15. února 2010 13:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Etiopské letadlo u Bejrútu odpálila údajně Al Kajda

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Tragédie etiopského letadla u Bejrútu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tragédie etiopského letadla u Bejrútu. | foto: ČTK

BEJRÚT Mohou za pád etiopského letadla na trase Bejrút – Addis Abeba teroristi? Oficiální zdroje tvrdí, že lednovou tragédii, při které zahynulo 90 lidí, způsobila chyba pilota. Údajně to vyplývá ze záznamů černé skříňky. Zároveň se však objevily i informace o tom, že letadlo se zřítilo po mohutném výbuchu, za nímž stojí Al Kajda.

Uvádí to server Debka.org blízký izraelským zpravodajským a bezpečnostním službám. Podle serveru explozi způsobila časovaná bomba nebo sebevražedný útočník.

Tomu, že za tragédií stojí Al Kajda, nahrává několik faktů. Nehoda se stala přesně měsíc po nepovedeném atentátu na let Amsterdam - Detroit. Na palubě etiopského letounu cestovala skupina francouzských zpravodajských agentů a manželka francouzského ambasadora v Bejrútu Maria Sanchez Piettonová. Letět jím měli i vysocí činitelé Hizballáhu včetně generálního tajemníka Hassana Nasrallaha. Ti však na poslední chvíli let zrušili.

Cesta Boeingu 737-800, které vystartovalo 25. ledna z libanonské metropole Bejrútu, trvala jen několik málo minut. Do etiopského hlavního města už nedoletěl, zřítil se do Středozemního moře. Všech 90 lidí na palubě zahynulo. Svědci popsali, že se stroj jako planoucí koule zřítil do moře. Před tím prý byla slyšet exploze.

Na palubě etiopského letadla bylo 90 lidí, záchranáři našli zatím jen přes 20 těl.

V minulém týdnu se podařilo kromě černé skříňky z moře vytáhnout i na třicet obětí. V souvislosti s tím libanonský ministr zdravotnictví Muhammad Džavád Chalíf v úterý jako první libanonský oficiální činitel veřejně řekl, že Boeing krátce po startu explodoval. "Letadlo vybuchlo za letu a jeho trup, stejně jako těla osob na palubě, se rozptýlily do moře, na různá místa," řekl ministr. Vysvětlil tak, proč nebyla některá těla nalezena vcelku. Oběti byly připoutány k sedačkám, chyběly jim však končetiny nebo hlavy.

Skupina vyšetřovatelů složená z libanonských, francouzských a etiopských zástupců odvezly černou skříňku do Francie k další analýze. Za viníka tragédie ještě před tím označili pilota. Podle nich letoun startoval za prudké bouře a do vzduchu šel příliš rychle. Pilot údajně neuposlechl pokyny řídící věže, aby změnil směr.

Na místo nehody okamžitě vystartovali i američtí vyšetřovatelé včetně FBI. Americká loď Ocean Alert dokonce vypustila k troskám letadla i miniaturní ponorku. Přímo z Washingtonu přišel příkaz, aby vyšetřovatelé zjistili, kde přesně letadlo vybuchlo a co explozi způsobilo.

Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz