Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Budeme omezovat kamiony? Směrnice o zbraních terorismus neřeší, tvrdí odborník

Česko

  18:07
PRAHA - Směrnice zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi je zcestná, říká v rozhovoru pro Lidovky.cz Miloš Borovička, právník a sportovní střelec. Návrh, který v úterý schválil Evropský parlament, podle něj neřeší základní problém - nebojuje s nelegálními zbraněmi na černém trhu.

Miloš Borovička na střelnici. foto: Archiv Miloše Borovičky

Lidovky.cz: Co ten návrh směrnice schválený v úterý Evropským parlamentem pro držitele zbraní znamená?
Celý návrh mi přijde naprosto zcestný. Směrnice má cílit na boj proti terorismu, ale pouze omezuje, co je legálně držené, a přidává administrativní překážky prověřeným lidem, kteří mají zbrojní průkaz nebo jinou licenci podle vnitrostátního práva každého členského státu. To nelegální, s čímž je problém a s čím se páchají teroristické útoky, vůbec nepostihuje.

Lidovky.cz: Jak to, že ne?
Nebojuje proti černému trhu se zbraněmi. Mezi střelci se cynicky vtipkuje ve smyslu: Co budeme omezovat příště? Budeme omezovat kamiony, protože poslední teroristické útoky byly prováděny tímto způsobem? Budeme zakazovat mačety? Ve skutečnosti říká, že když vlastníte pušku, máte k ní velký zásobník, někdo vás chytne na střelnici a nahlásí vás, tak přijdete o zbrojní průkaz. Je ale tenhle člověk pro společnost nebezpečný? Já si myslím, že vůbec. Reguluje legálně držené zbraně, u nich byl ale pouze jediný problém na Slovensku.

Lidovky.cz: Jaký?
Byla to úprava ostrých zbraní na takzvaně expanzní zbraně, které jsou určené například na rekonstrukce bitev. Protože to na Slovensku léta dělali dost špatně bez nějaké podrobnější úpravy, tak se tyto zbraně daly po určitých zásazích použít i pro teroristické útoky. Nicméně Evropská unie šla cestou, že tato restrikce zasáhla i ty zbraně, které jsou registrované. Přitom jsou plně pod kontrolou.

Lidovky.cz: Myslíte, že směrnice bezpečnost neposílí?
Neumím si představit, čím by to mělo být. Vůbec nevidím prostor pro nějaké její zlepšení. Prostě se jen ve spěchu s myšlenkou pomoci a rychlé reakce Evropské unie na útoky v Bataclanu a Charlie Hebdo vymýšlel způsob, jak něco udělat. Chápu Francouze, kteří mají strach, ale toto by měli řešit sami. Oni nemají problém s našimi zbraněmi a našimi střelci, mají problémy se svými střelci. To, co si podle mě měl řešit každý stát individuálně, se řeší pro celou Evropskou unii, která v tomto ohledu rozhodně není homogenní.

Právník a mluvčí Československé obce legionářské Miloš Borovička.

Lidovky.cz: Směrnice ale přitom vadí téměř jen Čechům.
Ve Francii si nekoupíte samonabíjecí pušku, tam je zakázaná. Oni proto nechápou, že u nás to možné je a nemáme s tím sebemenší problém. Střelecká komunita v České republice je celkem semknutá. Navíc legislativa, co tu je, vyhovuje všem stranám, jak policii, která nenachází problémy, tak střelcům, kteří ví, že získat průkaz není úplně jednoduché. Když už ho máte, tak to nějakým způsobem funguje. Až na tu výjimečnou událost v Uherském Brodě, je trestná činnost legálně drženými zbraněmi naprosto minimální. Nemáme tu žádnou homogenní nepřizpůsobivou komunitu, která by se mohla ozbrojovat.

