24. července 2008 13:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

EU trestá Bulharsko za korupci

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce

BRUSEL Bulharsku hrozí, že kvůli korupci nenávratně přijde téměř o půl miliardy eur z unijních fondů. Tuto sumu Evropská komise zatím jen pozastavila svým včerejším rozhodnutím a Bulhaři mají šanci na tyto peníze opět dosáhnout. Musí však přesvědčit Brusel, že pomoc nebude zpronevěřena.

Právě kvůli „účetním nesrovnalostem“ a „domnělým podvodům“ při správě evropských peněz zmrazila komise platby pro projekty z fondu PHARE a programu na pomoc zemědělství SAPARD celkově ve výši 371 milionů eur. Dalších 115 milionů, které zatím zůstanou na účtu Bruselu, se mělo použít na financování silnic. „Evropská komise nemá jistotu, že prostředky budou korektně utraceny a dostanou se těm, jimž byly určeny,“ sdělil mluvčí unijní úřadovny Johannes Leitenberger při představování zprávy o stavu boje proti korupci v Bulharsku a také v Rumunsku.

Neutěšený stav státní správy, justice a policie v nejmladších členských státech přiměl Brusel od počátku jejich vstupu pravidelně monitorovat vývoj a vybavit se „záchrannými brzdami“ v případě potřeby. Tou první je právě odejmutí peněz z podpůrných fondů, druhou pak zastavení spolupráce mezi unií a trestněprávními orgány Bulharska a Rumunska.

Zatímco například neuznávání verdiktů bulharských soudců by byl problém hlavně pro unii, a proto k těžšímu kalibru zatím nepřistoupila, zastavený přísun peněz trestá jen jejich adresáty. Brusel to v případě Bulharska už jednou udělal: bilance potírání korupce v zemi před půl rokem skončila zmrazením dvou set milionů eur pro infrastrukturní projekty. A tyto peníze dodnes nebyly odblokovány.

Podmínkou pro to, stejně jako pro uvolnění aktuálně zastavené půlmiliardy, je „funkční audit a efektivní kontrola toku peněz“, které musí bulharské orgány doložit komisi. Předpokládá se, že i kdyby k tomu došlo, dříve než za půl roku Brusel svoje rozhodnutí nezvrátí. To se týká také včerejšího verdiktu odebrat akreditaci dvěma vládním agenturám, které peníze z evropských fondů rozdělují.

Najdete na Lidovky.cz