27. listopadu 2008 8:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Exhejtmani míří do byznysu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 32Diskuse
Petr Bendl bude pracovat jako manažer rodinné firmy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Bendl bude pracovat jako manažer rodinné firmy | foto: Lidové noviny

PRAHA Šéfovali krajům dlouhá léta a někteří z nich byli ve funkci hejtmanů i osm let. Jako šéfové krajů měli celou řadu výhod, například auto s řidičem a skoro stotisícový plat. Nyní po prohraných volbách si musí bývalí hejtmani hledat novou práci. Většina z nich opouští po letech zaměstnání ve státní správě. Své kontakty a zkušenosti chtějí z velké většiny využít v soukromé sféře.

Exhejtmani v Ústeckém, Jihomoravském, Olomouckém a Zlínském kraji budou pokračovat ve vedení kraje díky koalici tamní ODS s ČSSD.

Podobnou možnost měl i jihočeský Jan Zahradník. Ten se ale rozhodl z politiky odejít. Nyní se chce stát učitelem. „Rýsuje se tady z mého pohledu velmi zajímavá nabídka, představující výuku matematiky ve spojení s určitou manažerskou funkcí na vysoké škole,“ řekl LN Zahradník. Také bývalý šéf kraje Vysočina Miloš Vystrčil zamířil do školství. „Budu zřejmě učit. Teď jsem zaměstnán na gymnáziu v Telči, ale jestli to tak zůstane napořád, to nevím. Zatím tomu nechávám volný průběh,“ uvedl Vystrčil.

Bývalí hejtmani, kteří už vědí, co budou dělat

Petr Bendl (Středočeský kraj) -bude pracovat jako manažer rodinné firmy Carollinum. 

Petr Zimmerman (Plzeňský kraj) - míří do Městské nemocnice Plzeň, Privamed, a. s. Pokud bude poptávka, tak ji chce řídit.

Jan Zahradník (Jihočeský kraj) - dostal nabídku spojenou s výukou matematiky a manažerskou funkcí na vysoké škole.

Petr Skokan (Liberecký kraj) -podniká v realitách a pronajímá nebytové prostory.

Ivo Toman (Pardubický kraj) -chce být vládním zmocněncem pro výstavbu rychlostní silnice R35 nebo zaměstnancem Ředitelství silnic a dálnic.

Stanislav Juránek (Jihomoravský kraj) - hodlá se věnovat péči o lesy, možná bude kandidovat do Evropského parlamentu.

Evžen Tošenovský (Moravskoslezský kraj) - vrací se ke stojírenství do společnosti Vítkovice Holding. 

Josef Pavel (Karlovarský kraj) -zastává post generálního ředitele hotelu Thermal.

Miloš Vystrčil (kraj Vysočina) -vrátil se na gymnázium v Telči. Zatím tam chce zůstat.

Bývalý hejtman Pardubického kraje Ivo Toman by chtěl být vládním zmocněncem pro výstavbu rychlostní komunikace R35, protože se „tomuto tématu dlouhodobě věnoval“. Kdyby to nevyšlo, chtěl by být zaměstnán na Ředitelství silnic a dálnic.

Rádcové a manažeři
Ostatní někdejší hejtmani službu veřejnosti většinou „pověsili na hřebík“ a jdou především do byznysu. Například někdejší „vládce“ Středočeského kraje Petr Bendl se stane manažerem ve firmě Carollinum, která patří jeho manželce Tamaře. Co bude mít konkrétně na starosti ve firmě, zabývající se širokou škálou činností od klenotnictví po reklamní činnost, Bendl neřekl. S nástupem však počítá „někdy v těchto dnech“.

 Josef Pavel, někdejší šéf Karlovarského kraje, nastoupil do nového zaměstnání v den, kdy na krajském úřadu předal svou kancelář novému hejtmanovi Josefu Novotnému (ČSSD). Pavel se stal generálním ředitelem lázeňského hotelu Thermal, který je jedním z největších v Karlových Varech. Platově si podle svých slov polepšil. Neřekl ale, jaký má jako ředitel hotelu plat. „Místo generálního ředitele bylo volné. Já jsem byl dlouholetým členem dozorčí rady, a tak jsem o tom věděl,“ prohlásil Pavel.

Jasno o své budoucnosti má i dlouholetý moravskoslezský hejtman a hlava Asociace krajů ČR Evžen Tošenovský. Ten se vrátil zpět ke strojírenství do firmy Vítkovice Holding. „Zatím se se vším seznamuji a v tuto chvíli jsem poradcem generálního ředitele. Ale jsme domluveni, že to není definitivní zařazení, ještě se vrátíme k tomu, kde přesně bych měl v budoucnu působit,“ uvedl Tošenovský.

Dřívější hejtman Libereckého kraje Petr Skokan se zase chce věnovat realitám. „Budu se věnovat správě a pronájmu nemovitostí. Přepokládám, že to zajistí mě a mou rodinu,“ tvrdí Skokan.

Odpočinek a tři platy
Někteří bývalí hejtmani zatím nemají jasno v tom, co je bude živit. A chtějí si hlavně odpočinout. Ostatně peníze na oddech jim tři měsíce chybět rozhodně nebudou. Někdejší hejtmani totiž mají nárok na tři platy. „Jsem rozhodnut si především odpočinout. Osm let bylo náročných a potřebuji nabrat síly,“ řekl bývalý šéf Královéhradeckého kraje Pavel Bradík.

  • 32Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!