8. prosince 2008 13:45 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Everest není Savoy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce

Ad LN 3. 12.: Vláda dospěla k reformnímu „nečasu“

Zaregistroval jsem, že Dr. Bém, přestože má jistě stovky problémů k řešení, zakotvil (stejně jako ještě jedna osoba) u Lisabonské smlouvy; dává tím najevo, že vnitrostranická a vnitřní politika jsou nyní takřka  nezajímavé, že cílem je zastavit integraci Evropy a nás od ní izolovat. Cuí bono? Nelze si nevšimnout, že mnozí na fenomény pravda a láska či Evropa reagují jako komunisti na pojem svoboda či kdysi Vatikán na reformaci. Nyní navrhuje novou, patnáctistránkovou evropskou smlouvu. Proč až nyní? (Václav Havel rovněž navrhoval – ale nevynucoval – krátký a jasný dokument, ale v jiné době).
Nabízí se analogie. Do sportovního oddílu přistoupí nový, neznámý a nezkušený člen. Oddíl několik let trénuje a připravuje se na mistrovství přímo v jeho oddílovém prostředí. Čtrnáct dnů před mistrovstvím si nedávný nováček,.který předtím sice neformálně diskutoval ale zásadně se nevyjadřoval, vzpomněl, že nenastoupí, pokud se zcela nezmění pravidla sportu a pravidla soutěže ač ví, že tím naruší všem jejich snažení a několikaletou práci.
Historie se opakuje. Zase odmítnutí a zase v nejméně vhodnou dobu. Architekt Kaplický by mohl vyprávět, že? A tak se nabízí ještě jeden příběh. Sejde se na Pik Everestu horolezec se svým řídícím důstojníkem a najednou je vše jinak. Ale kdo je ten řídící orgán? To se nedozvíme. Pik Everesta není Hotel Savoy.
Boromej Zlatý, bzlaty@post.cz
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!