Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Evropa zažívá plynový kolaps

Česko

PRAHA Včerejší jednání o obnovení dodávek ruského plynu do Evropy nevedla k žádnému hmatatelnému výsledku. Plyn z Ruska přes Ukrajinu do Evropy do uzávěrky tohoto vydání proudit nezačal. V porovnání se sousedy se však České republice přes nulové ruské dodávky dařilo poměrně dobře.

„Bývalé země východního bloku jsou propojeny jen z východu na západ, proto teď mají takové problémy,“ řekl Vratislav Ludvík z poradenské firmy Onyx Convergency. V dobách studené války byly bývalé satelitní země Sovětského svazu napojeny pouze na ruský plyn a neměly žádnou alternativu. Tato situace v řadě případů přetrvává dodnes.

„Jen Česká republika má propojení i ze severu, které se prosadilo v devadesátých letech minulého století,“ řekl Ludvík. Toto opatření se Česku vyplatilo, protože v současné krizové situaci v plynárenství ho země využívá k náhradním dovozům plynu z Norska a z německého trhu.

Další polštář pro případ výpadku či kolísání plynových dodávek poskytují Česku i velké zásobníky. „Česká republika má druhou největší kapacitu zásobníků v Evropské unii,“ řekl Oldřich Petržilka z České plynárenské unie. Jejich celková kapacita je 3,1 miliardy metrů krychlových.

„Jen s jejich využitím by Česko mohlo pokrýt až 35 procent své roční spotřeby,“ řekl Ludvík. Navíc má být kapacita těchto zásobníků do roku 2013 navýšena až na 4,3 miliardy metrů krychlových.

Díky kombinaci diverzifikace plynovodů a velkokapacitních zásobníků se tak Česká republika i včera vyhnula vážnějším problémům a plyn byl i nadále dodáván tuzemským zákazníkům zcela bez omezení.

Toto štěstí v š a k nemá například sousední Slovensko, které také včera v podvečer svolalo schůzku premiérů zemí visegrádské čtyřky. Zástupci Česka, Maďarska, Slovenska a Polska by se na ní měli věnovat právě řešení současné krizové situace.

Samo Slovensko je přitom zcela závislé na dodávkách ruského plynu a kvůli přerušení dodávek bylo již ve středu nuceno vyhlásit stav pohotovosti. Kvůli nedostatku plynu tak měly velké slovenské firmy omezit spotřebu.

Pokud by se požadavku vlády podřídily, mělo by Slovensko zásoby plynu zhruba na deset dní.

Ne všechny firmy však vládu vyslyšely, a tak spotřeba poklesla jen přibližně o 1,3 milionu metrů krychlových místo předpokládaných 4,3 milionu. Za této situace Slovensko více než rádo přijalo solidární gesto Polska, jež zejména do jeho východních částí plyn dodává.

Polsko samo se přitom potýká s nedostatkem ruského plynu přiváděného přes Ukrajinu. Má však i náhradní cestu, která vede před Bělorusko, a dodávky z tohoto plynovodu jedou na sto procent.

Přesto bylo Polsko nuceno omezit dodávky plynu do chemických závodů v Pulawách a do petrochemického koncernu PKN Orlen, který v Česku ovládá Unipetrol. Toto omezení dodávek plynu do největší polské rafinerie by však podle vyjádření firmy nemělo nijak omezit výrobu. Podobně jako Slovensko je na tom i Maďarsko, z Ruska dováží zhruba 90 procent své spotřeby plynu. Přestože má Maďarsko velké zásoby zemního plynu, celkem přibližně 3,5 miliardy krychlových metrů, museli tamní průmysloví odběratelé omezit spotřebu.

I přesto však Maďarsko potřebuje denně 64 milionů metrů krychlových zemního plynu, a z rezerv přitom může denně čerpat jen 52 milionů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!