25. ledna 2010 13:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

EU chce na Haiti vyslat policejní tým. Británie skeptická

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Americký voják rozděluje humanitární pomoc obětem zemětřesení na Haiti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký voják rozděluje humanitární pomoc obětem zemětřesení na Haiti. | foto: ČTK

BRUSEL Evropská unie jedná o tom, že by na zemětřesením zničené Haiti poslala vlastní policejní misi. Ta by měla posílit bezpečnost a dohlížet na rozdělování humanitární pomoci.

Na misi, pokud bude nakonec schválena, by se měly podílet zřejmě výhradně země zapojené do evropské policejní síly (European Gendarmarie Force). Tu tvoří Francie, Itálie, Nizozemsko, Portugalsko, Rumunsko a Španělsko.

Ne všechny země však s vysláním případné mise bez výhrad souhlasí. Skeptičtí jsou třeba Britové. "Nemyslím si, že by to byla ta správná cesta, kterou bychom se měli vydat," řekl při příjezdu na jednání britský státní tajemník pro evropské záležitosti Chris Bryant.

Dnes nelze čekat, že by šéfové diplomacií vyslání mise schválili. Mohou jí však dát předběžnou zelenou, přičemž případné definitivní schválení by přišlo poté, co by o její vyslání požádala OSN.

Jedním z hlavních debat dnes bude i to, kolik by případně mělo unijní misi tvořit příslušníků. Hovořilo se dosud o zhruba 150, nicméně podle některých diplomatů by to mohlo být i více.

Na Haiti už působí kolem 20 000 příslušníků amerických ozbrojených sil. Na Haiti hodlá vyslat 300 svých vojáků Japonsko, aby se přidali k mírové misi OSN. Modrých přileb je na Haiti 9 000 a Spojené národy jich chtějí vyslat ještě 3 500. Počet mrtvých obětí zemětřesení na Haiti přesáhl podle vládních zdrojů 150 000.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz