26. listopadu 2008 16:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

EU má zachránit 200 miliard eur

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Eura (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eura (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

BRUSEL Evropská komise chce skomírající ekonomice unie pomoci finanční injekcí ve výši 200 miliard eur, tedy zhruba pět bilionů korun. V rámci desetibodového plánu, který schválili eurokomisaři, ale který ještě musejí posoudit členské státy, by unie mohla pomoci nejen průmyslu, jenž se potýká s propadem poptávky, ale i lidem, jejichž pracovní místa jsou kvůli současné krizi v ohrožení.

Mohutná finanční pomoc s sebou nepochybně přinese i velký zásah do státních pokladen. Členské státy totiž mají na obnovu evropského hospodářství přispět celkem 170 miliardami eur (4,25 bilionu korun), přičemž z rozpočtu Evropské unie má plynout 30 miliard eur (750 miliard korun).

Země, které by kvůli pomoci porušily unijní pravidla pro hospodaření, se přitom nejspíš nemusejí obávat trestu. Evropská komise dala najevo, že je v tomto případě ochotná "přimhouřit oči".

Na poměrně masivní podporu se mohou těšit malé a střední podniky, které se v současné situaci hůře dostávají k úvěrům. Banky jsou totiž kvůli finanční krizi k půjčování peněz nanejvýš obezřetné a úvěry už zdaleka nejsou levnou záležitostí.

Firmy tak nejspíš budou mít možnost zažádat o úvěr u Evropské investiční banky (EIB), která by měla mít pro tento účel připraveno zhruba 30 miliard eur (750 miliard korun), což je o zhruba deset miliard eur (250 miliard korun) více, než banka podnikům běžně půjčuje. Výhodu při žádosti o úvěry budou mít ti, kteří peníze chtějí využít na rozvoj výzkumu, inovací či do produkce ekologicky šetrných výrobků. 

K finanční pomoci se nakonec dostanou i automobilky, které v uplynulých týdnech EU žádaly o úvěry v celkovém objemu 40 miliard eur (asi jeden bilion korun). Půjčky jim měly pomoci vyrovnat se s přísnými ekologickými limity, které v budoucnosti chystá právě Evropská unie. Producenti si stěžují, že v době krize, kdy řada z nich musí utlumovat výrobu, nemají na vývoj automobilů s nižšími emisemi oxidu uhličitého dostatek prostředků.

Evropská komise dnes souhlasila s tím, aby výrobci vozidel získali nejméně pět miliard eur (zhruba 125 miliard korun), které budou společným příspěvkem EU, členských států, EIB a průmyslu. Automobilky by se navíc mohly dostat i k dalším úvěrům od Evropské investiční banky.

Přístup k evropským penězům by nicméně neměly mít jen firmy, ale i lidé, zejména ti, kteří kvůli krizi přijdou o práci. Peníze k nim by měly putovat z takzvaného globalizačního fondu. Ten má například sloužit k úhradě rekvalifikací nebo hledání nových míst pro lidi, kteří přišli o práci.

Zároveň by měl podle komise udržet na pracovním trhu zkušené pracovníky, kteří budou potřeba, až krize pomine. Dopady hospodářského útlumu na pracovní trh budou drastické, jen v příštích dvou letech by měly o práci přijít téměř tři miliony lidí.

Členské státy se plánem Evropské komise budou zabývat na svém dalším summitu 11. a 12. prosince, který bude posledním vrcholným setkáním evropské sedmadvacítky za francouzského předsednictví.

Jednání zřejmě nebudou snadná, některé členské země již v uplynulých dnech ohledně plánů komise vyjádřily pochybnosti. Pokud bude návrh přijat, do praxe ho začne uvádět české předsednictví Evropské unie.

Lidovky.cz
  • 7Diskuse
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.