Lidovky.cz: Jak jinak by tedy Evropská unie tuto situaci měla řešit, když už do ni chce zasahovat?
Co byl problém, že někdy od roku 2005 měla Evropská komise udělat předpis, který by řešil, jakým způsobem se zbraně mají znehodnocovat a jakým způsobem se můžou upravovat právě pro expanzní účely. To se stalo. Důležitá je i výměna mezistátních informací pro přeshraniční přechody zbraní, aby policie věděla, že tohle zboží je odregistrováno v Německu a přejíždí do České republiky. To jsou věci, které v Evropské unii mají fungovat. Každý členský stát ale o bezpečnostní situaci na svém území ví daleko více než Evropská unie jako celek.

Lidovky.cz: Na jaké konkrétní zbraně směrnice vůbec míří?
Jsou to jednak zbraně na osobní ochranu a zbraně pro sportovní střelbu. U nás jsou v posledních deseti letech populární zbraně vyráběné třeba ze samopalu vzor 58. Často se s nimi chodí na střelnici a mezi lidmi je jich dost. Především jsou to tak dlouhé samonabíjecí pušky, pak směrnice reguluje i poloautomatické zbraně a omezuje kapacitu zásobníku. Uvedu příklad: Zbraň, která je vyrobená přepracováním původně automatické zbraně na poloautomatickou a je na povolení, se v momentě, kdy bude mít zásobník s kapacitou větší než deset nábojů, stává zbraní zakázanou, kterou můžete mít jen na výjimku. Máte-li zásobník na deset nábojů, policie vám ji povolí.

Samopal vzor 58

Lidovky.cz: Jaký to bude mít dopad na stávající držitele?
Na stávající držitele to nebude mít prakticky žádný dopad. Oni se budou muset jen přeregistrovat. Místo běžného povolení by tak měli automaticky dostat výjimku. Tím se zvýší zabezpečení konkrétních zbraní, protože jejich majitelé si například budou muset pořizovat trezory. Většina to ovšem splňují už nyní, neboť nikdo si nedovolí mít zbraň doma jen tak. Problém bude, když si budou chtít pořídit novou zbraň.

Lidovky.cz: Budou třeba muset zbraně předkládat k pravidelným kontrolám či je jinak evidovat?
Ne, to ta směrnice neřeší. Hovořilo se pouze o zkrácení lhůty na zdravotní prohlídky na pět let, v České republice nyní platí deset. Ale v tomto případě si nejsem jistý, jestli to vychází přímo ze směrnice.

Lidovky.cz: Jak se dotkne například sportovních střelců, filmařů, sběratelů či projektů Československé obce legionářské?
U zbraní, které jsou dnes volně dostupné, si držitelé budou muset pořizovat právě výjimku. Ty by měly být co nejvíce omezeny, ale u nás například pro divadelní účely nebo pro sběratele se vydávají. Jak to ovšem bude konkrétně s provedením směrnice, není jisté. Další věc je, že ze sportovních střelců nebo členů klubů vojenské historie se často rekrutují zájemci, kteří poté dobrovolně vstupují do aktivních záloh nebo armády. Co se týče Československé obce, pro tenhle koníček je to rána i proto, že ti lidé to většinou dělají ve svém volném čase, aby někomu dalšímu něco přiblížili. A teď je z Evropské unie slyšet, že jsou „poloviční teroristé“.

Lidovky.cz: Co jako běžný občan musím udělat, abych výjimku dostal?
Když přijdete z ulice, že chcete výjimku, tak ji nedostanete. Jinak na ní ale není právní nárok, tudíž nelze říct, udělejte to a to a výjimku dostanete. Stávající držitelé výjimku na zbraně, které budou podle nové směrnice zakázány, ale dostanou. Nedokážu si představit situaci, že v momentě, kdy tu zbraň již vlastním, bych výjimku neobdržel. Byly by to neuvěřitelné náklady na stát, protože by se jednalo o vyvlastnění.

Lidovky.cz: Může se něco takového stát?
Směrnice ujišťuje o tom, že pro stávající držitele se nic nemění. Otázka, jestli se za pět let nevyhodnotí, že směrnice byla k ničemu, a Evropská komise půjde ještě dál. V tuhle chvíli to tímto směrem nemíří.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!