Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Exekuční podfuk: housle za miliony vyměnil dlužník za obyčejný nástroj

Česko

  7:00aktualizováno  15:32
PRAHA - Léta se táhnoucí, velmi nepřehledný příběh zabavených houslí za miliony dospěl k překvapivému rozuzlení. Přineslo ho policejní vyšetřování, podle něhož exekutorka Jitka Wolfová vzácný nástroj neztratila. Tvrdil to zadlužený podnikatel Zdeněk Červinka, jemuž jej zabavila. Jenže policie zjistila, že housle Červinkovi nikdy nepatřily. V případu navíc figuruje odsouzený exekutorský vykonavatel Marek Ředina.

Certifikát potvrzující hodnotu houslí foto: Zdeněk Červinka

Tahanice o housle vypukla před čtyřmi lety, když kolínský podnikatel Zdeněk Červinka spadl do exekuce. Wolfové úřad mu kvůli tomu nástroj Francesco Gobetti z roku 1710, které podle Červenkova tvrzení opřeného o posudek koupil za 320 tisíc eur (tehdy osm milionů korun). Podle insolvenčního správce Ivana Mikeše, který se do věci vložil po tom, co Červinka vyhlásil úpadek, Wolfová nástroj ztratila.

ČTĚTE TAKÉ:

Exekutorka se nicméně nařčení bránila a nástroj předala policii s tím, že by mohlo jít o důkaz v majetkovém trestném činu. A plzeňská kriminálka po roce přišla se zajímavým verdiktem: nástroj se neztratil a Červinka ho navíc nikdy nevlastnil.

"Nevím, komu věřit"

Historické housle měl pouze od jejich skutečného vlastníka svěřené za účelem zprostředkování prodeje. Následně je ale zabavil exekutorský vykonavatel.  "V průběhu exekutorského řízení se vykonavatel exekutorské kanceláře domluvil s povinným (Červinkou), v rozporu s exekutorským řádem, že mu housle vrátí, aby je mohl povinný prodat. Peníze z prodeje pak chtěli použít na uspokojení věřitelů povinného," řekla serveru Lidovky.cz plzeňská policejní mluvčí Ivana Telekešová.

Případ milionových houslí

Vzácné housle Francesco Gobetti z roku 1710 zabavil exekutorský úřad Wolfové dlužníkovi Františku Červinkovi v září roku 2010. Nástroj ale úřad za rok a půl nezpeněžil, a tak jeden z věřitelů případ přihlásil do insolvenčního řízení.

Kvůli tomu do kauzy začátkem letošního roku vstoupil insolvenční správce Ivan Mikeš, podle něhož Wolfová nejdříve vůbec nekomunikovala. Až když jí to nařídil soud, pozvala Mikeše, aby si pro nástroj přijel. Nakonec však podle správce oznámila přímo soudu, že ho někdo ukradl.

Nově se však ukázalo, že Wolfová "blíže neurčené housle" předala policii s tím, že mohou sloužit jako důkaz v trestném činu, který však ona ani policie blíže nespecifikovala.

Insolvenční správce její jednání v rozhovoru pro sever Lidovky.cz označil za účelové a k exekutorské komoře podal návrh na kárnou žalobu. Případ navíc podle Mikeše šetří státní zastupitelství v Plzni a Krajské státní zastupitelství v Praze. Zatím se však nedočkal žádné reakce.

  • Spor o cenu houslí

Ředitel právního odboru exekutorského úřadu Martin Štika uvedl, že housle dlužníka Červinky nemají hodnotu osm milionů. "Nikdy nebylo obsahem žádného přípisu mezi JUDr. Wolfovou a Ing. Mikešem paní exekutorkou uvedeno, že by měla housle, které specifikoval a požadoval insolvenční správce," uvedl Štika.

Správce Mikeš nicméně argumentuje odborným posudkem, který nástroj ohodnotil dokonce na 450 tisíc eur (11,7 milionu korun). Jenže podle Wolfové vychází jednostranně z tvrzení dlužníka. "Má potřebu se zviditelňovat zveřejňováním nepravdivých či polopravdivých výroků s nádechem senzace," myslí si exekutorka.

