Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

EU se obává, že Klaus bude opět zdržovat ratifikaci Lisabonu

Svět

  12:23
BRUSEL/PAŘÍŽ - V Evropské unii existují obavy, že český prezident Václav Klaus o týdny či měsíce zdrží svůj podpis lisabonské smlouvy reformující unii.

Ilustrační foto foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Napsal to dnes týdeník European Voice. Francouzský list Libération zase v blogu svého bruselského zpravodaje uvádí, že někteří činitelé Evropské komise se domnívají, že dokument nevstoupí v platnost ještě před volbami do britského parlamentu. 

V ČR ale proces schválení stále vázne. Parlament dokument schválil, ale prezident Klaus čeká na případné vyjádření ústavního soudu, kam se chce obrátit skupina senátorů s ústavní stížností.

"Narůstají obavy, že český prezident Václav Klaus zpozdí podepsání smlouvy o týdny či měsíce, přestože podle jednoho pohledu prezident nemůže jít proti vůli parlamentu, který smlouvu ratifikoval," píše se v článku European Voice.

Klaus je pod tlakem, ale nemusí podlehnout...
Podle jeho autora lídři EU na českého prezidenta stále tlačí. "Avšak Klaus nemusí mezinárodnímu tlaku podlehnout," píše týdeník.

Podle blogu bruselského zpravodaje listu Libération Jeana Quatremera se zdá, že "eurofobní" Klaus nehodlá podepsat smlouvu a čeká na předpokládané vítězství britských konzervativců. Ti "na oplátku" slíbili uspořádat o smlouvě referendum, jak napsal šéf konzervativců David Cameron v osobním dopise pro Klause.

Pokud by se ratifikace zpozdila, ovlivnilo by to i sestavení nové Evropské komise. Podle stávajících smluv by se měl počet eurokomisařů nyní snížit nejméně o jednoho. Počet komisařů by ale měl být stejný jako členských zemí - tedy v současné době 27.

Česko je první, kdo by mohl přijít o komisaře
"Česká republika je už zmiňována jako kandidát na to, aby přišla o komisaře," tvrdí European Voice. Dodává, že takový krok by mohl vyvolat další zpoždění ratifikace na české straně.

Podle Libération by bylo zapotřebí dát podnět k ústavnímu soudu, aby rozhodl, kdy má prezident splnit povinnost, pokud by Klaus podpis stále odmítal. Vzhledem k tomu, že několik poslanců a senátorů se navíc chce znovu dotazovat soudu na to, zda je lisabonská smlouva v souladu s ústavou, získá se tím opět čas.

"Otázkou je, zda Klausovy výpočty jsou správné: kromě toho, jakou katastrofální image banánové republiky by dodal své zemi, nemůže si být vůbec jistý tím, že britští konzervativci, až budou u moci, skutečně uspořádají referendum s tím rizikem, že se ocitnou na okraji Evropy," domnívá se Libération.

Autor: