Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Evropané dorazili, dohlídnou na Gruzii

Svět

  10:51
TBILISI - Do Gruzie zamířilo dvě stě pozorovatelů Evropské unie. Mají za sebou policejní nebo vojenskou praxi, kterou mohou nyní zužitkovat při dohledu nad dodržováním příměří. Pozorovatelé nejsou ozbrojeni a na svou ochranu budou mít pouze lehká obrněná vozidla.

Britští členové pozorovatelské mise EU v Gruzii. foto: Vano ShlamovAFP

Podle dohody o odsunu ruských sil z Gruzie, zprostředkované Francií po srpnové pětidenní gruzínsko-ruské válce, se mají ruské jednotky stáhnout do 10. října i ze dvou takzvaných bezpečnostních zón, které Moskva vytvořila v hloubce zhruba šesti kilometrů kolem separatistických regionů Abcházie a Jižní Osetie.

Rusko v úterý potvrdilo, že zatím nedovolí, aby pozorovatelská mise
Evropské unie měla přístup i do nárazníkového pásma kontrolovaného ruskou armádou. V dnešním prohlášení ruských sil v Gruzii se uvádí, že pozorovatelé budou moci hlídkovat nanejvýš na jižní hranici nárazníkového pásma, na kterém se dohodly strany. Z textu vyplývá, že budou následovat další konzultace, ale není uvedeno kdy.

Podle prvních agenturních zpráv však ruští vojáci umožnili bez problémů pozorovatelům vstup do nárazníkové zóny kolem Jižní Osetie nejméně na dvou místech. Agentura AP uvádí, že tam vpustili i gruzínské občany, jejichž auta důkladně zkontrolovali, ale nedovolili už vstup novinářům. "Všechno dnes ráno proběhlo v klidu. Týmy hlídkují v přidělených zónách a navazují první kontakty. V průběhu celého dne budou informovat svoje velení," řekl mluvčí mise EU, která má v současnosti 200 lidí a v terénu jich bude soustavně kolem čtyřiceti.

Pozorovatelé EU jsou dislokováni ve čtyřech takzvaných polních úřadovnách - v gruzínské metropoli Tbilisi, ve městě Gori jižně od Jižní Osetie, ve městě Zugdidi nedaleko abchazských hranic a v černomořském přístavu Poti. Nejsou ozbrojeni a jedou v lehkých obrněných vozech. V pozorovatelské misi EU, která bude mít v konečné fázi 352 členů z 22 zemí, mají podle agentury AFP nejpočetnější zastoupení Francouzi, Italové, Poláci, Němci, Švédové a Rumuni.

Jsou to většinou policisté, vojenští experti nebo odborníci na lidská práva. Jsou snadno rozpoznatelní podle baretů, pásek na rukávu a modrých vest. Pohybují se ve vozech označených EUMM, což je anglická zkratka pro Pozorovatelskou misi Evropské unie). Velitel Mise Hanjsjörg Haber pozorovatelům před zahájením mise radil:
"Ukažte vlaječku, buďte přátelští, vzbuďte důvěru." V pozorovatelské misi EU v Gruzii je podle českého ministerstva obrany i pět českých civilistů. Česko má několik let zastoupení i v další pozorovatelské misi v Gruzii, a to v misi OSN (UNMIG). Tam je v současnosti pět vojáků. 

Pozorovatelská mise Evropské unie má dohlížet na rušení dosavadních ruských pozic, poté koordinovat s gruzínským ministerstvem vnitra příjezd policistů do těchto zón tak, aby se nevytvořilo bezpečnostní vakuum.

Vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana, který byl v úterý v Gruzii, uvedl, že rozmisťování bude probíhat po etapách. Vyslovil se optimisticky ohledně respektování mírového plánu a stažení ruských vojsk do 10. října na pozice před vypuknutím konfliktu s Gruzií 8. srpna.

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...