K tomu nicméně nedošlo, Červinka totiž nástroj neprodal, ale vrátil jej původnímu majiteli. "Do exekutorského depozitu následně podstrčili jiné housle v hodnotě tří tisíc korun. Ze skutečností zjištěných provedeným prověřováním vyvstalo mimo jiné i podezření, že svým jednáním mohl naplnit skutkovou podstatu trestného činu porušení povinnosti učinit pravdivé prohlášení o majetku," popsala mluvčí.

Insolvenční správce Mikeš tvrdí, že o podfuku neměl tušení. "Své kroky jsem činil na základě informací od pana Červinky. Byl tázán mnou a před soudem musel podat prohlášení o svém majetku. Tam prohlásil, že mu housle patří," reagoval na otázky serveru Lidovky.cz.

Připustil ale, že Červinka ho mohl podvést. "Nemohu to vyloučit, nevím komu a čemu věřit. Exekutorský úřad se každopádně choval zvláštním způsobem. Evidentně tam došlo k záměně houslí. Původní zabavené housle zmizely někam do zahraničí," upozorňuje Mikeš.

Vyhrožoval matce s nemocným dítětem

Za pozornost stojí i postava dnes již bývalého exekutorského vykonavatele. Podle Mikeše jde o nechvalně známého Marka Ředinu. Soud mu loni uložil devět měsíců vězení s podmínkou na dva roky za zastrašování invalidní důchodkyně. Aktuálně čelí další obžalobě z vydírání a zneužití pravomoci úřední osoby, za což mu hrozí až osm let. V prosinci 2011 měl totiž velmi nevybíravě vymáhat 300 tisícový dluh. Ženě s těžce nemocným dítětem vyhrožoval, že pokud nezaplatí za otce, dům jí nechá vystěhovat.

Ředinu se serveru Lidovky.cz nepodařilo kontaktovat, úřad Wolfové se k novým informacím nevyjádřil. "Rádi bychom, ale jsme vázáni mlčenlivostí, zákon nám to neumožňuje. Rád bych zdůraznil, že pan Ředina u nás nepracuje," uvedl pouze ředitel úřadu Martin Štika. Vysvětlení odmítl i sám Červinka. "Mějte se hezky," zavěsil.

Brzy se ale možná bude muset rozmluvit na policii, jeho nepravdivým tvrzením o vlastnictví drahých houslí se již zabývají pražští kriminalisté. Případ ztracených houslí jejich plzeňští kolegové naopak odložili, protože trestný čin se podle nich nestal.

Pět let pro Ředinu

Soud v Plzni potrestal pěti lety vězení Marka Ředinu, který jako exekučního vykonavatel vyhrožoval mladé ženě. Dluhy měl ale její otec, který s matkou dvou dětí ve společné domácnosti nežil. Za vydírání a zneužití pravomoci úřední osoby při výkonu exekuce Ředinovi hrozilo až osm let vězení. Rozsudek zatím není pravomocný.

Podle spisu muž 6. prosince 2011 zazvonil u domu mladé ženy z Plzně a pohrozil jí vystěhováním domu, pokud nezaplatí za otce dluh 300.000 korun. Nebral přitom odhled ani na dvě její tehdy sedmiměsíční děti, z nichž jedno bylo onkologicky nemocné. Vyděšená žena obžalovanému zaplatila 100 tisíc korun, aby uchránila svůj majetek, a to i přesto, že jejímu otci v domě nic nepatřilo a ani se tam nezdržoval.

Ředina už není exekutorským vykonavatelem. Exekutorský úřad Plzeň-jih s ním k 30. červnu 2012 ukončil pracovněprávní vztah. Ředina byl zaměstnaný u plzeňské exekutorky Martiny Tetzeliové, které v květnu 2013 uložil kárný senát Nejvyššího správního soudu pokutu dva miliony korun. Důvodem bylo to, že neřídila a nekontrolovala zaměstnance a tolerovala jim nepřípustné postupy, mj. psychický nátlak na blízké dlužníků. Žena na funkci rezignovala.

Zdroj: ČTK

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...