hodinářství Roger Dubuis vypovídá i krásným modelem Excalibur Titanium Monotourbillon s integrovaným titanovým tahem a titanovým 42mm pouzdrem. Titan je dvakrát lehčí než ocel.