Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Evropská pravice se drolí

Česko

Britští toryové oznámili odchod z nejsilnější frakce v EP, ODS je hodlá následovat

BRUSEL - Britští konzervativci přistoupili ke dlouho zvažovanému kroku a opouštějí řady Evropské lidové strany (EPP-ED), nejsilnější frakce v unijním sněmu. Po letošních eurovolbách chtějí vytvořit samostatnou formaci. Sdělil to ve Štrasburku stínový ministr zahraničí za torye William Hague. Čeští občanští demokraté oznámili, že je budou následovat.

Britská pravice mluví o odchodu z EPP-ED už od roku 2005. Tehdy ho slíbil v kampani na post lídra konzervativní strany David Cameron. Později posunul krok za horizont nových voleb do Evropského parlamentu, a mnozí proto uzavírali, že odchod nenastane. Nyní však vedení EPP-ED vyzvalo torye, aby s ohledem na blížící se volby řekli, co zamýšlejí, a jejich rozhodnutí zaznělo: jdeme. Hlavním argumentem strany je nesouhlas s Lisabonskou smlouvou a obecně s „federalistickým zanícením“ EPP-ED, jíž ve Štrasburku dominují prointegrační Němci. Toryové už předali dopis o svém odchodu lidoveckému vedení a strana tak vypadne zpod křídel EPP-ED v následujících týdnech.

Krok strany okamžitě vyvolal kritiku jejích rivalů. Hlavně labouristů, kteří konzervativce obvinili z oslabování Británie v Evropě. Ministryně pro Evropu ve vládě Gordona Browna Caroline Flintová řekla, že se tím „poškozuje postavení země“ v unii a ta se svádí do „menšinových politických vod.“ Šťastných není ani všech stávajících 27 europoslanců za torye. Například Christopher Beazley se rozhodl opustit stranu a usilovat o znovuzvolení v Polsku za Tuskovu Občanskou platformu; většina konzervativců nicméně odchod podpořila. Toryové chtějí na půdě eurosněmu vytvořit širokou euroskeptickou stranu, kterou by vedli. Stabilním partnerem jim je od počátku jen ODS.

„Je to proti českým zájmům“ Evropský šéf ODS Jan Zahradil včera „potvrdil záměr“ ODS opustit EPP-ED. I ODS na sebe přivolala kritiku. Nejčastěji se točila okolo argumentu, že se strana chystá dobrovolně oslabit svoje postavení v europarlamentu a v důsledku tak vliv českých voličů. Ačkoli má totiž strana devět členů z celkových 784 europoslanců, díky členství v nejpočetnější EPP-ED (287 poslanců) mohl být občanský demokrat Miroslav Ouzký místopředsedou parlamentu a nyní předsedou vlivného environmentálního výboru.

Odchod do menších frakcí ve Štrasburku znamená oddálení postů, šancí narýsovat klíčový zákon, ztrátu početného stranického aparátu a také peněz, které jsou frakcím přidělovány podle počtu hlav. Mezi jinými Jana Hybášková (EDS) nazvala krok ODS „chybou.“

Nová formace pod vedením toryů by se měla jmenovat „Evropští konzervativci“ a vedle ODS potvrdila zájem o vstup ještě polská strana dvojčat Kaczynských Právo a spravedlnost (PiS). K ustavení frakce je potřeba nejméně 20 europoslanců ze sedmi států.

Autor: