24. března 2009 18:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Evropa lituje Topolánkova pádu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 285Diskuse
Logo českého předsednictví v EU. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo českého předsednictví v EU. |

BRUSEL Kvůli svržení české vlády postihl celou Evropskou unii strach ze slabého vůdcovství a krachu Lisabonu. Europoslanci nejčastěji skloňují slova jako "lítost, smutek, mrzutost." Analytici a politologové se vesměs shodují v tom, že svržení vlády Mirka Topolánka nepřišlo ve vhodnou chvíli. Přesto všichni věří, že Češi dotáhnou předsednictví do zdárného konce.

Martin Schulz, lídr socialistů v Evropském parlamentu sdělil, že jde o vnitřní záležitosti české vlády, které nebude komentovat. "Doufáme ale, že předsednictví bude hladce pokračova, stejně jako proces ratifikace Lisabonské smlouvy v Česku." Informace zevnitř frakce mluví o tom, že socialisté nejsou krokem české opozice ve skutečnosti vůbec nadšení. Spíše naopak. Mají totiž strach z nárůstu vlivu Václava Klause na osud země a z toho, že se šance na projití Lisabonu českým Senátem se nyní scvrkly na minimum.

„Upřímně řečeno, je to škoda pro celou Evropu, že v klíčovém, momentu budeme mít v čele předsednictví pouze dosluhující vládu,“ řekl německý europoslanec Bernd Posselt. Zákonodárci upozorňují, že rozhodnutí nepřichází ve vhodné době, kdy Evropa bojuje s následky globálního hospodářského útlumu a potřebuje silné vedení.

Analytik: Takto oslabená vláda bude mít omezený vliv
"Jsem z toho smutný. Věřím, že česká vláda byla až dosud úspěšná. Tohle není velmi zodpovědné rozhodnutí," řekl českým novinářům německý europoslanec Elmar Brok. Podle něj sice evropští státníci budou nadále české předsednictví respektovat, ale je pravdou, že vláda v demisi nemá stejné postavení jako vláda, která má důvěru parlamentu.

Předsednictví sice dál poběží, avšak bude po politické stránce výrazně oslabeno. Vyplývá to z reakce analytika bruselského Střediska pro výzkum evropské politiky (CEPS) Piotra Kaczyńského. "Normální úřednická práce poběží samozřejmě dál. Na tuto úroveň vyslovení nedůvěry nebude mít bezprostřední vliv. Předsednictví bude stále akceschopné," řekl Kaczyński.

Hned vzápětí však dodal, že vedle toho bude mít rozhodnutí českých poslanců velmi silný, prý až zničující dopad na politickou reprezentaci Česka při jednání s jinými evropskými i světovými politiky a lídry.

Omezený vliv v EU má podle analytika každá vláda, která je doma takto oslabena. Ostatní státníci prý mají menší ochotu takovýmto politikům naslouchat a jednat s nimi. "Pokud se to pak týká předsednictví, má to dramatické dopady na vůdcovství takového předsednictví," zdůraznil Kaczyński.

Připomněl, že už příští týden se uskuteční dlouho očekávané setkání předáků nejbohatších ekonomik světa G20 v Londýně. Pozice premiéra Mirka Topolánka, který by tam měl zastupovat EU, ale prý bude podkopána.

České předsednictví se zdálo být přetížené, uvedla Katinka Barishová  z londýnského Střediska pro pro evropskou reformu (CER). Připustila však, že každá předsednická země by to měla v nynější krizi obtížné.

Nicméně se zdálo, že ČR nebyla tak efektivní, jak by všichni chtěli, a velké země spolu mnohem více spolupracovaly a koordinovaly svůj postup, takže Evropská unie se s touto komplikací nějak vyrovná. Přesto je to před summitem G20 velmi špatná zpráva, uvedla Barishová. "Právě teď nepotřebujeme další problémy," doplnila.

Fico je rád za stabilní slovenskou vládu
Vyslovení nedůvěry českému kabinetu Mirka Topolánka výrazně neovlivní české předsednictví Evropské unii, myslí si slovenský politolog Miroslav Kusý z bratislavské Univerzity Komenského.
Na české předsednictví by to vliv mělo, pokud by šlo o chronickou krizi a ne jen o otázky změn na významnějších postech, doplnil Kusý.

Podle jeho názoru vyslovení nedůvěry zřejmě přivítá slovenský premiér Robert Fico, který Jiřího Paroubka a jeho sociální demokracii otevřeně podporuje. Kusý ale dodal, že tato náklonnost je spíše "platonická", protože jde o interní záležitosti České republiky.

Premiér Fico pád české vlády komentoval ústy své mluvčí Silvie Glendové jednou větou. Je prý rád, že v době krize je na Slovensku stabilní vláda.

Kateřina Šafaříková, Lidovky.cz, ČTK
  • 285Diskuse